جمعه ۶ ارديبهشت ۱۳۹۸ - Friday 26 April 2019
بازگشت به صفحه اول
 |  درباره ايران امروز  |  تماس با ايران امروز  |  آگهی در ايران امروز  | 
  |   صفحه اول   |   خبرهای روز   |   سياست   |   انديشه   |   فرهنگ و ادبيات   |   جامعه   |   محیط زیست   |   RSS   |  

نگرانی از محکومیت سنگین یاسر گلی

«برنامه نظارت بر حمایت مدافعان حقوق بشر» مراتب نگرانی عمیق خود را نسبت به محکومیت سنگین آقای گلی که مجدداً گواهی بر سیاست ورزی سرکوب‌گرایانه دولتمردان جمهوری اسلامی در قبال مدافعان حقوق بشر است اعلام می‌دارد.

iran-emrooz.net | Wed, 12.11.2008, 17:40

درخواست فوری برنامه نظارت بر حمایت مدافعان حقوق بشر

اطلاعات جدید
IRN 012 / 1008 / OBS 187
محکومیت/ حبس خودسرانه

۱۲ نوامبر ۲۰۰۸

برنامه نظارت بر حمایت مدافعان حقوق بشر، به عنوان برنامه ای مشترک از "سازمان جهانی مبارزه با شکنجه" (OMCT) و "فدراسیون بین المللی جامعه های حقوق بشر" (FIDH) اطلاعات جدیدی را دریافت کرده و از شما درخواست می کند که سریعا درخصوص موارد زیر در جمهوری اسلامی ایران اقدام نمایید.

اطلاعات جدید:
برنامه نظارت از سوی منابع قابل اطمینان مطلع شده که آقای یاسر گلی، یکی از فعالان حقوق بشر کرد و دبیرکل اتحادیه دانشجویان کرد دانشگاه های ایران، که از تاریخ ٩ اکتبر ۲۰۰۷ در زندان بسر می برد، به ۱۵ سال زندان محکوم شده است.

با توجه به اطلاعات به دست آمده، آقای یاسر گلی روز ۶ نوامبر ۲۰۰۸ از سوی شعبه دوم دادگاه انقلاب سنندج به ۱۵ سال زندان همراه با تبعید به کرمان محکوم شده است. اتهام او تماس با "سازمان های غیرمشروع کرد" عنوان شده (ماده ۱۶۸ قوانین کیفری اسلامی). وکیل مدافع او در مورد این محکومیت درخواست تجدید نظر خواهد کرد. در زمان انتشار این درخواست فوری، او همچنان در زندانی در کردستان بسر می برد و اطلاعات بیشتری در مورد مکان دقیق حبس او در دست نیست.

برنامه نظارت مراتب نگرانی عمیق خود را نسبت به محکومیت سنگین آقای گلی که مجدداً گواهی بر سیاست ورزی سرکوب گرایانه دولتمردان جمهوری اسلامی در قبال مدافعان حقوق بشر است اعلام می دارد.

برنامه نظارت همچنین خاطرنشان می سازد که ایران با ارائه نامزدی خود در انتخابات شورای حقوق بشر سال ۲۰۰۶ متعهد شده است تا "بالاترین سطح استانداردها را در ارتقاء و حمایت از مقوله حقوق بشر حفظ کند". قابل ذکر است که ایران روی این واقعیت تأکید نموده که "تلاش هایی را به طور مستمر در زمینه حفظ شئونات انسانی و ارتقاء و حمایت از مقوله حقوق بشر و آزادی های اصلی انجام می دهد". برنامه نظارت به منظور اطمینان بخشیدن به واقعیت ادامه این تلاش ها، از جمهوری اسلامی ایران می خواهد تا براساس استانداردهای بین المللی حقوق بشر عمل کند.

اطلاعات اولیه:
آقای گلی پس از سپری کردن ۳ ماه در زندان، در تاریخ ۱۶ ژانویه ۲۰۰۸ به زندان مرکزی سنندج انتقال یافت. تا آن زمان او امکان ملاقات با خانواده اش را نداشت. این درحالی است که آقای گلی از ناراحتی قلب رنج می برد و بارها به دلیل مداوا و درمان در بیمارستان بستری شده است.

اعضای خانواده او بسیار تلاش کرده اند تا وضعیت و گرفتاری های پیش آمده برای آقای گلی را حل و فصل کنند. پدر وی، آقای صالح گلی، در تاریخ ۳۱ اکتبر ۲۰۰۷ در ارتباط با پرونده پسرش دستگیر شد. وثیقه آزادی او ۱۰ میلیون تومان مقرر گردید، ولی او متعاقباً آزاد شد.

اقدامات فوری مورد درخواست:
از شما خواهشمندیم که هر چه سریعتر دولتمردان جمهوری اسلامی را از درخواست های زیر باخبر سازید:

۱. تحت هر شرایطی، سلامت روحی و جسمانی آقای یاسر گلی را تضمین کنند.

۲. اطمینان دهند که آقای یاسر گلی هرچه سریعتر و بدون هیچ گونه قید و شرطی آزاد خواهد شد، زیرا حبس او خودسرانه بوده و کاملاً مشخص است که صرفاً به دلیل فعالیت های وی در زمینه حقوق بشر صورت گرفته.

۳. سریعا به هرگونه اقدام تهدیدآمیز و آزاردهنده در قبال آقای یاسر گلی و تمامی مدافعان حقوق بشر در ایران پایان دهند.

۴. به مواد اعلامیه مدافعان حقوق بشر، تصویب شده توسط مجمع کل سازمان ملل در تاریخ ٩ دسامبر ۱٩٩۸، احترام گذاشته و آن را رعایت کنند. به ویژه ماده اول آن که می گوید: "هر شخصی به صورت فردی یا گروهی این حق را دارد که در سطوح ملی و یا بین المللی اقدام به حمایت از حقوق بشر کند و آزادی های اصلی را تحقق بخشد" و همچنین ماده ۶ قسمت دوم که می گوید: "هر شخصی این حق را دارد (...) تا به شکلی آزادانه به افشا، اشاعه یا نشر نظریات دیگران و اطلاعات مربوط به حقوق بشر و آزادی های اصلی اقدام کند" و همچنین ماده ۲.۱۲ که می گوید: "دولت باید کلیه تدابیر لازم را انجام دهد تا حمایت فردی و گروهی همه کس در برابر خشونت، تهدید، تعقیب، اقدامات تلافی جویانه، فشار، تبعیض های منفی شخصی و یا قانونی و هرگونه اقدام مستبدانه دیگری که به دنبال اقدامات مشروع و قانونی این اشخاص براساس این اعلامیه انجام شده، توسط مراجع ذیصلاح تضمین گردد".

۵. به طور کلی، تحت هر شرایطی اطمینان دهند که مفاد حقوق بشر و آزادی های اصلی در ایران مطابق با اعلامیه جهانی حقوق بشر و دیگر عهدنامه های بین المللی و منطقه ای که در زمینه حقوق بشر فعالیت می کنند و ایران نیز آنها را به رسمیت می شناسد رعایت خواهند شد.

رونوشت:
- رهبر انقلاب اسلامی، جناب آیت الله سیدعلی خامنه ای.
- ریاست جمهوری، جناب آقای محمود احمدی نژاد.
- ریاست دادگستری، جناب آقای محمود هاشمی شاهرودی.
- وزیر امور خارجه، جناب آقای منوچهر متکی.
- دبیر ستاد حقوق بشر قوه قضاییه، جناب آقای محمد جواد لاریجانی.
- نماینده جمهوری اسلامی ایران در سوئیس.
- سفیر ایران در فرانسه، جناب آقای علی آهنی.

لطفا رونوشت این نامه را به دیگر نمایندگان دیپلماتیک جمهوری اسلامی در دیگر کشورها نیز ارسال فرمایید.

پاریس – ژنو، ۱۲ نوامبر ۲۰۰۸

لطفا در پاسخ خود ما را از هرگونه اقدام انجام شده درخصوص این درخواست ها مطلع فرمایید.

برنامه نظارت، برنامه مشترکی است از "فدراسیون بین المللی جامعه های حقوق بشر" (FIDH) و "سازمان جهانی مبارزه با شکنجه" (OMCT) که به حمایت از مدافعان حقوق بشر اختصاص داشته و هدف اصلی آن، پشتیبانی همه جانبه از این افراد در زمان نیاز می باشد.

برنامه نظارت، همچنین برنده جایزه حقوق بشر در سال ۱۹۹۸ از کشور فرانسه است.
Iran Emrooz
(iranian political online magazine)
iran emrooz©1998-2019
e-mail:
ايران امروز (نشريه خبری سياسی الكترونيك)
«ايران امروز» از انتشار مقالاتی كه به ديگر سايت‌ها و نشريات نيز ارسال می‌گردند معذور است. استفاده از مطالب «ايران امروز» تنها با ذكر منبع و نام نويسنده يا مترجم مجاز است.