شنبه ۳۱ فروردين ۱۳۹۸ - Saturday 20 April 2019
بازگشت به صفحه اول
 |  درباره ايران امروز  |  تماس با ايران امروز  |  آگهی در ايران امروز  | 
  |   صفحه اول   |   خبرهای روز   |   سياست   |   انديشه   |   فرهنگ و ادبيات   |   جامعه   |   محیط زیست   |   RSS   |  

اعتراض به حکم زندان علیه مدافعان حقوق زنان

برنامه نظارت بر حمایت مدافعان حقوق بشر، به عنوان برنامه‌ای مشترک از "سازمان جهانی مبارزه با شکنجه" و "فدراسیون بین‌المللی جامعه‌های حقوق بشر" مراتب نگرانی شدید خود را درخصوص محکومیت چهار تن از اعضای "کمپین یک میلیون امضاء" اعلام می‌دارد.

iran-emrooz.net | Sat, 06.09.2008, 20:07

اطلاعیه مطبوعاتی
ایران: محکومیت چهار مدافع حقوق زنان به شش ماه زندان
5 سپتامبر 2008

پاریس، ژنو- برنامه نظارت بر حمایت مدافعان حقوق بشر، به عنوان برنامه ای مشترک از "سازمان جهانی مبارزه با شکنجه" (OMCT) و "فدراسیون بین المللی جامعه های حقوق بشر" (FIDH) مراتب نگرانی شدید خود را درخصوص محکومیت چهار تن از اعضای "کمپین یک میلیون امضاء" اعلام می دارد. هدف اصلی این کمپین، اعمال فشار بر قانونگذاران جمهوری اسلامی به منظور ملغی کردن قوانین تبعیض آمیزی است که تأثیرات مخربی در قبال حقوق زنان خواهد داشت.

در تاریخ 2 سپتامبر 2008، دادگاه انقلاب تهران خانم پروین اردلان، خانم ناهید کشاورز و خانم جلوه جواهری را که روز اول دسامبر 2007 دستگیر شده بودند و همچنین خانم مریم حسین خواه که در 18 نوامبر 2007 دستگیر شده بود، به اتهام "تبلیغ برضد نظام" و نوشتن مقالاتی برای دو روزنامه اینترنتی (زنستان و تغییر برای برابری) که از حقوق زنان در ایران دفاع می کنند، به شش ماه حبس محکوم کرد.

این چهار مدافع حقوق زن در گذشته نیز مورد تعقیب قضایی قرار گرفته بودند. آنان در تاریخ 4 مارس 2007 در یک گردهمایی مسالمت آمیز مقابل دادگاه انقلاب تهران که به مناسبت روز جهانی زن برگذار شده بود شرکت کردند. در این گردهمایی، 33 تن از فعالان حقوق زنان، از جمله خانم اردلان، خانم کشاورز، خانم جواهری و خانم حسین خواه، دستگیر شدند.

روز 28 آوریل 2008، خانم پروین اردلان که محاکمه وی در 4 فوریه 2008 برگذار شده بود، مطلع گردید که شعبه 13 دادگاه انقلاب تهران وی را به دلیل شرکت در گردهمایی مارس 2007 به دو سال زندان محکوم کرده است. روز 24 آوریل 2007، او به اتهام "تبانی و گردهمایی با نیت به خطر انداختن امنیت ملی" به سه سال زندان محکوم گردید که دو سال و نیم آن تعلیقی بود. او سپس تقاضای تجدید نظر کرد.

در تاریخ 2 آوریل 2007، خانم ناهید کشاورز در پارک لاله تهران و درحال جمع آوری امضاء در حمایت از کمپین دستگیر و روز 3 آوریل به دادگاه انقلاب آورده شد. در این دادگاه از او خواسته شد تا تعهدنامه ای به منظور پایان دادن به فعالیت های خود در کمپین امضاء کند. زمانی که او از این کار سر باز زد، وی را به "اقدام برضد امنیت ملی" محکوم و به زندان اوین منتقل کردند. او در تاریخ 14 آوریل 2007 به قید وثیقه از زندان آزاد شد.

خانم جلوه جواهری در اول دسامبر 2007 به منظور پاسخگویی به برخی سؤالات به شعبه امنیتی دادگاه انقلاب تهران احضار شد. او چندین ساعت را در بازجویی گذراند و در نهایت به "ایجاد اغتشاش در افکار عمومی"، "تبلیغ برضد نظام" و "نشر اکاذیب" در سایت اینترنتی کمپین یک میلیون امضاء متهم گردید و سپس به زندان اوین منتقل شد. خانم جواهری روز 2 ژانویه 2008 پس از اینکه وثیقه مقرر شده برای او از 50 هزار یورو به 4000 یورو تقلیل یافت، از زندان آزاد شد.

خانم مریم حسین خواه، که همچنین یکی از اعضای مرکز فرهنگی زنان و سردبیر سایت کمپین می باشد، در تاریخ 17 نوامبر 2007 به شعبه امنیتی دادگاه انقلاب تهران احضار شد. این احضاریه چند روز پس از حکم وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و توقیف سایت مرکز فرهنگی زنان توسط دستگاه قضایی، صادر گردید. خانم حسین خواه پس از دو ساعت بازجویی به "ایجاد اغتشاش در افکار عمومی"، "تبلیغ برضد نظام" و "نشر اکاذیب" ازطریق مقالات دروغین در سایت های مرکز فرهنگی زنان و کمپین یک میلیون امضاء متهم گردید. خانم حسین خواه روز بعد به دلیل بازجویی بیشتر به دادگاه انقلاب بازگردانده شد. در 18 نوامبر 2007، زمانی که خانم حسین خواه به دادگاه رسید، حکم دستگیری وی صادر و او بلافاصله بازداشت و به زندان اوین منتقل گردید. خانم حسین خواه روز 2 ژانویه 2008 پس از اینکه وثیقه مقرر شده برای او از 95 هزار یورو به 4000 یورو تقلیل یافت، از زندان آزاد شد.

برنامه نظارت مراتب نگرانی عمیق خود را نسبت به محکومیت هایی که برضد این مدافعان حقوق زنان انجام شده و همچنان نشان دهنده ادامه سرکوب های شدید از سوی دولتمردان جمهوری اسلامی در قبال مدافعان حقوق بشر، به ویژه فعالان حقوق زنان در کمپین یک میلیون امضاء است اعلام می دارد. برنامه نظارت خاطرنشان می سازد که طی دو سال گذشته بیش از 100 تن از فعالان حقوق زنان دستگیر شده، مورد بازجویی قرار گرفته و/یا محکوم شده اند و اینکه دولت با حبس این فعالان و قرار وثیقه های هنگفت برای آزادی آنان بیش از یک میلیون یورو دریافت کرده است.

به علاوه، برنامه نظارت از مقامات جمهوری اسلامی می خواهد که تحت هر شرایطی سلامت روحی و جسمانی خانم اردلان، خانم کشاورز، خانم جواهری و خانم حسین خواه و همچنین تمامی فعالان کمپین یک میلیون امضاء را ضمانت کنند و اطمینان دهند که دادگاه تجدید نظر این افراد به صورت عادلانه و بی طرف برگزار خواهد شد تا بدین ترتیب از آنان رفع اتهام گردد. کاملاً مشخص است که این اتهامات صرفاً به دلیل فعالیت های آنها در زمینه حقوق زنان است و ماهیتی کاملاً خودسرانه دارد.

برنامه نظارت همچنین از دولتمردان جمهوری اسلامی می خواهد که به هرگونه اقدام تهدیدآمیز و آزاردهنده در قبال تمامی مدافعان حقوق بشر در ایران پایان دهند و براساس مواد اعلامیه مدافعان حقوق بشر، تصویب شده توسط مجمع عمومی سازمان ملل در 9 دسامبر 1998، عمل کنند.

برنامه نظارت مصرانه بر روی این حقیقت تأکید می کند که ایران با ارائه نامزدی خود در انتخابات شورای حقوق بشر سال 2006 متعهد شده "بالاترین سطح استانداردها را در ارتقاء و حمایت از مقوله حقوق بشر رعایت و حفظ کند". قابل ذکر است که ایران مصرانه روی این نکته تأکید نمود که "تلاش هایی را به طور مستمر در زمینه حفظ شئونات انسانی و ارتقاء و حمایت از مقوله حقوق بشر و آزادی های اصلی انجام خواهد داد". برنامه نظارت به منظور اطمینان بخشیدن به واقعیت ادامه این تلاش ها، از جمهوری اسلامی ایران می خواهد تا براساس عهدنامه های بین المللی حقوق بشر عمل کند.

پاریس – ژنو، 5 سپتامبر 2008
Iran Emrooz
(iranian political online magazine)
iran emrooz©1998-2019
e-mail:
ايران امروز (نشريه خبری سياسی الكترونيك)
«ايران امروز» از انتشار مقالاتی كه به ديگر سايت‌ها و نشريات نيز ارسال می‌گردند معذور است. استفاده از مطالب «ايران امروز» تنها با ذكر منبع و نام نويسنده يا مترجم مجاز است.