يكشنبه ۲۷ مرداد ۱۳۹۸ - Sunday 18 August 2019
بازگشت به صفحه اول
 |  درباره ايران امروز  |  تماس با ايران امروز  |  آگهی در ايران امروز  | 
  |   صفحه اول   |   خبرهای روز   |   سياست   |   انديشه   |   فرهنگ و ادبيات   |   جامعه   |   محیط زیست   |   RSS   |  

افزایش نگرانى‌ها از سرنوشت رهبران بهائى ايران

صدر اعظم آلمان و اتحاديه اروپايى در بيانيه هاى جداگانه از اتهام مقام هاى جمهورى اسلامى علیه هفت عضو رهبر جامعه بهائى ايران ابزار نگرانى عميق كردند. سخنگوى صدر اعظم آلمان می‌گوید، برخى نشانه ها حاكى از آن است كه بهائيان بازداشت شده پس از يك محاكمه سريع محكوم خواهند شد.

iran-emrooz.net | Thu, 19.02.2009, 8:44

رادیو فردا: صدر اعظم آلمان و اتحاديه اروپايى در بيانيه هاى جداگانه از اتهام مقام هاى جمهورى اسلامى علیه هفت عضو رهبر جامعه بهائى ايران ابزار نگرانى عميق كردند.

در ارديبهشت ماه سال جارى هفت نفر از رهبران جامعه بهايى از سوى ماموران امنيتى جمهورى اسلامى ايران بازداشت شدند كه به گفته جامعه بهائيان خارج، وظيفه بررسى مشكلات پيروان اين آيين را در ايران بر عهده داشتند.

اين افراد به جاسوسى براى اسرائيل، توهين به مقدسات دينى و تبليغ عليه جمهورى اسلامى متهم شده اند كه در صورت محكوميت مى تواند مجازات سنگین را براى آنها به دنبال داشته باشد.

اولريش ويلهلم، سخنگوى آنگلا مركل، صدر اعظم آلمان در بيانيه اى پيرامون بازداشت رهبران بهائى گفت: « تداوم وضعيت موجود يا ادامه اقدامات، در شرايطى كه با استانداردهاى بين المللى سازگارى ندارد، به روابط (ايران) با جامعه جهانى صدمه خواهد زد.»

وى گفت: برخى نشانه ها حاكى از آن است كه بهائيان بازداشت شده در بهار سال ۲۰۰۸ پس از يك محاكمه سريع محكوم خواهند شد.

به گفته آقاى اولريش، كاردار ايران در برلين براى مذاكره پيرامون اين موضوع با يك مقام رسمى آلمان، احضار شده است.

وى افزود: «صدراعظم عميقا از وضعيت بازداشتى ها، محاكمه پیش رو و عدم حضور وكيل در دادگاه نگران است.»

هفت رهبر بازداشت شده آئين بهائى، وابسته به تشكيلاتى موسوم به «محفل ملى غير رسمى بهائيان ايران» يا «گروه ياران» هستند.

به گفته قاضى حسن حداد، معاون امنيت دادسراى تهران، پرونده اين افراد قرار است در دادگاه انقلاب رسيدگى شود.«لزوم اجازه به ناظران مستقل»

در همين حال، اتحاديه اروپا نيز در بيانيه اى با ابراز نگرانى عميق از اتهام هاى وارده به اين افراد گفته است: مقام هاى ايرانى اين افراد را هشت ماه بدون تفهيم اتهام در زندان نگهداشته اند و آنها در اين دوره به وكيل دسترسى نداشته اند.

اتحاديه اروپا مى گويد كه نگران است رهبران جامعه بهائى ايران به صورت عادلانه محاكمه نشوند و از مقام هاى جمهورى اسلامى خواسته است كه به ناظران مستقل اجازه دهد تا بر روند قضايى نظارت داشته باشند و اتهام هاى مطرح شده را مطالعه كنند.

اين اتحاديه در بيانيه خود نسبت به هر گونه تبعيض و فشار عليه اقليت هاى مذهبى در ايران شديدا اعتراض كرده و از تهران خواسته است تا به حقوق آنها احترام گذاشته و تمام زندانيان عقيدتى را آزاد كند.

پيشتر، آمريكا و بريتانيا نيز در واكنش هاى جداگانه اى از بازداشت رهبران بهائى ابراز نگرانى كرده و خواستار آزادى آنها شده بودند.

هفت عضو تشكيلات جامعه بهائى ايران عبارتند از: مهوش ثابت، فريبا كمال آبادى، جمال الدين خانجانى، عفيف نعيمى، سعيد رضایی، بهروز توكلى و وحيد تيز فهم.

عليرضا جمشيدى، سخنگوى قوه قضاييه ايران، روز سه شنبه در كنفرانس خبرى خود با اشاره به اينكه بهائيان دستگير شده تا هفته ديگر محاكمه مى شوند گفت كه آنها به وكيل دسترسى خواهند داشت.

اين اظهارات دو روز پس از آن صورت گرفت كه قربانعلى درى نجف آبادى، دادستان كل كشور، در نامه اى به وزير اطلاعات خواستار برخورد شديد با هر گونه تشكيلات بهائيان در ايران شد.

فعاليت جامعه بهائيان در ايران از سال ۱۳۶۲ و به دنبال دستور دادستان وقت كل ايران به طور رسمى ممنوع شده است و آقاى نجف آبادى در نامه اخير خود بار ديگر بر اين ممنوعيت تاكيد كرد.

جمهورى اسلامى به دليل وجود تشكيلات مركزى بهائيان در شهر حيفا، هر از گاهى پيروان آن را به جاسوسى براى اسرائيل متهم مى كند.

به گفته منابع بهایی در حال حاضر حدود ۳۰۰ هزار بهائى در ايران زندگى مى كنند و تخمين زده مى شود كه بيش از پنج ميليون نفر از پيروان اين آيين در جهان پراكنده باشند.
Iran Emrooz
(iranian political online magazine)
iran emrooz©1998-2019
e-mail:
ايران امروز (نشريه خبری سياسی الكترونيك)
«ايران امروز» از انتشار مقالاتی كه به ديگر سايت‌ها و نشريات نيز ارسال می‌گردند معذور است. استفاده از مطالب «ايران امروز» تنها با ذكر منبع و نام نويسنده يا مترجم مجاز است.