دوشنبه ۲ ارديبهشت ۱۳۹۸ - Monday 22 April 2019
بازگشت به صفحه اول
 |  درباره ايران امروز  |  تماس با ايران امروز  |  آگهی در ايران امروز  | 
  |   صفحه اول   |   خبرهای روز   |   سياست   |   انديشه   |   فرهنگ و ادبيات   |   جامعه   |   محیط زیست   |   RSS   |  

قطعنامه‌ی سوم تحریم ایران در شورای امنیت

پیش‌نویس قطعنامه‌ی جدید بار دیگر خواستار توقف فوری غنی‌سازی اورانیوم از سوی ایران شده است و فهرستی از اسامی افراد مسئول در برنامه‌های اتمی ایران ضمیمه آن است که اجازه ندارند به کشورهای دیگر مسافرت کنند و یا از خاک کشورهای دیگر برای سفر به کشوری ثالث استفاده نمایند. قطعنامه همچنین از کشورهای جهان می‌خواهد فعالیت‌های مالی شعب بانک‌های ایرانی در خارج از کشور، به‌ویژه بانک‌های ملی و صادرات را زیر نظر بگیرند.

iran-emrooz.net | Sat, 26.01.2008, 19:28

دویچه وله: اعضای دائم شورای امنیت و آلمان پیش‌نویس قطعنامه‌ی خود درباره‌ی برنامه‌ی اتمی ایران را در اختیار دیگر اعضای شورای امنیت قرار دادند. این پیش‌نویس روز دوشنبه در شورای امنیت مورد بررسی قرار می‌گیرد.

بنابر توافق وزرای خارجه‌ی گروه ۱+۵ در برلین، پیش‌نویس قطعنامه قرار بود توسط آلمان، فرانسه و بریتانیا تنظیم و به شورای امنیت ارائه گردد. این کار روز جمعه ۲۵ ژانویه صورت گرفت، اما بررسی آن در شورای امنیت تا روز دوشنبه (۲۸ ژانویه) به تعویق افتاد. دیپلمات‌ها دلیل این تعویق را "فنی" و سنگین بودن برنامه‌های شورای امنیت اعلام کردند.

در پیش‌نویس قطعنامه‌ی جدید تحریم‌های جدیدتری پیش‌بینی شده است. در متن این پیش‌نویس که خبرگزاری فرانسه نسخه‌ای از آن را بدست آورده، بویژه بر محدودیت مسافرت اشخاصی که در برنامه‌های اتمی ایران مسئولیت دارند و نیز کنترل کشتی‌ها و هواپیماها از و به مقصد ایران اشاره شده است.

فراتر از دو قطعنامه‌ی قبلی

مجازات‌های پیش‌بینی شده در قطعنامه‌ی جدید آشکارا فراتر از دو قطعنامه‌ای ۱۷۳۷ و ۱۷۴۷ است که اولی در دسامبر ۲۰۰۶ و دومی در ماه مارس ۲۰۰۷ در شورای امنیت علیه ایران تصویب شدند. خطوط اصلی پیش‌نویس جدید روز سه‌شنبه‌ی گذشته در نشست وزیران خارجه‌ی گروه ۱+۵ در برلین مورد توافق قرار گرفت.

هدف تدوین‌کنندگان قطعنامه آن است که مانع پیگیری برنامه‌های اتمی با اهداف نظامی توسط ایران گردند. براساس این قطعنامه، تا زمانی که آژانس بین‌المللی انرژی اتمی تایید نکرده که ایران اهداف هسته‌ای صلح‌آمیزی را پیگیری می‌کند باید تحریم‌های بیشتری علیه این کشور اعمال گردد.

پیش‌نویس قطعنامه‌ی جدید بار دیگر خواستار توقف فوری غنی‌سازی اورانیوم از سوی ایران شده است و همراه این پیش‌نویس، فهرستی از اسامی افراد مسئول در برنامه‌های اتمی ایران ضمیمه است که اجازه ندارند به کشورهای دیگر مسافرت کنند و یا از خاک کشورهای دیگر برای سفر به کشوری ثالث استفاده نمایند.

همانند قطعنامه‌های پیشین، قطعنامه‌ی جدید نیز فروش مواد و فن‌آوری‌های دارای کاربرد دوگانه به ایران را ممنوع کرده است. قطعنامه همچنین از کشورهای عضو سازمان ملل می‌خواهد فعالیت‌های مالی شعبه‌های بانک‌های ایرانی در خارج از کشور، به‌ویژه بانک‌های ملی و صادرات را زیر نظر بگیرند.

در پیش‌نویس قطعنامه گفته شده که هواپیماها و کشتی‌های به مقصد ایران و یا از ایران به مقصد خارج، اگر مورد سوءظن قرار گیرند که در حال انتقال مواد ممنوع شده از سوی سازمان ملل متحد به داخل و یا خارج از ایران هستند، باید به‌دقت بازرسی شوند.

ماموریت به سولانا و البرادعی

در پیش‌نویس قطعنامه‌ی جدید از خاویر سولانا، دیپلمات ارشد اتحادیه اروپا خواسته شده که به مذاکرات خود با ایران ادامه دهد و نیز از محمد البرادعی، مدیرکل آژانس خواسته می‌شود که تا ۳ ماه دیگر گزارشی از رفتار دولت ایران در برابر خواست‌های شورای امنیت ارائه دهد. در صورت سرپیچی ایران از این خواست‌ها، شورای امنیت اقدام‌های مناسب بعدی علیه آن کشور در نظر خواهد گرفت.

بنا به ارزیابی دیپلمات‌ها در نیویورک، رایزنی‌ها در خصوص این قطعنامه در شورای امنیت ممکن است مدتی به‌طول انجامد.


متن پيش نويس قطعنامه سوم شوراى امنيت عليه ايران منشتر شد

مفاد اصلى پيش‌نويس قطعنامه سوم مجازات‌هاى ايران را كه گروه پنج به علاوه يك در نشست برلين درباره آن توافق كردند و قرار است مبناى قطعنامه رسمى شوراى امنيت باشد، منتشر شد.

به گزارش خبرگزارى‌هاى فرانسه، رويترز و آسوشيتد‌پرس متن اين پيش‌نويس چنين است:

محدوديت‌هاى اختيارى سفر
از تمام كشورها مى‌خواهد درباره ورود يا عبور افرادى كه به طور مستقيم يا غيرمستقيم در فعاليت‌هاى حساس هسته‌اى ايران دخالت دارند هوشيار و باشند. اين افراد شامل كسانى مى‌شود كه يا به طور مستقيم در فعاليت‌هاى هسته‌اى حساس ايران مشاركت دارند يا از اين فعاليت‌ها پشتيبانى به عمل مى‌آورند.

ممنوعيت‌هاى اجبارى سفر
از تمام كشورها مى‌خواهد اقدامات لازم را به عمل آورند تا از ورود يا عبور افرادى كه نام آن‌ها در ضميمه شماره دو اين قطعنامه مشخص شده است جلوگيرى كنند.

توقيف دارايى‌ها
گسترش موارد قبلى توقيف دارايى‌ها در اين پيش‌نويس درخواست مى‌شود و افراد و نهادهايى را كه در ضميمه‌هاى شماره يك و شماره سه اين قعطنامه مشخص شده است نيز به موارد قبلى توقيف دارايى‌ها اضافه مى‌كند.

اعتبارهاى صادراتى از كشورها
مى‌خواهدكه در زمينه دادن اعتبارها و تعهدات مالى جديد براى تجارت با ايران از جمله اعطاى اعتبارها، ضمانت نامه ها يا بيمه‌هاى صادراتى مراقب و هوشيار باشند تا از حمايت مالى از فعاليت‌هاى حساس هسته‌اى و تسليحاتى ايران جلوگيرى شود.

كنترل نهادهاى مالى
از كشورها مى‌خواهد درباره فعاليت‌هاى نهادهاى مالى خود با بانك‌هاى ايرانى به ويژه بانك ملى و بانك صادرات و همچنين شعبه‌ها و نمايندگى‌هاى آن‌ها در خارج نظارت داشته باشند تا از ارتباط احتمالى اين فعاليت‌هاى مالى با فعاليت‌هاى حساس هسته‌اى و تسليحاتى ايران جلوگيرى شود.

كنترل حمل ونقل
از تمام كشورها مى‌خواهد كه محموله‌هاى بارى از ايران يا به مقصد ايران را چه با هواپيما و چه باكشتى كه از طرف كشتيرانى جمهورى اسلامى ايران يا حمل و نقل هوايى ايران بارگيرى شده است، در فرودگاه‌ها و بنادرشان به دقت بازرسى كنند.

خوددارى ايران از توقف غنى‌سازى
با نگرانى جدى اعلام مى‌دارد كه ايران غنى‌سازى اورانيوم و فعاليت‌هاى بازفرآورى و پروژ‌هاى آب سنگين را متوقف نكرده است و با آژانس بين المللى انرژى اتمى همكارى كامل به عمل نمى‌آورد.

پيشنهاد ديپلماتيك
اعلام مى‌دارد كه چين، فرانسه، آلمان، آمريكا، روسيه و انگليس علاقمند به اقدامات بيشتر و پى‌گيرى يك استراتژى فراگير براى حل مسائله هسته‌اى ايران از طريق مذاكره بر مبناى پيشنهادهاى ژوئن سال دو هزار و شش هستند.

گزارش اژانس بين المللى انرژى اتمى
از مديركل آژانس بين المللى انرژى اتمى مى‌خواهد كه ظرف نود روز گزارشى درباره پايبندى ايران به توقف تمام فعاليتهاى غنى‌سازى و بازفرآورى ارائه دهد
Iran Emrooz
(iranian political online magazine)
iran emrooz©1998-2019
e-mail:
ايران امروز (نشريه خبری سياسی الكترونيك)
«ايران امروز» از انتشار مقالاتی كه به ديگر سايت‌ها و نشريات نيز ارسال می‌گردند معذور است. استفاده از مطالب «ايران امروز» تنها با ذكر منبع و نام نويسنده يا مترجم مجاز است.