چهارشنبه ۱ خرداد ۱۳۹۸ - Wednesday 22 May 2019
بازگشت به صفحه اول
 |  درباره ايران امروز  |  تماس با ايران امروز  |  آگهی در ايران امروز  | 
  |   صفحه اول   |   خبرهای روز   |   سياست   |   انديشه   |   فرهنگ و ادبيات   |   جامعه   |   محیط زیست   |   RSS   |  

اعتراض‌های گسترده دانشجویی در دانشگاه زنجان

دانشجویان دانشگاه زنجان که از شب گذشته در این دانشگاه تحصن کرده اند، از صبح امروز از ورود کارمندان و اساتید و مسوولین به دانشگاه جلوگیری می کنند. دانشجویان خواستار تامین خواسته‌های اصلی خود مبنی بر برکناری معاون این دانشگاه و استعفای هیئت رییسه دانشگاه هستند.

iran-emrooz.net | Sun, 15.06.2008, 15:30

ادوارنیوز: دانشجویان دانشگاه زنجان که از شب گذشته در این دانشگاه تحصن کرده اند، از صبح امروز از ورود کارمندان و اساتید و مسوولین به دانشگاه جلوگیری می کنند. دانشجویان خواستار تامین خواسته‌های اصلی خود مبنی بر برکناری معاون این دانشگاه و استعفای هیئت رییسه دانشگاه هستند.

شب گذشته جمعی از دانشجویان توانستند با اقدام به موقع تلاش یکی از معاونین این دانشگاه برای تعرض به یک دختر دانشجو در دفتر کارش را ناکام سازند.

دانشجویان در لحظاتی که این مسوول دانشگاهی که از اساتید این دانشگاه نیز هست قصد تعرض به دختر دانشجو را داشته با ورود به اتاق وی ، دختر دانشجو را نجات داده و فرد خاطی را به حراست دانشگاه تحویل می دهند.

گفته می شود این مسوول، با تهدید به اخراج این دانشجو به دلیل مشکل انضباطی، درخواست های بی شرمانه ای را از وی مطالبه کرده است و دانشجویان با همکاری این دختر دانشجو نقشه کثیف این فرد را افشا کرده اند.

به همین دلیل هزاران تن از دانشجویان شب گذشته تجمع کرده و خواستار استعفای مسوولان دانشگاه زنجان شدند. در این تجمع که تا پاسی از شب نیز ادادمه داشت دانشجویان دختر و پسر دانشگاه زنجان به محض حاضر شدن ریاست دانشگاه در جمع دانشجویان یکصدا استعفای کادر ریاست دانشگاه را خواستار شدند. عده ای زیادی از دانشجویان دانشگاه زنجان شب را در سالن ورزش دانشگاه سپری کردند تا صبح با اضافه شدن باقی دانشجویان به جمع متحصنین، تحصن تا رسیدن به خواسته های دانشجویان که توسط شورای متحصنین اعلام خواهد شد ادامه پیدا کند. ضمناً امتحانات یکشنبه و دوشنبه دانشگاه زنجان لغو شد.

گفتنی است این معاون دانشگاه زنجان همچنین نقش اصلی را در انحلال انجمن اسلامی این دانشگاه و فشار بر دانشجویان فعال ایفا می کرده است.

در یک سال گذشته اخبار مختلفی از تعرض برخی مسوولین دانشگاهها به دانشجویان منتشر شده بود در بارزترین نمونه ها دانشجویان دانشگاه رازی کرمانشاه معاون حراست این واحد را به ارتباط نامشروع با دانشجویان متهم کردند، فرد متهم چندی بعد از کار خود برکنارذ گردید. موارد مشابهی در دانشگاه سهند تبریز نیز اتفاق افتناد که اعتراضات گسترده دانشجویان را در پی داشته است.

در پی این حادثه روابط عمومی دفتر تحکیم وحدت در اطلاعیه ای با محکوم کردن اقدام بی شرمانه این مسوول دانشگکاه زنجان خواهان پاسخگویی وزیر علوم در این رابطه شده است:

در حالی که هر روز اخبار متعددی از محرومیت از تحصیل دانشجویان منتقد و عدم ارائه کارنامه به آنها برای تحصیل در مقاطع بالاتر انتشار می یابد وهمچنین تشکلهای مستقل تعلیق یا منحل می شوند از سوی دیگر کمبود امکانات رفاهی، سو مدیریت مدیران و در نهایت سقوط اخلاقی برخی از حامیان دولت من جمله برخی از مسئولین دانشگاهها هر روز فاجعه می آفریند و البته در این میان ذکر بیکاری، گرانی، فساد اداری و سوء مدیریت گسترده در کشور در سایه حکومت مهروزان نهم خود تکرار مکررات است.

هنوز چند روز از تحصن موفقیت آمیز دانشجویان دانشگاه تربیت معلم به دلیل مشکلات صنفی نگذشته است که اخبار نگران کننده ای از مسمومیت گسترده دانشجویان دانشگاه همدان به دلیل ضعف مدیریت مسئولان به گوش می رسد و در نهایت اخبار نگران کننده ای از تعرض به یک دانشجوی دختر توسط معاون دانشجویی دانشگاه زنجان همگان را در تاثری عمیق فرو می برد. پیشنهاد بی شرمانه برقراری ارتباط نامشروع و اقدام به این عمل -هرچندکه با دخالت دانشجویان ناکام ماند- از سوی معاونت دانشجویی دانشگاه زنجان که سابقه عضویت در نهادهای شبه نظامی را نیز دارد در حالی روی داد که سه روز پیش همان معاون دانشجویی دستور انحلال انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه زنجان را صادر نموده بود و پس از این دستور وی که به گمان خویش از دست منتقدان خلاص شده است، دختری دانشجو که در کمیته انضباطی دارای پرونده بوده است را تحت فشار می گذارد که با وی رابطه نامشروع برقرار نماید و این درحالی است که این فرد در سال اخیر دختران دانشجوی بسیاری را به دلیل پوشش نامناسب به کمیته انضباطی فراخوانده است!!

این اتفاق در حالی روی می دهد که چندی پیش در دانشگاه کرمانشاه مامور حراست با استفاده از حربه کمیته انضباطی به دختری تعرض نمود و در دانشگاه سهند تبریز نیز اخباری دراین زمینه انتشار یافت. هر چند این تنها مدیران دولت نهم در دانشگاهها نیستند که چنین اعمال ننگ آوری را مرتکب می شوند بلکه چند نماینده حامی دولت نیز به دلیل فساد اخلاقی بازداشت شده اند و اخباری مبنی بر فساد مالی سران این گروه در روزهای اخیر منتشر شده است .

مجموعه حوادث رخ داده در دانشگاهها من جمله کمبود گسترده امکانات رفاهی و مسمومیت گسترده غذایی در چند دانشگاه کشور و در نهایت هتک حرمت دختران دانشجو توسط مسئولین دانشگاهی که از ابتدای دولت نهم شاهد آن بوده ایم به خوبی ضعف مدیریتی و اخلاقی دولتمردان نهم را آشکار می سازد و نشان می دهد انگیزه حذف منتقدان در جامعه و به خصوص دانشگاه جهت سرپوش نهادن بر چنین سوء مدیریتها و اقدامات شرم آوری است که برخورد با احزاب و رسانه های منتقد در سطح جامعه و به تبع آن فساد اخلاقی و مالی گسترده حامیان دولت و همچین انحلال انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه زنجان و بروز چنین حادثه ای خود گواه این مدعی است.

در پایان دفتر تحکیم وحدت ضمن ابراز تاسف از حوادث رخ داده در دانشگاه همدان و زنجان اعلام می دارد بی شک وقوع چنین حوادثی در سطح جامعه و دانشگاه در فاصله ای کوتاه، آنهم به وسیله حامیان دولت نتیجه تلاش برای حذف منتقدان و خیال آسوده مجرمان برای انجام چنین اعمالی است. همچنین از آنجا که وزیر علوم با تکیه بر پاسخگو بودن نسبت به اعمال مسئولین دانشگاهها اقدام به انتصابی نمودن روئسای دانشگاهها و معاونین آنها کرده است بر این اساس اکنون باید پاسخگوی این اعمال ننگین باشد که تنها در دولت نهم شاهد آن هستیم و باید ضمن معذرت خواهی از جامعه دانشگاهی هر چه سریعتر استعفا دهد.
Iran Emrooz
(iranian political online magazine)
iran emrooz©1998-2019
e-mail:
ايران امروز (نشريه خبری سياسی الكترونيك)
«ايران امروز» از انتشار مقالاتی كه به ديگر سايت‌ها و نشريات نيز ارسال می‌گردند معذور است. استفاده از مطالب «ايران امروز» تنها با ذكر منبع و نام نويسنده يا مترجم مجاز است.