شنبه ۲۹ تير ۱۳۹۸ - Saturday 20 July 2019
بازگشت به صفحه اول
 |  درباره ايران امروز  |  تماس با ايران امروز  |  آگهی در ايران امروز  | 
  |   صفحه اول   |   خبرهای روز   |   سياست   |   انديشه   |   فرهنگ و ادبيات   |   جامعه   |   محیط زیست   |   RSS   |  

آخرین گزارش البرادعی روز دوشنبه منتشر می‌شود

گزارش تازه‌ی البرادعی درباره‌ی ایران روز دوشنبه منتشر می‌شود. براساس این گزارش، مذاکرات آژانس و ایران در طول تابستان نتیجه‌‌ی چندانی در بر نداشته است. ایران همکاری خود با آژانس را به نازل‌ترین سطح کاهش داده است.

iran-emrooz.net | Sat, 13.09.2008, 6:09

دویچه وله: مذاکرات آژانس بین‌المللی انرژی اتمی و ایران در زمینه‌ی شفا‌ف‌سازی برنامه‌ی اتمی ایران در طول تابستان نتیجه‌‌ی چندانی در بر نداشته است. ایران همکاری خود با آژانس را به نازل‌ترین سطح کاهش داده است. براساس گزارش‌ها این نکات در گزارش تازه‌ی البرادعی درباره‌ی ایران که روز دوشنبه منتشر می‌شود، منعکس خواهد شد.

خبرگزاری رویترز روز جمعه (۱۲ سپتامبر) در گزارشی نوشت، تحقیقات آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در مورد برنامه‌ی هسته‌ای ایران بدرستی پیشرفت نمی‌کند و هنوز هم روشن نیست که جمهوری اسلامی ایران به‌طور مخفیانه در حال ساخت بمب اتمی است یا نه؟ با این‌حال، دیپلمات‌های آژانس در وین می‌گویند که کارشناسان به اطلاعاتی دست یافته‌اند که نشان می‌دهد ایران تکنولوژی حساس غنی‌سازی اورانیوم را به آرامی، اما به‌طور پیوسته، گسترش می‌دهد. دیپلمات‌ها به خبرگزاری رویترز گفته‌اند، این ارزیابی در گزارش تازه‌ی البرادعی که روز دوشنبه ۱۵ سپتامبر منتشر می‌شود، منعکس خواهد شد.

در هفته‌های اخیر، هم به خاطر بحران گرجستان که به دودستگی میان غرب و روسیه انجامیده، و هم فرارسیدن ماه‌های پایانی ریاست جورج بوش در کاخ سفید، فشارهای بین‌المللی بر ایران تاحدودی کاهش یافته است.

در ماه مه گذشته، آژانس بین‌المللی انرژی اتمی براساس شواهد و قرائن به این نتیجه رسید که ایران اطلاعات مربوط به برنامه هسته‌ای خود را پنهان می‌کند. اطلاعات جاسوسی نشان می‌دهند که ایران برنامه‌های غنی‌سازی اورانیوم خود را منسجم کرده و احتمالا به آزمایش کلاهک هسته‌ای دست زده است. بنابه این گزارش، علاوه‌بر آن، ایران احتمالا دماغه‌ی یک موشک را چنان تغییر داده که برای نصب کلاهک هسته‌ای نیز مناسب باشد.

محمد البرادعی، مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، در گزارش پیشین خود در مامه مه، از ایران خواست که اطلاعات درباره‌ی برنامه‌ی هسته‌ای خود را بطور کامل ارائه دهد و درباره‌ی ابعاد و ماهیت برنامه‌ی اتمی خود شفاف‌سازی کند. اما دیپلمات‌ها می‌گویند مذاکرات با ایران در این زمینه در طول تابستان، نتیجه‌‌ی چندانی در بر نداشته است. یکی از این دیپلمات‌ها می‌گوید: «آنچه ما می‌شنویم این است که در زمینه‌ی شفاف‌سازی ابعاد نظامی برنامه‌ی اتمی ایران، پیشرفتی حاصل نشده است. »

براساس گزارش رویترز، ایران همکاری خود با آژانس را به نازل‌ترین سطح کاهش داده است. این امر به معنای آن است که بازرسان آژانس فقط اجازه‌ی بازرسی‌های محدود و معمولی از تاسیسات هسته‌ای ایران را دارند. به گفته‌ی یکی از دیپلمات‌های آژانس، ایران مایل نیست تاسیسات نظامی‌اش مورد بازرسی قرار گیرد زیرا نگران آن است که آمریکا و یا اسرائیل از طریق این بازرسی‌ها به اطلاعات نظامی برای حمله به ایران دست پیدا کنند.

دیپلملت‌ها می‌گویند در گزارش البرادعی خواهد آمد که ایران ظرفیت تولید اورانیوم با درجه‌ی غلظت بالا را توسعه داده است. بنا به این گزارش، ایران احتمالا ۴ هزار سانتریفوژ در حال فعالیت دارد. این تعداد در ماه مه گذشته ۳۳۰۰ دستگاه بودند.

یک دیپلمات غربی می‌گوید: «با ۴ هزار سانتریفوژ می‌توان اورانیوم با غلظت بالا برای ساخت تعداد معدودی بمب تولید کرد، تجربه و دانش فنی اندوخت و یا در پس آن ظرفیت واقعی تولید اورانیوم را پنهان کرد. با این حال شرط تولید اورانیوم با غلظت بالا و مناسب برای بمب اتمی آن است که همه‌ی ۴ هزار سانتریفوژ هم‌زمان و با حداکثر سرعت کار کنند. »

اما یک دیپلمات دیگر غربی می‌گوید: «ایران هنوز تا رسیدن به این مرحله فاصله‌ی زیادی دارد. سانتریفوژ‌های ایران فقط در مجموعه‌های کم‌تعداد در حال فعالیت‌اند و همانند سابق بسیار کند و حداکثر با ۲۰ درصد ظرفیت کار می‌کنند. »
Iran Emrooz
(iranian political online magazine)
iran emrooz©1998-2019
e-mail:
ايران امروز (نشريه خبری سياسی الكترونيك)
«ايران امروز» از انتشار مقالاتی كه به ديگر سايت‌ها و نشريات نيز ارسال می‌گردند معذور است. استفاده از مطالب «ايران امروز» تنها با ذكر منبع و نام نويسنده يا مترجم مجاز است.