دوشنبه ۲۴ تير ۱۳۹۸ - Monday 15 July 2019
بازگشت به صفحه اول
 |  درباره ايران امروز  |  تماس با ايران امروز  |  آگهی در ايران امروز  | 
  |   صفحه اول   |   خبرهای روز   |   سياست   |   انديشه   |   فرهنگ و ادبيات   |   جامعه   |   محیط زیست   |   RSS   |  

قطعنامه نشست سراسری دفتر تحکیم وحدت

«اگر چه انتخابات همه دغدغه ما را تشکیل نمی‌دهد و باید به گونه‌ای حرکت کنیم که توجه به انتخابات سهمی فراتر از حد معمول نیابد و بر سایر فعالیت‌های فرهنگی، اجتماعی و صنفی ما سایه نیفکند، با این حال معتقد به مشارکت انتقادی در فرآیند انتخابات هستیم.»

iran-emrooz.net | Thu, 13.11.2008, 13:33

خبرنامه امیرکبیر: دفتر تحکیم وحدت در پایان نشست سراسری حود قطعنامه‌ای صادر کرد .
متن این قطعنامه به شرح زیر است:

مقدمه: روزهای ۱۴ و ۱۵ آبان دفتر نشریه نامه شاهد حضور نمایندگان انجمن‌های اسلامی بیش از ۳۰ دانشگاه سراسر کشور بود که برای نخستین بار در دوران شورای مرکزی جدید اتحادیه گرد هم آمد بودند. این نشست در حالی برگزار شد که سیاست‌های دولت نهم در محدودسازی و مهار فعالان دانشجویی بیش از پیش ناکارآمدی خود را نشان داده و با وجود استفاده مکرر از ابزارهایی نظیر محرومیت موقت یا دایم از ادامه تحصیل، تبعید از دانشگاه محل تحصیل و جریمه‌های نقدی سنگین به خاطر فعالیت‌های دانشجویی، تعلیق فعالیت‌های تشکل‌های منتقد دانشجویی و توقیف شماری از نشریات دانشجویی، جنبش دانشجویی همچنان در مسیر پیگیری مطالبات آزادیخواهانه ملت ایران پایدار و استوار مانده است.

تحلیلی بر فضای کنونی جنبش دانشجویی

انجمن‌های اسلامی در سال‌های اخیر با وجود برخوردهای گوناگونی که با آن‌ها صورت گرفت همچنان به عنوان کانونی برای گردهمایی دانشجویان منتقد و دموکراسی خواه شناخته می‌شوند و حتی در دانشگاه‌هایی که به شیوه‌ای غیرقانونی از ادامه فعالیت‌های رسمی آن‌ها جلوگیری شده در قالب‌های غیررسمی به فعالیت خود ادامه می‌دهند.

در این میان دفتر تحکیم وحدت به عنوان ستاد هماهنگی و سیاستگزاری انجمن‌های اسلامی با انباشت تجربه این چهار سال راه‌های مقابله با تهدیدات بیرونی را آموخته است. برگزاری نسبتا منظم جلسات شورای عمومی در ۲ سال اخیر، با وجود ممانعت از برگزاری در دانشگاه، به همراه توجه جمعی به تقویت تشکیلات و نیز افزایش ارتباطات درونی تشکیلات میان انجمن‌های اسلامی هنگامی که با نوعی بازنگری و نقد راهبردها و سیاست‌های گذشته همراه شد، موجب گردیده تا شاهد حدی از پختگی و انسجام درونی باشیم که نسبت به شرایط نامساعد محیطی کم نظیر می‌نماید.

تدوین چارچوبی برای رویکرد انتخاباتی دفتر تحکیم وحدت

در نشست آبان ماه علاوه بر تمرکز بر مباحث تشکیلاتی، شاهد حضور و سخنرانی ۵ نفر از چهره‌های سیاسی و روشنفکری بودیم که با توجه به اهمیت انتخابات ریاست جمهوری در سال آینده بیشتر مباحث ارائه شده از سوی سخنرانان معطوف به این رویداد بوده و از زوایای مختلفی به آن نگریستند. با توجه به تحلیل دانشجویان عضو شورای عمومی دفتر تحکیم وحدت از شرایط کشور و طرح پرسش‌ها و انتقادات کلیدی به دیدگاه‌های سخنرانان از سوی دانشجویان و همچنین برگزاری جلسات و گفتگوی داخلی دانشجویان، موجب تدوین چارچوبی برای چگونگی فعالیت انجمن‌های اسلامی و دفتر تحکیم وحدت برای انتخابات آتی شد که عبارت است از:

۱- نه به پیش داوری: متاسفانه گروهی از فعالان سیاسی برخوردی ایدئولوژیک و هویتی با مساله انتخابات می‌کنند. این گروه از فعالان معمولا بدون در نظر گرفتن تاثیر غیرقابل انکار شرایط زمانی در تصمیم گیری خود، پیشاپیش مشخص می‌کنند که تحت هر شرایطی باید در انتخابات رفتاری یکسانی بروز داد. گروهی از آن‌ها معتقدند که در هر شرایطی باید به مشارکت در انتخابات پرداخت و گروهی دیگر تحریم و یا عدم شرکت را برمی گزینند.

از نظر ما رویکرد صحیح تصمیم گیری به اقتضای شرایط است و اگر چه می‌دانیم که انتخابات در ایران در بسیاری از موارد با استانداردهای یک انتخابات آزاد، عادلانه و رقابتی فاصله زیادی دارد، و در حد خود تلاش می‌کنیم تا این فاصله را مورد اعتراض قرار دهیم، با این حال معتقدیم اگر بتوان از بستر انتخابات و در چارچوب هزینه-فایده گامی موثر به سوی خواسته‌های خود، که بهبود شرایط زیست مردم، آزادی و عدالت، دموکراسی، حقوق بشر و… است، برداریم می‌توان در انتخابات شرکت کرد. بدیهی است اگر با شرکت در انتخابات تفاوت معناداری ایجاد نشود و یا آن قدر این تفاوت اندک باشد که در مقایسه با هزینه‌های تشکیلاتی آن قابل صرف نظر باشد، نباید در انتخابات شرکت نمود.

۲- نه به انفعال: اگر چه انتخابات همه دغدغه ما را تشکیل نمی‌دهد و باید به گونه‌ای حرکت کنیم که توجه به انتخابات سهمی فراتر از حد معمول نیابد و بر سایر فعالیت‌های فرهنگی، اجتماعی و صنفی ما سایه نیفکند، با این حال معتقد به مشارکت انتقادی در فرآیند انتخابات هستیم.

بدون توجه به تصمیم نهایی در مورد شرکت یا عدم شرکت در انتخابات، که معتقدیم باید به شیوه مشارکتی و از پایین به بالا توسط انجمن‌ها اتخاذ شود، معتقدیم که در این مرحله می‌توان از فضای پیش از انتخابات بهره برداری نمود. از نظر ما وظیفه فعالان دانشجویی پرسشگری، نقد و به چالش کشیدن برنامه‌های ارائه شده از سوی اصلاح طلبان و تحول خواهان است. تا با نشان دادن نقاط ضعف این برنامه‌ها زمینه ساز بهبود و اعتلای آن‌ها شویم.

۳- نه به التماس: متاسفانه از دیرباز رابطه مردم و حاکمان در این سرزمین به گونه‌ای معکوس دیده شده و به جای آن که حاکمان یا داوطلبان ورود به حاکمیت خود را در معرض قضاوت مردم قرار داده و سعی کنند دغدغه‌های آن‌ها را برای حضور در صحنه و رای دادن به آن‌ها برطرف کنند، از مردم خواسته می‌شود تا به دعوت از آن‌ها بپردازند و دغدغه‌های آن‌ها را رفع نمایند!

از نظر انجمن‌های اسلامی دانشجویان چنین مشی و مرامی پذیرفتنی نیست و به آن انتقاد داریم. معتقدیم داوطلبان خود باید در این زمینه تصمیم گیر باشند و در نهایت مردم را برای رای دادن به خود قانع نمایند. ما دعوت از کاندیدایی خاص برای حضور در صحنه انتخابات را با کارویژه یک سازمان دانشجویی در تعارض دیده و هیچ گاه در این برنامه مشارکتی نخواهیم داشت. چرا که حتی در صورت پیروزی کاندیدای مزبور و حضور وی در قدرت، وی فراتر از نقد نشسته و چه بسا که به جای پاسخگویی از زیر بار بسیاری از مسئولیت‌های خود شانه خالی کند و به جای پاسخگویی، دعوت کننده‌های خود را مورد ملامت و سرزنش قرار دهد.

۴- نه به شخص محوری: بسیاری از مجادلات گروه‌های مختلف اصلاح طلب و تحول خواه در حال حاضر بر سر افراد بوده و بعضا مشاهده می‌کنیم که در هنگام مطالبه برنامه با این توجیه که “ما در شرایط پیشامدرن به سر می‌بریم” از پاسخگویی فرار می‌کنند. از نظر ما اگر چه شخصیت یک کاندیدای ریاست جمهوری نیز یکی از شاخص‌های تعیین کننده برای تصمیم گیری در این عرصه است، با این حال نباید به آن بیش از اندازه بها داد و در مقابل به برنامه، نقشه راه، ضمانت اجرایی برنامه‌ها و نیز کادر مدیران و مشاوران داوطلبان ریاست جمهوری بی توجه بود. از همه گروه‌های منتقد سیاسی می‌خواهیم تا به جای تمرکز صرف بر اشخاص به ارائه راهکاری برای عبور از بن بست سیاسی فعلی بپردازند.

۵- گفت و گوی انتقادی، آری: بنا به تصویب شورای عمومی دفتر تحکیم وحدت گفت و گوی انتقادی با همه جناح‌ها و جریان‌های سیاسی به ویژه گروه‌های منتقد و دموکراسی خواه باید در دستور کار شورای مرکزی اتحادیه قرار گیرد. فعالان دانشجویی از طریق گفتگو با سایرین تلاش می‌کنند تا مطالبات و خواسته‌های خود را به آن‌ها منتقل نموده و آن‌ها را با دغدغه‌ها و ملاحظات دانشجویان آشنا سازند.

از نظر ما گفت‌وگوی انتقادی از جنس مذاکره (رایزنی پشت پرده برای برای کسب امتیاز) و یا مناظره و محاکمه (تلاش برای تخفیف نقش اقتدارگرایان در مشکلات فعلی در افکار عمومی) نیست و همه ما نیازمند تمرین جدی برای آموختن شیوه‌های صحیح گفت و گو و پرهیز از افتادن به دام مذاکره و محاکمه هستیم.

۶- مطالبه محوری آری: به نظر می‌رسد اگر چه بارها خواسته و مطالبات خود را به شیوه‌های مختلف به اطلاع عموم مردم و فعالین سیاسی رسانده ایم، با این حال تدوین، گردآوری و بیان نظام مند این مطالبات ضروری است. فعالان دانشجویی در این راه می‌توانند مطالبات خود را در دو سطح ملی و دانشگاهی بیان نموده و با تعریف شاخص‌ها و معیارهای گویا به سنجش عملکرد دولت‌ها و حکومت‌ها و مقایسه آن با شرایط مطلوب دانشگاهیان دست بزنند. از این طریق می‌توان روابط فعالان جامعه مدنی با فعالین سیاسی را تنظیم نمود و متناسب با نزدیکی و دوری گروه‌های سیاسی به خواسته‌های ایشان، از این گروه‌ها حمایت یا از آن‌ها فاصله گرفت.

دفتر تحکیم وحدت بار دیگر تاکید می‌کند در هر مرحله از این راه تصمیمات خود را در فرآیندی مشارکتی و از پایین به بالا اتخاذ کرده و متناسب با تصمیم و تحلیل انجمن‌های اسلامی زیرمجموعه خود، شیوه عمل خود را در این زمینه تنظیم خواهد کرد. آن چه در این فضا باید مورد توجه جدی فعالین دانشجویی و نیروهای تحولخواه قرار گیرد این نکته مهم است که مسئله انتخابات ریاست جمهوری و اختلاف سلیقه‌های احتمالی و همچنین اختلاف آرا، افکار و تحلیل‌های مختلفِ گروه‌ها و افراد، آن‌ها را به ورطه مقابله و رقابت منفی با یکدیگر نکشاند و از دل بحث انتخابات صف آرایی نیروهای دموکراسی خواه در مقابل یکدیگر در نیاید. که اگر چنین شود، انتخابات آتی، در هر شرایطی، نه تنها ما را به اهداف و خواسته‌های خود نزدیک نمی‌کند که فعالین دموکراسی خواه را چند گام بزرگ از آرمان‌های خود دور خواهد ساخت.

در پایان لازم است بار دیگر یادآوری نماییم که دانشجویان برخی خطاهای اخلاقی، عدم ایستادگی‌ها و نگاه ابزاری اصلاح طلبان به خود را فراموش نکرده‌اند. متعقدیم این نیروها، به عنوان یکی از نیروهای اصلی تاثیرگذار در انتخابات آتی، پیش از هر موضوع دیگری بایستی ضمن تحلیل رفتارها و عملکرد گذشته خود، بر اشتباهات خود اذعان کرده و راهکاری عملی جهت عدم تکرار این مشکلات پیشنهاد کنند. معتقدیم بدون قبول کاستی‌ها، قصورها و تقصیرها و عذرخواهی از مردم و دانشجویان و تلاش برای اعتمادسازی بر مبنای راهکاری عملی برای حل مشکلات، اعتماد از دست رفته میان اصلاح طلبان و مردم، بار دیگر شکل نمی‌گیرد و بدون شکل گیری این اعتماد عمومی احتمال تاثیرگذاری این نیروها در هر انتخاباتی غیرممکن به نظر می‌رسد.

در آستانه آذرماه، ماهی که به حق می‌توان آن را ماه جنبش دانشجویی نامید، یاد می‌کنیم از شهیدان جنبش دانشجویی قندچی، بزرگ نیا، شریعت رضوی، ابراهیم نژاد، محمدی و… . همچنین لازم است از دانشجویان در بند ابوالفضل جهاندار، سعید درخشندی، صباح نصری، هدایت غزالی، یاسر گلی، امیر لطیفی، روناک صفارزاده، ‌هانا عبدی و… نیز یادی کنیم و آرزو کنیم که این دانشجویان هر چه سریعتر از دام اسارت جسته و به آغوش پر مهر جنبش دانشجویی باز گردند.


دفتر تحکیم وحدت
۲۲ آبان ماه ۱۳۸۷
Iran Emrooz
(iranian political online magazine)
iran emrooz©1998-2019
e-mail:
ايران امروز (نشريه خبری سياسی الكترونيك)
«ايران امروز» از انتشار مقالاتی كه به ديگر سايت‌ها و نشريات نيز ارسال می‌گردند معذور است. استفاده از مطالب «ايران امروز» تنها با ذكر منبع و نام نويسنده يا مترجم مجاز است.