يكشنبه ۳ شهريور ۱۳۹۸ - Sunday 25 August 2019
بازگشت به صفحه اول
 |  درباره ايران امروز  |  تماس با ايران امروز  |  آگهی در ايران امروز  | 
  |   صفحه اول   |   خبرهای روز   |   سياست   |   انديشه   |   فرهنگ و ادبيات   |   جامعه   |   محیط زیست   |   RSS   |  

درخواست جهانی از ایران: برادران علایی را آزاد کنید

به مناسبت ششمین ماه بازداشت دکتر آرش علایی و دکتر کامیار علایی، سازمانهای غیر دولتی بین‌المللی، موسسات آموزشی علمی و پیشگامان امور پزشکی در سراسر جهان از ایران خواستار آزادی فوری برادران علایی شدند. برادران علایی بعنوان پزشکان متخصص امور ایدز در سطح بین‌المللی شناخته شده هستند.

iran-emrooz.net | Mon, 22.12.2008, 21:49


برادران علایی؛ پزشکان متخصص ایدز به مدت شش ماه است که به اتهاماتی ناحق در بازداشت هستند.

(نیویورک- ۲ دی ماه ۱۳۸۷)- امروز به مناسبت ششمین ماه بازداشت دکتر آرش علایی و دکتر کامیار علایی، سازمانهای غیر دولتی بین‌المللی، موسسات آموزشی علمی و پیشگامان امور پزشکی در سراسر جهان از ایران خواستار آزادی فوری برادران علایی شدند. برادران علایی بعنوان پزشکان متخصص امور ایدز در سطح بین المللی شناخته شده هستند.

برادران علایی از تیرماه ۱۳۸۷ تاکنون در زندان مخوف اوین در بازداشت هستند. به گفته مسعود شفیعی؛ وکیل برادران علایی، آنها را در ماه جاری به اتهام ارتباط با "دولتهای متخاصم" متهم شده اند. گروههای سازمانهای غیر دولتی، موسسات آموزشی علمی و پیشگامان امور پزشکی اعلام کردند که دادگاه باید این اتهامات بی پایه را رد کند.

مسعود شفیعی در مصاحبه ای با کمپین بین المللی حقوق بشر در ایران گفت که برادران علایی تحت ماده ۵۰۸ قانون مجازات اسلامی متهم شدند. طبق این ماده "هر کس یا گروهی با دول خارجی متخاصم به هر نحو علیه جمهوری اسلامی ایران همکاری نماید، در صورتیکه محارب شناخته نشود به یک تا ده سال حبس محکوم می گردد."

طرح این تهام علیه برادران علایی به احتمال بسیار زیاد بر جامعه پزشکی ایران برای تبادل تجربیات خود با دیگران و آموختن از متخصصان بین المللی تاثیر وحشتناکی خواهد داشت و این امربه نوبه خود سلامت مردم ایران را تهدید خواهد کرد.

در حال حاضر برادران علایی دو ماه بیشتر از حدی که قانون مجازات اسلامی اجازه بازداشت می دهد، در بازداشت بسر برده اند. به گفته آقای مسعود شفیعی، طبق مواد ۳۰ تا ۳۴ آئین دادرسی کیفری در جمهوری اسلامی ایران، اجازه چنین بازداشتهایی داده شده است اما این امر مستلزم این است که قاضی بررسی کننده دستور بازداشت را یکبار برای یک ماه صادر کند و امکان صدور بیش از ۴ ماه بازداشت را هم ندارد.

از طرف دیگر، برادران علایی از نظر قانونی در وضعیتی هستند که بازداشت آنها می تواند به وثیقه تبدیل شود اما قاضی پرونده نه چنین وثیقه ای را صادر کرده و نه جلسه ای برای بررسی وثیقه برگزار کرده است.

بیش از ۳۱۰۰ نفر از ۸۵ کشور در جهان تاکنون بیانیه الکترونیکی آزادی برادران علایی را امضا کرده اند. این

بیانیه در سایت IranFreeTheDocs.org‏ قابل دسترسی است.

تعداد زیادی از برجسته ترین متخصصان امور ایدز و سلامت، بیانیه آزادی برادران علایی را امضا کرده اند. پروفسور مایکل کازاتچکین؛ مدیر کل گلوبال فاند، دکتر پاول فارمر و وفا الصدر؛ پزشک و استاد بهداشت عمومی برگزیده بنیاد مک آرتر در سال ۲۰۰۸ میلادی، هر دو از موسسین موسسه همکاران در سلامت هستند، حسام ایی فدل؛ پزشک و از انجمن پزشکان اسلامی در آمریکای شمالی، سیر ریچارد رابرتز دارای درجه دکترا از موسسه اف آر اس و برنده جایزه نوبل در پزشکی، و دکتر پیتر موگی نی؛ از پشگامان امور ایدز در اوگاندا از جمله امضاء کنندگان بیانیه آزادی برادران علایی هستند.

دکتر کامیار علایی دانشجوی دکترا در دانشکده بهداشت عمومی سانی آلبانی در نیویورک است که انتظار می رفت در پاییز سال جاری تحصیلاتش را در این دانشگاه از سر بگیرد. کامیار علایی، در سال ۲۰۰۷ میلادی مدرک فوق لیسانس خود را در رشته جمعیت و سلامت بین المللی از دانشکده بهداشت عمومی دانشگاه هاروارد در بوستون امریکا دریافت کرده بود.

دکتر آرش علایی مدیر سابق موسسه بین المللی آموزش و پژوهش در مرکز ملی آموزشی پژوهشی و درمانی سل و بیماریهای ریوی در ایران است. برادران علایی از سال ۱۹۹۸ میلادی در برنامه های درمان و پیشگیری ایدز بویژه با تمرکز بر کاهش آسیب ها در معتادان تزریقی مشغول به فعالیت شدند.

برادران علایی علاوه بر فعالیت در ایران، برای کارکنان بخش بهداشت و درمان در کشورهای افغانستان و تاجیکستان نیزدوره های آموزشی برگزار کرده و در ایجاد همکاری میان ۱۲ کشور خاورمیانه و آسیای مرکزی فعال بودند. تلاشهای برادران علایی منجر به گسترش تخصص پزشکان در منطقه و رشد علم پزشکی شد بطوری که سازمان جهانی بهداشت، ایران را بعنوان الگوی بهترین اقدام به رسمیت شناخت.

برای کسب اطلاعات بیشتر با این افراد تماس حاصل کنید:
در نیویورک از دیده بان حقوق بشر
با جو آمان تلفن: 12122161286 یا 19175198930
با ربکا اشلیفر تلفن :12122161273 یا 16463310324
در نیویورک از کمپین بین المللی حقوق بشر در ایران با هادی قائمی، تلفن: 19176695996
در کمبریج، با جاناتان هئتسن از پزشکان حقوق بشر، تلفن 18579195130
پست الکترونیکی:jhutson@phrusa.org
در بوستون، دوستان برادران علایی در هاروارد با مارگارت سالمن ؛ پزشک و استاد بهداشت عمومی
تلفن: 16174604084
پست الکترونیکی: .(JavaScript must be enabled to view this email address)
اسکایپ: msalmonmd‏
Iran Emrooz
(iranian political online magazine)
iran emrooz©1998-2019
e-mail:
ايران امروز (نشريه خبری سياسی الكترونيك)
«ايران امروز» از انتشار مقالاتی كه به ديگر سايت‌ها و نشريات نيز ارسال می‌گردند معذور است. استفاده از مطالب «ايران امروز» تنها با ذكر منبع و نام نويسنده يا مترجم مجاز است.