چهارشنبه ۴ ارديبهشت ۱۳۹۸ - Wednesday 24 April 2019
بازگشت به صفحه اول
 |  درباره ايران امروز  |  تماس با ايران امروز  |  آگهی در ايران امروز  | 
  |   صفحه اول   |   خبرهای روز   |   سياست   |   انديشه   |   فرهنگ و ادبيات   |   جامعه   |   محیط زیست   |   RSS   |  

سه بازداشت سیاسی در ایران

در ایران در چند روز گذشته سه نفر، از جمله دو تن از فعالین حقوق زنان بازداشت شده‌اند. سعید رضوی فقیه، عضو سابق شورای مرکزی دفتر تحکیم وحدت نیز پس از فراخوانده شدن به دادگاه، بازداشت شده است.

iran-emrooz.net | Tue, 03.02.2009, 1:30

دویچه وله: وبسایت‌های مرتبط با فعالان حقوق زنان در ایران گزارش داده‌اند که نفیسه آزاد، از فعالین حقوق زنان هنگام جمع‌آوی امضا برای کمپین یک میلیون امضا بازدشت شده است. همراه نفیسه آزاد دو نفر دیگر نیز بازداشت شده بودند، اما این دو اندکی بعد به قید وثیقه آزاد شدند.

هر سه نفر بازداشت شده عضو کمپین یک میلیون امضا هستند. این کمپین سه سال است که با جمع‌آوری امضا برای تغییر قوانین نابرابر درباره‌ی زنان فعالیت می‌کند. با وجود آنکه فعالیت این کمپین مدنی و کاملا مسالمت‌آمیز است، اما ده‌ها نفر از اعضای آن در سه سال اخیر به اتهام "اقدام علیه امنیت ملی" بازداشت شده و یا تحت پیگرد قضایی قرار گرفته‌اند.

بازداشت عالیه اقدام‌دوست

عالیه اقدام دوست، فعال دیگر حقوق زنان نیز روز یکشنبه‌ی گذشته (۱۳بهمن/ ۱ فوریه) بازداشت و به زندان انتقال داده شد. سوسن طهماسبی یکی از فعالان حقوق زنان به خبرگزاری رویترز گفته است، ماموران امنیتی خانم اقدام‌دوست را در محل سکونت وی در شهر فومن بازداشت و به زندان اوین منتقل کردند.

خانم اقدام‌دوست به خاطر شرکت در تجمع گروهی از زنان در خرداد ۱۳۸۵ در میدان هفت تیر تهران به سه سال زندان محکوم شده بود. در این تجمع حدود ۷۰ تن از زنان بازداشت شدند و علیه ۱۴ نفر از آنان به اتهام "تبلیغ علیه نظام" پرونده‌ی قضایی تشکیل گردید.

دلارام علی، نخستین زنی بود که به جرم حضور در تجمع میدان هفت تیر به حبس محکوم شد، اما با اعتراض گسترده‌ی فعالان حقوق بشر و حقوق زنان، اجرای حکم وی توسط رئیس قوه قضاییه متوقف شد.

در بیانیه‌ای که شماری از گرو‌ه‌ها و سازمان‌های حقوق بشری و فعالین حقوق زنان در اعتراض به بازداشت خانم اقدام‌دوست منتشر کرده‌اند، آمده است: «اجرای حکم سه سال زندان برای عالیه اقدام دوست خبر تکان‌دهنده‌ای است که همه را بهت زده کرده است. چرا که طبق اصل ۲۷ قانون اساسی تجمعات آرام و مسالمت‌آمیز، قانونی اعلام شده است و صدور حکم ۳ سال حبس تعزیری برای عالیه اقدام دوست که تنها و تنها در این تجمع حضور داشته است، اساسا فاقد وجاهت قانونی است.»

در ادامه‌ی بیانیه‌ی فعالین زنان و حقوق بشر گفته شده: «فعالان جنبش زنان طی سالها فعالیت خود نشان داده‌اند که همواره در چهارچوب‌های قانونی و مسالمت‌آمیز حرکت کرده‌اند و انتظار دارند مسئولان نیز به حدود قانونی خود بسنده کنند وگرنه جنبش زنان نیز ساکت نخواهد نشست و از تمامی ابزارهایی که در دست دارد برای اعتراض به این رویه خلاف حقوق بشر استفاده خواهد کرد.»

بازداشت سعید رضوی فقیه

در حادثه‌ی دیگری، سعید رضوی فقیه، عضو سابق شورای مرکزی دفتر تحکیم وحدت پیش از ظهر روز دوشنبه ۱۴ بهمن (۲ فوریه ۲۰۰۹) پس از حضور در دادگاه انقلاب بازداشت و روانه‌ی زندان اوین شد.

سعید رضوی فقیه از سال ۱۳۸۳ در فرانسه مشغول تحصیل است و سه‌شنبه‌ی گذشته به تهران رفته بود. ماموران امنیتی مستقر در فرودگاه امام خمینی، بلافاصله پس از ورود رضوی فقیه به فرودگاه، گذرنامه وی را ضبط و اعلام کردند که ممنوع‌الخروج است و باید به دادگاه انقلاب مراجعه نماید.

بنا به گزارش‌های منتشر شده، رضوی فقیه صبح روز دوشنبه پس از مراجعه به شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب در تهران، بازداشت شد.

رضوی فقیه در طول تحصیل در فرانسه سه بار به ایران سفر کرده بود، اما مشکلی برای وی پیش نیامده بود. وی در گذشته عضو شوراى سردبيرى برخى از روزنامه‌هاى اصلاح‌طلب ايران بود. رضوی فقیه یکبار نیز در سال ۱۳۸۲ بازداست شد و به مدت دو ماه در زندان به سر برد. او چندی پس از آزادی برای تحصیل عازم فرانسه شد.
Iran Emrooz
(iranian political online magazine)
iran emrooz©1998-2019
e-mail:
ايران امروز (نشريه خبری سياسی الكترونيك)
«ايران امروز» از انتشار مقالاتی كه به ديگر سايت‌ها و نشريات نيز ارسال می‌گردند معذور است. استفاده از مطالب «ايران امروز» تنها با ذكر منبع و نام نويسنده يا مترجم مجاز است.