چهارشنبه ۱ خرداد ۱۳۹۸ - Wednesday 22 May 2019
بازگشت به صفحه اول
 |  درباره ايران امروز  |  تماس با ايران امروز  |  آگهی در ايران امروز  | 
  |   صفحه اول   |   خبرهای روز   |   سياست   |   انديشه   |   فرهنگ و ادبيات   |   جامعه   |   محیط زیست   |   RSS   |  

محمدرضا حدادی در آستانه‌ی اعدام

محمد رضا حدادی كه در ۱۵سالگی به اتهام قتل عمد دستگیر و به دلیل فقر مالی، بی‌تجربگی و اغفال، قتل دیگری را گردن گرفت، قرار است درست یك روز پس از روز جهانی كودك و در تاریخ ۱۸ مهر ماه سال ۱۳۸۷ به دار آویخته شود.

iran-emrooz.net | Sun, 05.10.2008, 20:34

محمد مصطفایی: در حالی كه در تمام كشورهای دنیا روز جهانی كودك دارای ارزشی تاریخی است و در این روز بر اولویت نهادن حقوق كودكان تاكید می‌نمایند در كازرون ، گوشه‌ای از شهر تاریخی شیراز كه دارای فرهنگ تاریخی غنی و پرباری است محمد رضا حدادی كه در ۱۵ سالگی به اتهام قتل عمد دستگیر و به دلیل فقر مالی، بی‌تجربگی و اغفال، قتل دیگری را گردن گرفت قرار است درست یك روز پس از روز جهانی كودك و در تاریخ ۱۸ مهر ماه سال ۱۳۸۷ به دار آویخته شود.

ماجرای تشكیل پرونده محمد رضا از این قرار است كه در تاریخ ۳۰/۵/۱۳۸۲ آقای حسین رحمت به مرجع انتظامی اعلام می‌كند كه پدرش بنام محمد باقر در روز ۲۸/۵/۱۳۸۲ كازرون را به مقصد شیراز ترك و تاكنون مراجعه ننموده است ایشان در تاریخ ۸/۶/۱۳۸۲ اعلام می‌كنند كه اتومبیل پدرش بعد از یازده روز در روستای فتح آباد كازرون پیدا شده است. تحقیقات قضایی و پلیسی درخصوص مفقودی محمد باقر انجام و در جریان رسیدگی، شخصی بنام مهدی ساسانی اقرار می‌نماید كه در ارتكاب سرقت اتومبیل و كشتن راننده، وی و افرادی به نامهای محمد قربانی ، تقی و كریم دخالت داشته‌اند.

در تاریخ ۲۰/۷/۸۲ كریم حدادی دستگیر و اظهار می‌دارد : « .... من به اتفاق مهدی ساسانی و تقی حدادی و محمد روبروی امام زاده سید حسین ساعت ۱۱ یا ۱۲ شب بود كه ایستادم بغل جاده، یك پیكان سواری جوانان نارنجی رنگ از كازرون آمد، محمد قربانی و تقی حدادی دست بلند كردند پیكان هم ایستاد و ما سوار شدیم از قائمیه رد شدیم به طرف شیراز . محمد به راننده گفت كه یك رفیق داریم او را سوار كن كرایه ات را می‌دهیم راننده قبول كرد در بین راه به بهانه دستشویی، راننده ، خودرو را متوقف كرد و پیاده شدیم من و محمد رفتیم داخل دره و مهدی و تقی پهلوی راننده ماندند راننده می‌خواست آب به داخل رادیاتور ماشین بریزد كه تقی سنگی برداشت و از پشت به سر راننده زد و راننده روی زمین افتاد. بعد من و محمد از پائین آمدیم بالا و به اتفاق مهدی و تقی چند مشت هم به سر و صورت و سینه راننده زدیم و بعد جنازه او را داخل صندوق عقب پیكان انداختیم و او را تا حكیم باشی و رشن آباد آوردیم در راه متوجه شدیم كه پیرمرد راننده هنوز جان دارد و سرو صدا می‌كند و تقی كه پسر عموی من می‌باشد پشت فرمان نشسته بود از رشن آباد به طرف جاده خاكی كوره كچی رفتیم تقی ماشین را متوقف كرد و درب صندوق عقب را باز كرد پیرمرد هنوز جان داشت مهدی ساسانی با چوب دو دفعه به بدن پیر مرد زد و روی زمین افتاد بود كه محمد و تقی تسمه پروانه‌ای آورده و دور گردن پیر مرد انداختند و او را خفه كردند سپس تقی گفت جنازه را آتش بزنیم و بنزین تهیه كردیم و جنازه را آتش زده داخل گودالی قرار دادیم و روی گودال را پر از خاك كردیم و رفتیم.

پزشكی قانونی علت دقیق فوت را تشخیص نداده لیكن اعلام نموده كه ضربه مغزی و شكستگی استخوان جمجمه می‌تواند یكی از دلایل آن باشد.

در اثنای رسیدگی محمد رضا حدادی كه در آن زمان سنش ۱۵ سال وشش ماه بود دستگیر می‌شود و در جلسات اولیه رسیدگی اعلام می‌دارد كه مقتول را او با تسمه پروانه خفه كرده است در تاریخ ۸/۸/۸۲ مجدداً محمد رضا حدادی در جلسه رسیدگی به دادگاه ، اتهام سرقت و قتل را به عهده گرفته و اقرار به ارتكاب جرم می‌نماید.

چند روز پس از جلسه محاكمه مادر محمد رضا به ملاقاتش می‌رود و محمد رضا به او
می گوید كه آیا به وی پولی پرداخت نموده‌اند یا خیر مادرش به وی جواب منفی می‌دهد پس از آنكه ایشان متوجه می‌شود كه فریب دیگر متهمین را خورده است طی نامه‌ای در تاریخ ۱۳/۸/۸۲ به دادگاه اعلام می‌دارد كه یكی از متهمین وعده پول و دیگر وعده‌های واهی را داده و به این طریق فریب، دیگر متهمین كه از لحاظ عقلی و فكری وسنی بزرگتر از موكل بوده‌اند را خورده است در حالیكه در ارتكاب جرم قتل هیچ نقشی نداشته است.

در نهایت دادگاه بدون تحقیق نسبت به ادعای محمدرضا و انكار وی در تاریخ ۱۶/۱۰/۸۲ سلب حیات مقتول توسط محمد رضا حدادی را مسلم دانسته و با استدلالاتی به صرف اقرار محمدرضا وی را به قصاص نفس محكوم و به استناد مادة ۶۲۱ قانون مجازات اسلامی به لحاظ شركت در آدم ربایی به تحمل ۱۵ سال حبس و به استناد مادة ۶۳۶ همان قانون به تحمل یك سال حبس به لحاظ مخفی كردن جسد مقتول محكوم و دیگر متهمین را نیز به حبس‌های طولانی مدت به اتهام آدم ربایی و مخفی نمودن جسد و جنایت بر میت محكوم می‌نماید.

متهمین به دادنامه صادره اعتراض می‌نمایند كه با ارجاع پرونده به شعبه ۴۲ دیوانعالی كشور در تاریخ ۱۲/۴/۱۳۸۴ قضات شعبه، دادنامه صادره را فاقد اشكال موثر دانسته و ابرام
می‌نمایند.

پس از آنكه دادنامه صادره به محمدرضا ابلاغ شده ، چون حقش را تضییع شده انگاشته بود با بدست آوردن دلایل جدید از جمله اقرار دیگر متهمین بر بی گناهیش تقاضای اعمال مادة ۱۸ مبنی بر اعاده دادرسی و رسیدگی مجدد را می‌نماید كه شعبه سوم تشخیص دیوانعالی كشور درخواست وی را مردود اعلام می‌نمایند در حالی كه جا داشت به دلیل ارزش جان آدمی، تحقیقات مفصلی در این خصوص انجام می‌پذیرفت محمدرضا بارها اعلام نموده است كه متهمین وی را اغفال نموده و پیشنهاد پرداخت وجه به خانواده اش را داده‌اند از طرفی یكی از آنها به وی قول داده است كه اگر قتل را به گردن بگیرد سعی می‌كند دختر عمه اش را برای خواستگاری كند چون محمدرضا به این دختر علاقه داشته و از طرفی وضعیت مالی خود و خانواده اش بسیار ضعیف بود لذا بنا به دلایل فوق و به علت كم عقلی و صغر سن، ارتكاب جرم قتل را به عهده می‌گیرد.

در حال حاضر محمدرضا در زندان عادل آباد شیراز بسر می‌برد و پرونده اتهامی وی با قطعیت احكام، به اجرای احكام دادگستری كازرون ارسال و دادیار رسیدگی كننده به پرونده، بدون اینكه زمان اجرای حكم را به اینجانب ابلاغ نماید روز با تعجیل روز ۱۸ مهر ماه را برای اجرای حكم قصاص نفس تعیین نموده است.

محكومیت و تعیین زمان برای اجرای حكم محمد رضا حدادی در حالی است كه صرفنظر از ایرادات بسیاری كه در پرونده وجود دارد در سال ۱۳۷۲ كنوانسیون حقوق كودك وارد صحن علنی مجلس شورای اسلامی گردید و نمایندگان مجلس با اكثریت آراء مواد آنرا به تصویب رساندند پس از آنكه كنوانسیون به شورای محترم نگهبان ارجاع گردید، اعضای شورای با حق شرط، كنوانسیون حقوق كودك را تأیید نمودند.

شورای محترم نگهبان در نظریه شمارة ۵۷۶۰ مورخ ۴/۱۱/۱۳۷۲ خود به مجلس شورای اسلامی، مشخصاً موارد مخالفت كنوانسیون را با موازین شرع به این شرح اعلام داشت:« بند ۱ مادة ۱۲ و بند‌های ۱و۳ ماده ۱۳ و بند ۱و۳ ماده ۱۴ و بند ۲ ماده ۱۵ و بند ۱ ماده ۱۶ و بند د قسمت ۱ ماده ۲۹ مغایر موازین شرع شناخته شد.» نتیجه اینكه به غیر از موارد یاد شده، دیگر مواد كنوانسیون هیچگونه مغایرتی با شرع نداشته و در محاكم دادگستری مستند به مادة ۹ قانون مدنی كه مقرر می‌دارد:« مقررات عهودی كه بر طبق قانون اساسی بین دولت ایران و سایر دول، منعقد شده باشد در حكم قانون است.» لازم الرعایه می‌باشد.

ماده ۳۷ كنوانسیون حقوق كودك مقرر می‌دارد: كشورهای عضو تضمین خواهند كرد كه: «......... مجازات مرگ یا حبس ابد بدون امكان آزادی، نباید در مورد جرمهایی كه اشخاص زیر ۱۸ سال مرتكب می‌شوند اعمال گردد.»

نتیجه اینكه صدور حكم به سلب حیات ( قصاص نفس ) محمدرضا حدادی كه در تاریخ ۲۷/۱۲/۱۳۶۷ به دنیا آمده است و دیگر اشخاصی كه در سن زیر ۱۸ سال مرتكب جرم می‌شوند بر خلاف صریح قانون بوده و دادنامه‌های صادره از این حیث مخدوش است و در صورتیكه حكم صادره اجرا گردد محمدرضا حدادی با وجود ایرادات بسیاری كه در پرونده وجود دارد برخلاف قانون به دار آویخته شد.

http://mostafaei.blogfa.com/post-76.aspx
Iran Emrooz
(iranian political online magazine)
iran emrooz©1998-2019
e-mail:
ايران امروز (نشريه خبری سياسی الكترونيك)
«ايران امروز» از انتشار مقالاتی كه به ديگر سايت‌ها و نشريات نيز ارسال می‌گردند معذور است. استفاده از مطالب «ايران امروز» تنها با ذكر منبع و نام نويسنده يا مترجم مجاز است.