دوشنبه ۲ ارديبهشت ۱۳۹۸ - Monday 22 April 2019
بازگشت به صفحه اول
 |  درباره ايران امروز  |  تماس با ايران امروز  |  آگهی در ايران امروز  | 
  |   صفحه اول   |   خبرهای روز   |   سياست   |   انديشه   |   فرهنگ و ادبيات   |   جامعه   |   محیط زیست   |   RSS   |  

هشدار  نسبت به «تهدید اروپا از سوی ایران»

رئیس‌جمهوری فرانسه: «ایران در حال توسعه‌ی موشک‌های دوربرد خود است. این درحالی است که برنامه‌ی اتمی آن کشور به‌شدت مورد سوء ظن است.»

iran-emrooz.net | Sat, 22.03.2008, 17:35

دویچه وله: رئیس‌جمهور فرانسه که روز جمعه ۲۱ مارس به هنگام راه‌اندازی زیردریایی اتمی استراتژیک فرانسه در بندر "شربورگ" سخن می‌گفت، تاکید کرد، «ایجاد ترس از ضربه‌ی اتمی، موضوعی مربوط به وجهه و پرستیژ نیست، بلکه تضمین امنیت یک ملت است.»

سارکوزی در سخنرانی خود از چین و ایالات متحده‌ی آمریکا خواست قرارداد منع آزمایش‌های هسته‌ای را به‌طور کامل اجرا نمایند. وی همچنین پیشنهاد کرد قرادادی برای برچیدن موشک‌های کوتاه‌برد و میان‌برد تنظیم و امضاء گردد.

رئیس‌جمهوری فرانسه افزود: «ایران در حال توسعه‌ی موشک‌های دوربرد خود است. این درحالی است که برنامه‌ی اتمی آن کشور به‌شدت مورد سوء ظن است.» نیکلا سارکوزی تاکید کرد، "امنیت اروپا در معرض خطر قرار دارد."

سارکوزی گفت، قدرت نظامی اتمی فرانسه تنها به‌خاطر وجودش، "یک عنصر کلیدی" در امنیت اروپاست. او به متحدان فرانسه در اروپا، یک گفت‌وگوی علنی درباره‌ی نقش بازدارندگی قدرت اتمی فرانسه در امنیت اروپا را پیشنهاد کرد.

رئیس‌جمهور فرانسه گفت، دنیا نسبت به سابق، بی‌ثبات‌تر و غیرقابل پیش‌بینی‌ شده است. ابعد گسترده‌ی تروریسم نشان داد که ما با قدرت‌های جدید و تهدیدهای جدید رو برو هستیم.

سارکوزی افزود، «فرانسه سلاح هسته‌ای خود را تنها برای دفاع از خود و آن‌هم در چهارچوب مقررات سازمان ملل متحد به‌کار خواهد گرفت. براین اساس، مراکر نظامی، سیاسی و اقتصادی دشمنان هدف قرار خواهند گرفت.» رئیس‌جمهور فرانسه تاکید کرد، «هرکسی که منافع بنیادی ما را تهدید کند، پاسخ سختی دریافت خواهد کرد.»

سارکوزی به‌رغم این اظهارات تند و آتشین، از ژاک شیراک رئیس‌جمهور سابق فرانسه فراتر نرفت. شیراک در سال ۲۰۰۶ کشورهایی را که از فعالیت‌های تروریستی علیه فرانسه حمایت می‌‌کنند، با "حمله اتمی" تهدید کرد.

سارکوزی همچنین ایالات متحده‌ی آمریکا و چین را فراخواند قرارداد منع آزمایش‌های هسته‌ای را تصویب کنند و تاسیسات مربوط به این آزمایش‌ها را به‌طور کامل برچینند. رئیس‌جمهور فرانسه افزود، فرانسه تنها کشور اتمی است که قرارداد منع آزمایش‌های هسته‌ای را اجرا نموده و در تجهیز تسلیحاتی خود تنها به نیازهای ضرور بسنده کرده است. در این راستا، به گفته‌ی سارکوزی، فرانسه تعداد بمب‌‌افکن‌های اتمی خود را به میزان یک‌سوم (از ۶۰ به ۴۰) کاهش خواهد داد و کلاهک‌های هسته‌ای‌اش را نیز به کمتر از ۳۰۰ عدد خواهد رساند.

موضوع ایران در دیدار سارکوزی و مک‌کین

درهمین‌حال، جان مک‌کین، یکی از داوطلبان انتخابات ریاست‌جموری از حزب جمهوری‌خواه آمریکا، روز جمعه ۲۱ مارس در پاریس گفت، در تحریم‌های بین‌المللی به‌منظور جلوگیری از دستیابی ایران به سلاح هسته‌ای، فرانسه می‌تواند نقش پیشتاز ایفا نماید.

مک‌کین که پس از دیداری با نیکلا سارکوزی، رئیس‌جمهوری فرانسه با خبرنگاران گفت‌وگو می‌کرد، افزود، مسائل زیادی وجود دارد که فرانسه و ایالات متحده‌ی آمریکا می‌توانند درباره‌ی آنها همکاری تنگاتنگی با یکدیگر داشته باشند. مک‌کین در این زمینه، به‌ویژه به مقابله با ایران اشاره کرد.

جان مک‌کین با اشاره به دیدارش با سارکوزی گفت، در این دیدار پرزیدنت سارکوزی پیشنهاد کرد که دو کشور ایالات متحده‌ی آمریکا و فرانسه به‌طور مشترک با اعمال تحریم‌های موثر علیه ایران، مانع از آن شوند که آن کشور به اسلحه‌ی اتمی دست یابد.

مک‌کین افزود، من فکر می‌کنم که این اقدام مشترک بسیار موثر خواهد بود و معتقدم که رئیس‌جمهور سارکوزی در این مورد بسیار جدی است.
Iran Emrooz
(iranian political online magazine)
iran emrooz©1998-2019
e-mail:
ايران امروز (نشريه خبری سياسی الكترونيك)
«ايران امروز» از انتشار مقالاتی كه به ديگر سايت‌ها و نشريات نيز ارسال می‌گردند معذور است. استفاده از مطالب «ايران امروز» تنها با ذكر منبع و نام نويسنده يا مترجم مجاز است.