شنبه ۲ شهريور ۱۳۹۸ - Saturday 24 August 2019
بازگشت به صفحه اول
 |  درباره ايران امروز  |  تماس با ايران امروز  |  آگهی در ايران امروز  | 
  |   صفحه اول   |   خبرهای روز   |   سياست   |   انديشه   |   فرهنگ و ادبيات   |   جامعه   |   محیط زیست   |   RSS   |  

برادران علایی را تبرئه کنید!

پزشکان مدافع حقوق بشر، دیده بان حقوق بشر و کمپین بین المللی حقوق بشر در ایران امروز اعلام کردند که بنا براطلاع منابع موثق، دکتر کامیار و آرش علایی؛ پزشکان متخصص امور ایدز که در سطح جهان شناخته شده می‌باشند، در بین ۴ شهروندی هستند که امروز مقامات ایرانی از آنها بعنوان براندازان نظام یاد کردند.

iran-emrooz.net | Wed, 14.01.2009, 9:24

برادران علایی؛ پزشکان پیشگام در مبارزه با ایدز، در دادگاهی ناعادلانه محاکمه شدند.

کمبریج، ماسوچوست، ۲۴ دیماه ۱۳۸۷- پزشکان مدافع حقوق بشر، دیده بان حقوق بشر و کمپین بین المللی حقوق بشر در ایران امروز اعلام کردند که بنا براطلاع منابع موثق، دکتر کامیار و آرش علایی؛ پزشکان متخصص امور ایدز که در سطح جهان شناخته شده می‌باشند، در بین ۴ شهروندی هستند که امروز مقامات ایرانی از آنها بعنوان براندازان نظام یاد کردند.

به گزارش خبرگزاری جمهوری اسلامی ایران، ایرنا، علیرضا جمشیدی؛ سخنگوی قوه قضائیه در کنفرانس مطبوعاتی امروز اعلام کرد که ۴ نفر ایرانی به اتهام "ارتباط با دولتهای متخاصم" که بدنبال براندازی دولت بودند، تحت ماده ۵۰۸ قانون مجازات اسلامی دستگیر و در دادگاه محاکمه شده اند. جمشیدی در این کنفرانس مطبوعاتی ادعا کرد که آنها " با بودجه های امریکا و هدایت وزارت امور خارجه وسازمان سیا درصدد براندازی در ایران بودند...این شبکه براندازی با جذب نیرو و برگزاری دوره های اموزشی و اعزام به کشورهای دیگر قصد براندازی داشتند." جمشیدی اضافه کرد که جزئیات بیشتر این پرونده در دو روز آینده اعلام خواهد شد.

پزشکان مدافع حقوق بشر، دیده بان حقوق بشر و کمپین بین المللی حقوق بشر در ایران بر این باورند که اتهام توطئه براندازی به ناحق علیه برادران علایی مطرح شده، در حالیکه آنها امکان کافی برای دفاع از خودشان در اختیارنداشتند. جریان دادرسی پرونده آنها حکایت از نقض آئین دادرسی دارد. حقوق بشر برادران علایی کاملا نقض شده است و تعهد آنها به بهداشت عمومی در سطح جهان توسط دولت اشتباها به تهدید علیه نظام معرفی شده است.

فرانک دوناقو، مدیر کل پزشکان مدافع حقوق بشر در این مورد گفت:"چنین بنظر می رسد که بازداشت برادران علایی و حالا هم دادگاه این دو پزشک پیشگام در امر مبارزه با ایدز که به بسیاری از کشورهای جهان سفر کرده اند، تلاشی است برای بستن در همکاری پزشکی و بهداشت عمومی در امور بحران جهانی سلامت... سیاستی که هم برای رفاه مردم ایران و هم برای سلامت مردم در جهان خطرناک است."

پزشکان مدافع حقوق بشر، دیده بان حقوق بشر و کمپین بین المللی حقوق بشر در ایران بارها از اتهامات وارده به برادران علایی بدون رعایت آئین دادرسی عادلانه ابراز نگرانی کرده اند. محاکمه برادران علایی در روز یازدهم دی ماه ۱۳۸۷ در دادگاه انقلاب تهران به اتهام ارتباط با "دولت متخاصم" در طی یک روز انجام شد و حکم آنها دراین هفته اعلام خواهدشد. در این دادگاه، دادستان از اطلاعات محرمانه دیگری یاد کرد بدون اینکه آنها را ارائه کند، و به همین دلیل برادران علایی فرصت جوابگویی به آنها را نداشته اند.

هادی قائمی؛ سخنگوی کمپین بین المللی حقوق بشر در ایران گفت: "حقیقتا محاکمه برادران علایی شباهت به تعقیب توهمات قرون وسطایی است. اصلا پذیرفتنی نیست که چنین اتهاماتی علیه برادران علایی مطرح شود. همه کارهای انها روشن و شفاف بوده و با اطلاع کامل و اجازه دولت ایران انجام شده است از جمله مشارکت در سلسله برنامه تبادل دانش در حوزه بهداشت عمومی که درآبان ماه سال ۱۳۸۵ در امریکا برگزار شد."

در طول هفته گذشته، بیش از ۲۰۰۰ نفر از سراسر جهان با نمایندگی ایران در سازمان ملل در شهر نیویورک تماس گرفته و خواستار آزادی برادران علایی شده اند. همچنین ۳۱۰۰ پزشک، پرستار و همچنین از کارکنان بهداشت عمومی از ۸۵ کشور جهان بیانیه الکترونیکی آزادی برادران علایی را امضا کرده اند. برای دین این امضا ها به این سایت http://www.iranfreethedocs.org/ مراجعه کنید .

پزشکان پیشگام و متخصصین بهداشت عمومی و تعدادی از سازمانهای پزشکی و علمی طی یک بیانیه عمومی خواستار آزادی برادران علایی شده اند. پروفسور مایکل کازاتچکین؛ مدیر کل گلوبال فاند، دکتر پاول فارمر و وفا الصدر؛ پزشک و استاد بهداشت عمومی برگزیده بنیاد مک آرتر در سال ۲۰۰۸ میلادی، هر دو از موسسین موسسه همکاران در سلامت هستند، حسام ایی فدل؛ پزشک و از انجمن پزشکان اسلامی در آمریکای شمالی، سیر ریچارد رابرتز دارای درجه دکترا از موسسه اف آر اس و برنده جایزه نوبل در پزشکی، و دکتر پیتر موگی نی؛ از پشگامان امور ایدز در اوگاندا از جمله امضاء کنندگان بیانیه آزادی برادران علایی هستند.

جو آمون؛ مدیر کل برنامه حقوق بشر و ایدز در دیده بان حقوق بشر در این مورد گفت: "این پرونده یکی دیگر از چند نمونه ای است که نشان می دهد چرا در دوره ریاست جمهوری احمدی نژاد وضعیت حقوق بشر ایران به پائین ترین سطح رسیده است. ریاست جمهوری احمدی نژاد آنچنان فضای ترس و ارعابی ایجاد کرده که این فضا حتی توسط کسانی که برای توسعه خدمات مبارزه با ایدز فعالیت می کنند هم احساس می شود."

دکتر کامیار علایی دانشجوی دکترا در دانشکده بهداشت عمومی سانی آلبانی در نیویورک است که انتظار می رفت در پاییز سال جاری تحصیلاتش را در این دانشگاه از سر بگیرد. کامیار علایی، در سال ۲۰۰۷ میلادی مدرک فوق لیسانس خود را در رشته جمعیت و سلامت بین المللی از دانشکده بهداشت عمومی دانشگاه هاروارد در بوستون امریکا دریافت کرده بود.

دکتر آرش علایی مدیر سابق موسسه بین المللی آموزش و پژوهش در مرکز ملی آموزشی پژوهشی و درمانی سل و بیماریهای ریوی در ایران است. برادران علایی از سال ۱۹۹۸ میلادی در برنامه های درمان و پیشگیری ایدز بویژه با تمرکز بر کاهش آسیب ها در معتادان تزریقی مشغول به فعالیت شدند.

برادران علایی علاوه بر فعالیت در ایران، برای کارکنان بخش بهداشت و درمان در کشورهای افغانستان و تاجیکستان نیز دوره های آموزشی برگزار کرده و در ایجاد همکاری میان 12 کشور خاورمیانه و آسیای مرکزی فعال بودند. تلاشهای برادران علایی منجر به گسترش تخصص پزشکان در منطقه و رشد علم پزشکی شد، بطوری که سازمان جهانی بهداشت، ایران را بعنوان الگوی بهترین اقدام به رسمیت شناخت.

برای اطلاعات بیشتر با این افراد تماس برقرار کنید:

در نیویورک، کمپین بین المللی حقوق بشر در ایران :
هادی قائمی (فارسی و انگلیسی)، ایمیل .(JavaScript must be enabled to view this email address) و تلفن 5956- 660 – 917- 1+

در کمبریج، ماساچوست، پزشکان مدافع حقوق بشر:
سارا کالوچ ( انگلیسی)، ایمیل .(JavaScript must be enabled to view this email address) و تلفن 9142 -471-978- 1+
سوسانه سیرکین (انگلیسی و فرانسه) ایمیل .(JavaScript must be enabled to view this email address) تلفن 9728 – 999- 617- 1+

در نیویورک، دیده بان حقوق بشر:
جو آمون (انگلیسی )، تلفن 1286- 216- 212- 1+ یا 8930 – 519- 917- 1+ و ربکا اشکیمیفر (انگلیسی) تلفن 1273- 216- 212- 1+ و 0324 – 331 – 646 – 1+
Iran Emrooz
(iranian political online magazine)
iran emrooz©1998-2019
e-mail:
ايران امروز (نشريه خبری سياسی الكترونيك)
«ايران امروز» از انتشار مقالاتی كه به ديگر سايت‌ها و نشريات نيز ارسال می‌گردند معذور است. استفاده از مطالب «ايران امروز» تنها با ذكر منبع و نام نويسنده يا مترجم مجاز است.