دوشنبه ۲ ارديبهشت ۱۳۹۸ - Monday 22 April 2019
بازگشت به صفحه اول
 |  درباره ايران امروز  |  تماس با ايران امروز  |  آگهی در ايران امروز  | 
  |   صفحه اول   |   خبرهای روز   |   سياست   |   انديشه   |   فرهنگ و ادبيات   |   جامعه   |   محیط زیست   |   RSS   |  

احضار گسترده دانشجویان به کمیته‌های انضباطی

پس از برگزاری تجمعات متعدد به مناسبت ۱۶ آذر روز دانشجو در دانشگاه‌ها، موج احظارها به کمیته انضباطی و صدور احکام سنگین انضباطی برای فعالین دانشجویی دانشگاه‌های مختلف شدتی دوباره یافت.

iran-emrooz.net | Sun, 06.01.2008, 9:48

احضار گسترده دانشجویان به کمیته‌های انضباطی
و صدور احکام سنگین در آستانه امتحانات پایان ترم


خبرنامه امیرکبیر: همان طور که پیش بینی می شد پس از برگزاری تجمعات متعدد به مناسبت سالگرد روز دانشجو در دانشگاه ها، موج احظارها به کمیته انضباطی و صدور احکام سنگین انضباطی برای فعالین دانشجویی دانشگاه های مختلف پس از ۱۶ آذر شدتی دوباره یافت.

به گزارش خبرنامه امیرکبیر فعالین دانشجویی در دانشگاه های مختلف در چند هفته گذشته به صورت گسترده به کمیته انضباطی احضار شدند و در هفته ای که گذشت این دانشجویان در آستانه امتحانات پایان ترم با احکام سنگین انضباطی، همچون محرومیت موقت از تحصیل، مواجه شدند.

لازم به ذکر است سال تحصیلی گذشته نیز در همین ایام احضار دانشجویان به کمیته های انضباطی شدت یافت که با بعد رسانه ای یافت این مسئله، مسئولین وزارت علوم وادار به موضع گیری شدند و احضار دانشجویان به کمیته های انضباطی در آستانه امتحانات پایان ترم را «اتفاقی» خواندند.

سال گذشته علیرغم آن که وزارت علوم تاکید کرد برای دانشجویان احضار شده، فعلا حکمی صادر نمی شود، اما در همان ایام چند دانشجو به واسطه احکام صادره توسط کمیته انضباطی از تحصیل محروم شدند.

به گزارش خبرنامه امیرکبیر طبق گزارشات رسیده در 20 روز گذشته، بیش از 60 نفر از دانشجویان به کمیته های انضباطی احضار شده اند و برای بیش از 20 نفر از آن ها احکام محرومیت از تحصیل صادر شده است. در ادامه این گزارش، به فعالیت های چند هفته اخیر کمیته های انضباطی دانشگاه ها اشاره شده است:

دانشگاه تهران: در دانشگاه تهران رضا نگه داری، علی هاشمی، کیوان امام وردی، سلمان یزدان پناه، میلاد عزیزی و حافظ رستمی به کمیته انضباطی احظار شدند و این کمیته برای سلمان یزدان پناه حکم دو ترم محرومیت از تحصیل و برای رضا نگه داری یک ترم محرومیت از تحصیل صادر کرد.

اتهامات رضا نگهداری، دانشجوی دانشکده حقوق دانشگاه تهران، برگزاری تجمع غیرقانونی و شرکت در تجمع غیرقانونی بوده است. اتهامات علی هاشمی، عضو شورای مرکزی و دبیر سیاسی انجمن دانشکده ادبیات، و کیوان امام وردی، دبیر شورای صنفی و دبیر جامعه فرهنگی دانشکده ادبیات، شرکت در تجمعات ۱۸ و ۲۱ آذر در دانشگاه تهران عنوان شده است.

اتهام میلاد عزیزی و حافظ رستمی، دانشجویان دانشکده ادبیات، شرکت در تجمع اعتراضی ۲۱ آذر در اعتراض به بازداشت میلاد عزیزی بوده است. اتهام سلمان یزدان پناه، دانشجوی دانشکده حقوق دانشگاه تهران، شرکت در تجمع در اعتراض به صدور احکام حبس برای سه دانشجوی پلی تکنیک بوده است. این حکم به واسطه شکایت علیرضا رهایی، رئیس دانشگاه امیرکبیر، صادر شده است. این فعال دانشجویی پیش تر نیز به دلیل سازماندهی اعتراضات دانشجویی دانشگاه تهران به حضور محمود احمدی نژاد در این دانشگاه به یک ترم محرومیت از تحصیل محکوم شده بود.

دانشگاه علامه: مهدیه گلرو، علیرضا موسوی، امیر یعقوبعلی، نگین فرازمند، عسل اخوان، کوروش جنتی، شیما فرزادمنش به کمیته انضباطی دانشگاه علامه احضار شدند. سلیمان محمدی نیز به دو ترم تعلیق از تحصیل با احتساب سنوات محکوم شد.

مهدیه گلرو، امیر یعقویعلی، نگین فرازمند، عسل اخوان و شیما فرزادمنش ترم گذشته تعلیق و ممنوع الورود بوده و دوره ی محرومیت خود را سپری کرده اند. همچنین علیرضا موسوی که پیش از این به دو ترم محرومیت از تحصیل محکوم شده بود و تاکنون نیمی از آن را سپری کرده به کمیته انضباطی احضار شده است.خبر ها حاکی از آن است که کوروش جنتی نیز که هفته گذشته حکم یک ترم تعلیق خود را دریافت کرده است جزء احضار شده گان است.

اتهامات مهدیه گلرو بدین شرح اعلام شده است: ایجاد اخلال و وقفه در برنامه آموزشی دانشگاه، ایجاد بلوا و آشوب، تشویش اذهان عمومی، توهین و هتک حرمت به حراست دانشگاه، توهین و هتک حرمت به مسئولین دانشگاه، توهین و هتک حرمت به مسئولین نظام و رهبری و برنامه ریزی تجمعات غیرقانونی در داخل و خارج از دانشگاه.

اتهامات عسل اخوان نیز بدین شرح بوده است: حضور در تجمع غیرقانونی، رهبری و هدایت دانشجویان در تجمعات غیرقانونی، شعارگویی و توهین به مسئولین نظام و دانشگاه، اخلال و ایجاد وقفه در برنامه و نظم دانشگاه، ایجاد بلوا و آشوب و تشویش اذهان عمومی، نشر اکاذیب و توهین و هتک حرمت مسئولین دانشگاه و شرکت در تجمع غیرقانونی در دانشگاه پلی تکنیک و درگیری با نگهبانان این دانشگاه عنوان کرد.

دانشگاه علم و صنعت: امین مهدی شاه زمانیان، سجاد محمدی، علی اسدالهی و مجید سقایتی به کمیته انضباطی دانشگاه علم و صنعت احظار شدند. برای زمانیان و محمدی احکام دو ترم محرومیت از تحصیل و برای اسدالهی و سقایتی علاوه بر صدور حکم دو ترم محرومیت از تحصیل، ارجاع پرونده به کمیته مرکزی انضباطی برای تشدید حکم (اخراج از دانشگاه) صادر شده است.

اتهام این 4 عضو کانون های فرهنگی هنری دانشگاه علم و صنعت توهین به مقدسات از طریق برگزاری ایراد برخی سخنان در برنامه شب یلدا در این دانشگاه بوده است.


دانشگاه همدان: پوریا شریفیان، فاطمه معصومی، محمد صیادی، امین نظری، مهدی جمالوند، رضا جعفریان، سیاوش حاتم، مهدی مسافر، ساسان منبری، سیروس محمدی و وهاب کریمی نژاد به کمیته انضباطی دانشگاه همدان احضار شده اند. این کمیته برای امین نظری، محمد صیادی و مهدی جمالوند حکم یک ترم محرومیت از تحصیل و برای پوریا شریفیان، رضا جعفریان، ساسان منبری، سیروس محمدی، وهاب کریمی نژاد و فاطمه معصومی حکم توبیخ کتبی صادر نموده است.

اتهامات امین نظری، دبیر انجمن اسلامی دانشگاه همدان، شرکت در تجمع غیرقانونی، اقدام برای تعطیل کردن کلاس های درس دانشکده مهندسی، شعار بر علیه نظام، مجری گری برنامه ای که در آن سخنرانی های تندی علیه نظام صورت گرفته (برنامه 18 آذر دانشگاه تهران) و ایراد سخنرانی در این برنامه عنوان شده است.

اتهامات محمد صیادی، مهدی جمالوند، فاطمه معصومی، سه عضو انجمن اسلامی، سیاوش حاتم، سخنگوی انجمن اسلامی، پوریا شریفیان، عضو شورای صنفی دانشگاه، و دیگر دانشجویان احضار شده به کمیته انضباطی دانشگاه بوعلی سینای همدان، شرکت در مراسم روز دانشجو در دانشگاه تهران، شرکت در تجمعات خودجوش دانشجویی برای آزادی فرشاد دوستی پور، دانشجوی دربند این دانشگاه، و مواردی همچون توهین به نظام و اقدام برای براندازی بوده است.

دانشگاه کرمان: در دانشگاه کرمان محسن خسروی، حسن حسنی، محمود هادی پور، حسام سعیدی، وحید زارع و یک دانشجوی دیگر به کمیته انضباطی احضار شدند. کمیته انضباطی برای 7 نفر از دانشجویان احضار شده احکام سنگین دو ترم محرومیت از تحصیل صادر کرده است.

اتهامات محسن خسروی، دبیر تشکیلات انجمن اسلامی، حسن حسنی، عضو شورای مرکزی انجمن اسلامی، محمود هادی پور و حسام سعیدی، دیگر اعضای این تشکل، توهین به شعائر اسلامی و ایجاد آشوب و بلوا در محیط دانشگاه از طریق برگزاری تریبون آزاد دارای مجوز در این دانشگاه بوده است.

اتهامات وحید زارع، صاحب امتیاز و مدیرمسئول نشریه گل یا پوچ و عضو انجمن اسلامی دانشجویان، و یکی از اعضای شورای سردبیری این نشریه، چاپ و پخش نشریه غیرقانونی و ایجاد آشوب در دانشگاه ذکر شده است. این در حالی است که نشریه فوق دارای مجوز بوده است.

دانشگاه اصفهان: کمیته انضباطی دانشگاه اصفهان ده ها نفر از دانشجویان این دانشگاه را به بهانه شرکت در تجمعات اخیر این دانشگاه به کمیته انضباطی احضار کرده است. این کمیته برای مازیار معصومی، دانشجوی رشته فلسفه، و ارسلان صادقی، دانشجوی رشته فناوری اطلاعات، یک ترم محرومیت از تحصیل صادر کرده و علی رهنما، دانشجو رشته فیزیک، و علیرضا داوودی، دانشجو رشته حسابداری، را به دو ترم محرومیت از تحصیل محکوم نموده است.

احضار گسترده دانشجویان در دانشگاه اصفهان به کمیته انضباطی و صدور احکام سنگین موجب تحصن و اعتصاب غذای یک هفته ای دانشجویان این دانشگاه شد که در پی آن رئیس این دانشگاه قول داد در احکام صادره تجدیدنظر صورت گیرد.

دانشگاه شیراز: اسماعیل جلیل وند، حمدا… نامجو، ناهید افراسیابی و سحر یزدانی به کمیته انضباطی دانشگاه شیراز احضار شدند. هنوز کمیته انضباطی برای این دانشجویان حکمی صادر نکرده است.

اتهام این دانشجویان برپایی تجمعاتی در اعتراض به بازداشت یونسی میرحسینی، دانشجوی این دانشگاه، عنوان شده است. این دانشجویان چندی پیش به اداره اطلاعات شیراز احضار شده بودند.

دانشگاه شاهرود: مسعود قربانی نژاد، نایب دبیر انجمن اسلامی شاهرود، مهدی چاووشیان، دبیر سابق واحد سیاسی انجمن اسلامی، و مسعود نظری فرد، عضو شورای مرکزی این انجمن، به کمیته انضباطی دانشگاه صنعتی شاهرود احضار شدند. هنوز حکمی برای این دانشجویان صادر نشده است.

اتهام این دانشجویان برگزاری برنامه تجمع و سخنرانی توسط انجمن اسلامی در سالگرد روز دانشجو بود.

دانشگاه یاسوج: مجتبی نظری، امین خسروی، محسن موسوی و الهام موسوی در دانشگاه یاسوج به کمیته انضباطی فراخوانده شده اند. احکام این دانشجویان هنوز صادر نشده است. مسئولین کمیته انضباطی این دانشجویان و خانواده هایشان را تهدید کرده که احکام سنگین دو ترم محرومیت از تحصیل برایشان صادر خواهند کرد.

اتهام این 4 دانشجو برپایی تجمعی در دانشکده کشاورزی دانشگاه یاسوج در اعتراض به ضرب و شتم یک فعال دانشجویی دختر در دانشگاه بوده است.

دانشگاه آزاد مشهد: امیرحسین نوربخش، عادل تاعنی و محمد میزبان به کمیته انضباطی این دانشگاه احضار شده اند اما احکام ایشان هنوز صادر نشده است.

اتهام امیرحسین نوربخش، دبیر انجمن اسلامی دانشکده حقوق و علوم سیاسی، انتشار بیانیه انجمن به مناسبت ۱۶ آذر، اتهام عادل تاعنی، دبیر سیاسی انجمن، بر هم زدن نظم دانشگاه و توهین به رییس جمهور، و اتهام محمد میزبان، فعال دانشجویی چپ این دانشگاه، شرکت در تجمع ۱۶ آذر بوده است.
Iran Emrooz
(iranian political online magazine)
iran emrooz©1998-2019
e-mail:
ايران امروز (نشريه خبری سياسی الكترونيك)
«ايران امروز» از انتشار مقالاتی كه به ديگر سايت‌ها و نشريات نيز ارسال می‌گردند معذور است. استفاده از مطالب «ايران امروز» تنها با ذكر منبع و نام نويسنده يا مترجم مجاز است.