شنبه ۲ شهريور ۱۳۹۸ - Saturday 24 August 2019
بازگشت به صفحه اول
 |  درباره ايران امروز  |  تماس با ايران امروز  |  آگهی در ايران امروز  | 
  |   صفحه اول   |   خبرهای روز   |   سياست   |   انديشه   |   فرهنگ و ادبيات   |   جامعه   |   محیط زیست   |   RSS   |  

دومین اعدام نوجوانان درمدت یک هفته

ایران پیشگام جهانی اعدام نوجوانانی است که در سن زیر ۱۸ سالگی مرتکب جرم شده‌اند. هیچ کشور دیگری در سال جاری میلادی هیچ نوجوانی را اعدام نکرده است. ایران بعنوان یکی از اعضای امضا کنده میثاق بین المللی حقوق سیاسی مدنی و پیمان حقوق کودک موظف است که به چنین اعدامهایی پایان دهد.

iran-emrooz.net | Tue, 26.08.2008, 22:37

ایران مدال ننگ اعدام نوجوانان را از آن خود کرد
دومین اعدام نوجوانان درمدت یک هفته

۵ شهریور ماه ۱۳۸۷- امروز مقامات ایرانی بهنام زارع را به دار آویختند؛ نوجوانی که بخاطر قتل در سن ۱۵ سالگی محکوم شده بود. درست یک هفته پیش، رضا حجازی که در سن ۱۵ سالگی مرتکب جرم شده بود در تاریخ ۲۹ مرداد ماه ۱۳۸۷ اعدام شد.

ایران پیشگام جهانی اعدام نوجوانانی است که در سن زیر ۱۸ سالگی مرتکب جرم شده‌اند. هیچ کشور دیگری در سال جاری میلادی هیچ نوجوانی را اعدام نکرده است. ایران بعنوان یکی از اعضای امضا کنده میثاق بین المللی حقوق سیاسی مدنی و پیمان حقوق کودک موظف است که به چنین اعدامهایی پایان دهد.

هادی قائمی؛ سخنگوی کمپین بین المللی حقوق بشر در ایران گفت: "تعداد بشدت رو به افزایش اعدام نوجوانان، گواه وحشتناک و نگران کننده بی‌توجهی کامل دولت ایران به حقوق شهروندان و قانون بین‌المللی است." وی تاکید کرد که " لازم است که شرکای تجاری ایران الزامات اخلاقی تجارت با یک چنین دولتی را مورد بازنگری قرار دهند."

بهنام زارع؛ متولد ۱۳۶۸، بر اتفاقی بودن جرمش در یک درگیری کودکانه تاکید کرده بود. کمپین بین المللی حقوق بشر در ایران نسخه‌ای از حرفهای بهنام زارع را که از درون زندان قبل ازاعدامش ضبط شده بود دریافت کرده است. او گفته بود: "من زندانی بهنام زارع هستم. من به مدت سه سال است که در زندان عادل آباد شیراز محبوس هستم. من قاتل هستم. من در سن ۱۵ سالگی مرتکب قتلی شدم. من از کردار خودم الآن پشیمان هستم. شما ای مدافعان حقوق بشر، شما ای انسانهای آزاد منو نجات بدهید. اون یک اتفاق تصادفی بود. خواهش می کنم منو نجات بدهید. من میخواهم زنده بمانم. من می خواهم آزاد باشم. من دارم آخرین روزهای زندگی ام را طی می کنم. ممکن است هر لحظه منو به پای چوبه دار ببرند. آیا خدا راضی است که من در ۱۵ سالگی چشم از جهان ببندم. ای کسانی که صدای منو می شنوید، آیا کسی هست که به من کمک کند؟ من از شما می خوام که صدای منو به گوش همه مسئولین برسانید. می خوام که منو نجات بدهید. من می خوام زنده بمونم."

خانواده و وکیل بهنام زارع از زمان و مکان اعدام او مطلع نبودند و این نقض قوانین بین المللی است.

با این دو اعدام اخیر، تعداد نوجوانان اعدام شده در ایران در سال جاری میلادی به ۶ نفر رسید. کمپین بین المللی حقوق بشر در ایران و سایر سازمان های حقوق بشر از احکام ۱۳۲ نوجوان دیگری که در صف اعدام هستند، خبر می دهند.

کمپین بین المللی حقوق بشر در ایران از مقامات قضایی ایران می خواهد که فورا اعدام نوجوانانی را که در صف اعدام هستند متوقف کرده و مجازاتهای دیگری را جایگزین حکم اعدام آنها بکند.

هادی قائمی می گوید: "اصرار هولناک مقامات قضایی ایران در اجرای چنین اعدامهای ظالمانه ای، علیرغم فریادهای اعتراضی در داخل و خارج کشور، با سرعت و پشت سر هم فقط از تشنه به خون بودن مقامات حکایت می کند. هیچ نشانه ای از حل ریشه ای مسائل اقتصادی و اجتماعی ای که منجر به چنین جرایمی می شود در ایران مشاهده نمی شود."

۲۴ سازمان مهم حقوق بشر منطقه ای و بین المللی در یک ائتلافی در تاریخ ۱۸ تیر ماه ۱۳۸۷ از دولت ایران خواستند که به اعدام نوجوانان پایان بدهد. نمایندگان سازمان ملل متحد بارها از دولت ایران خواستار رعایت تعهدات بین المللی اش شده اند. بهنام زارع درست یک روز بعد ازاینکه اتحادیه اروپا در بیانیه ای اعدام رضا حجازی را محکوم کرد، اعدام شد. اتحادیه اروپا در این بیانیه تاکید کرده بود که این اعدام "نقض فاحش" الزامات بین المللی حقوق بشر ایران است.

http://www.iranhumanrights.org/farsi/zare26aug2008.html
Iran Emrooz
(iranian political online magazine)
iran emrooz©1998-2019
e-mail:
ايران امروز (نشريه خبری سياسی الكترونيك)
«ايران امروز» از انتشار مقالاتی كه به ديگر سايت‌ها و نشريات نيز ارسال می‌گردند معذور است. استفاده از مطالب «ايران امروز» تنها با ذكر منبع و نام نويسنده يا مترجم مجاز است.