يكشنبه ۵ خرداد ۱۳۹۸ - Sunday 26 May 2019
بازگشت به صفحه اول
 |  درباره ايران امروز  |  تماس با ايران امروز  |  آگهی در ايران امروز  | 
  |   صفحه اول   |   خبرهای روز   |   سياست   |   انديشه   |   فرهنگ و ادبيات   |   جامعه   |   محیط زیست   |   RSS   |  

هیلاری کلینتون: در برابر ایران هیچ گزینه‌ای منتفی نیست

هیلاری کلینتون، وزیر خارجه‌ی آینده‌ی آمریکا در سخنانی در کمیته‌ی روابط خارجی سنا گفت، دولت اوباما از همه‌ی گزینه‌های لازم، از جمله نظامی، بهره خواهد گرفت تا از دستیابی ایران به ‌فن‌آوری تولید سلاح اتمی جلوگیری کند.

iran-emrooz.net | Tue, 13.01.2009, 23:31

دویچه وله: هیلاری کلینتون به عنوان وزیر خارجه‌ی باراک اوباما، خواهان اعاده‌ی نقش رهبری ایالات متحده‌ی آمریکاست. درعین‌حال او می‌خواهد همکاری‌های بین‌المللی را تقویت کند.

هیلاری کلینتون روز سه‌شنبه ۱۳ ژانویه (۲۴ دی‌ماه) در سخنرانی خود در جریان تایید صلاحیت‌اش به عنوان وزیر امور خارجه در کميته روابط خارجی سنای آمریکا، گفت، ایالات متحده‌ی آمریکا به تنهایی قادر نیست مشکلات مبرم جهان را حل و فصل نماید، اما جهان نیز بدون آمریکا قادر به حل این مشکلات نیست.

به گزارش خبرگزاری آلمان از واشنگتن، نامزد باراک اوباما برای پست وزارت خارجه‌ی آمریکا گفت، برای کاهش تهدیدها علیه آمریکا باید "راه‌حل‌های جهانی" پیدا شوند، از جمله، با استفاده از همه‌ی ابزارهای سیاسی، دیپلماتیک، اقتصادی و نیز حتی نظامی.

در برابر ایران هیچ گزینه‌ای منتفی نیست

هیلاری کلینتون که خطوط اساسی سیاست خارجی آینده‌ی ایالات متحده‌ی آمریکا را تشریح می‌کرد، گزینه‌ی نظامی را برای جلوگیری از دستیابی ایران به فن‌آوری تولید سلاح اتمی منتفی ندانست. او گفت، در برابر ایران ما هیچ گزینه‌ای را از نظر دور نمی‌داریم. با این‌حال تاکید کرد، دولت باراک اوباما همه‌ی تلاش‌های ممکن را به کار خواهد گرفت تا از راه‌های دیپلماتیک و با کمک سازمان ملل متحد، از تجهیز ایران به سلاح هسته‌ای جلوگیری کند.

وزیر خارجه‌ی آینده‌ی آمریکا همچنین گفت، دولت اوباما پس از بدست گرفتن قدرت در بیستم ژانویه، بررسی خواهد کرد که آیا برقراری یک گفت‌وگوی مستقیم با تهران امکان‌پذیر است یا نه. دولت جورج بوش گفت‌وگوی مستقیم با تهران را رد می‌کرد.

هیلاری کلینتون در ادامه‌ی اظهارات خود گفت، او می‌خواهد سیاستی را پیش بگیرد که ایران و سوریه قانع شوند رفتارهای مخاطره‌آمیز خود را کنار گذاشته و به بازیگری سازنده در منطقه تبدیل شوند. در این ارتباط او گفت که تلاش خواهد کرد مناسبات بهتری را با روسیه و چین برقرار سازد.

باراک اوباما، رئیس‌جمهور منتخب آمریکا روز یکشنبه گذشته (۱۱ ژانویه، ۲۲ دی‌ماه) در گفت‌وگو با شبکه‌ی تلویزیونی ای.بی.سی، با اینکه حکومت ایران را یک "تهدید" و "چالشی بزرگ" برای سیاست خارجی دولت خود معرفی کرد، اما گفت، قصد دارد رویکرد تازه‌ای نسبت به حکومت ایران اتخاذ کند و این کار می‌بایست با یک گفت‌وگو آغاز شود. به گفته‌ی اوباما، مضمون چنین رویکردی، «احترام نسبت به مردم ایران و انتظار از رهبران این کشور» خواهد بود.

کلینتون بدون اشاره‌ی صریح به سیاست خارجی دولت بوش،اما در انتقاد از آن تاکید کرد، سیاست خارجی از یک سو باید بر پرنسیب‌ها و از سوی دیگر بر واقع‌گرایی استوار گردد، نه بر ایدئولوژی.

هیلاری کلینتون با اشاره‌ به شعله‌ور شدن دوباره‌ی آتش جنگ در خاورنزدیک، گفت، دولت باراک اوباما تمام تلاش‌ها را به‌کار خواهد گرفت تا درگیری میان اسرائیل و فلسطینی‌ها خاتمه یابد. در عین‌حال افزود، او و رئیس‌جمهور آینده‌ی آمریکا، عمیقا از این خواست اسرائیل حمایت می‌کنند که از خود در برابر حملات موشکی گروه حماس دفاع کند.

عصر تازه‌ای در دیپلماسی آمریکا

جان کری، سناتور دموکرات و رئیس کمیته‌ی روابط خارجی آمریکا نیز در سخنانی در دفاع از هیلاری کلینتون گفت، ما در آغاز عصر تازه‌ای از دیپلماسی ایالات متحده‌ی آمریکا قرار گرفته‌ایم. جان کری افزود، هیلاری کلینتون در گذشته ثابت کرده که در فراهم آوردن ائتلاف تواناست. او در موقعیتی است که می‌تواند مسئولیت سیاست خارجی ایالات متحده را برعهده بگیرد.

براساس پیش‌بینی‌ها روز پنجشنبه ۱۵ ژانویه، کمیته‌ی روابط خارجی سنای آمریکا درباره‌ی صلاحیت هیلاری کلینتون برای پست وزارت خارجه تصمیم خواهد گرفت. سپس این تصمیم در سنای آمریکا به رای‌گیری گذاشته خواهد شد. هیلاری کلینتون که اکنون مهم‌ترین پست دولت اوباما را برعهده می‌گیرد، تا یک سال پیش رقیب سرسخت باراک اوباما در مبازرات انتخاباتی درون‌حزبی بود.
Iran Emrooz
(iranian political online magazine)
iran emrooz©1998-2019
e-mail:
ايران امروز (نشريه خبری سياسی الكترونيك)
«ايران امروز» از انتشار مقالاتی كه به ديگر سايت‌ها و نشريات نيز ارسال می‌گردند معذور است. استفاده از مطالب «ايران امروز» تنها با ذكر منبع و نام نويسنده يا مترجم مجاز است.