چهارشنبه ۳۰ مرداد ۱۳۹۸ - Wednesday 21 August 2019
بازگشت به صفحه اول
 |  درباره ايران امروز  |  تماس با ايران امروز  |  آگهی در ايران امروز  | 
  |   صفحه اول   |   خبرهای روز   |   سياست   |   انديشه   |   فرهنگ و ادبيات   |   جامعه   |   محیط زیست   |   RSS   |  

هشدار تازه رهبران اتحادیه اروپا به ایران

● رهبران کشورهای عضو اتحاديه اروپا روز جمعه چهاردهم دسامبر در بيانيه‌ای بارديگر تاکيد کردند در صورتی که ايران فعاليت مربوط به غنی سازی اورانيوم را متوقف نکند، اين اتحاديه احتمالا از تشديد تحريم ها حمايت خواهد کرد.
● اتحاديه اروپا آمادگی اين را دارد که تمامی ملزومات برای توسعه يک برنامه هسته‌يی غيرنظامی را در اختيار ايران بگذارد.

iran-emrooz.net | Sat, 15.12.2007, 21:11

رهبران کشورهای عضو اتحاديه اروپا روز جمعه چهاردهم دسامبر در بيانيه‌ای بارديگر تاکيد کردند در صورتی که ايران فعاليت مربوط به غنی سازی اورانيوم را متوقف نکند، اين اتحاديه احتمالا از تشديد تحريم ها حمايت خواهد کرد.

بيانيه اتحاديه اروپا پس از گزارش سازمان ملی برآوردهای اطلاعاتی آمريکا که تصريح کرده بود ايران برنامه ساخت سلاح هسته ای خود را چهارسال پيش متوقف کرده، منتشر می شود و به گفته ديپلمات های اروپايی این گزارش ترديدهای چين و روسيه را برای حمايت از دورسوم تحريم ها عليه ايران افزايش داده است.

رهبران ۲۷ کشور عضو اتحاديه اروپا در بيانيه مشترکی در بروکسل از ايران خواستند تا به پرسش های آژانس بين المللی انرژی اتمی درباره برنامه های هسته‌ای خود «پاسخ های معتبر، کامل و شفاف» ارايه کند.

اين کشورها همچنين تاکيد کرده‌اند که «مجددا حمايت کامل خود را از اقدامات شورای امنيت سازمان ملل متحد برای تصويب» تحريم های بيشتر اعلام می کنند.

اعضای اتحاديه اروپا اعلام کرده‌اند در راستای اقدامات آينده شورای امنيت سازمان ملل متحد، وزيران امورخارجه اعضای اين اتحاديه در ۲۸ ژانويه تشکيل جلسه خواهند داد.

سران اروپا در بيانيه خود از اينکه ايران تاکنون به تعهداتی که در قطعنامه های شورای امنيت سازمان ملل متحد بر آن اعمال شده عمل نکرده ابراز تاسف کردند و تهران را به توقف فعاليت‌های غنی سازی اورانيوم‌اش فراخواندند. سران اروپا تاکيد کردند که اين اقدام می تواند گامی مثبتی در جهت احيای اعتماد به برنامه هسته‌يی ايران باشد.

در بخشی ديگر از اين بيانيه آمده است که اتحاديه اروپا آمادگی اين را دارد که تمامی ملزومات برای توسعه يک برنامه هسته‌يی غيرنظامی را در اختيار ايران بگذارد.

خبرگزاری رويتر نيز با اشاره به اين نشست اتحاديه اروپا نوشت: سران کشورهای عضو اتحاديه اروپا در بيانيه خود از ايران خواستند "پاسخ‌های کامل، موثق و صريح" به آژانس بدهد تا مسايل باقی مانده درباره فعاليت‌های هسته‌يی خود را حل کند.

آنها بار ديگر بر حمايت خود از تلاش‌های شورای امنيت سازمان ملل برای اتخاذ اقدامات بيشتر عليه تهران تاکيد کردند و گفتند که با توجه به تصميم‌گيری‌های شورای امنيت سازمان ملل خود نيز تصميماتی را نيز در نشست بعدی وزرای خارجه اتحاديه اروپا که قرار است در ۲۸ ژانويه صورت گيرد اتخاذ خواهند کرد.

گوردون براون، نخست وزير انگليس گفت که اتحاديه اروپا "هيچ گونه تضمينی درباره غنی‌سازی اورانيوم و نيات ايران" دريافت نکرده است.

براون افزود : هيچ گونه مدرکی حاکی از وجود يک برنامه هسته‌يی غير نظامی وجود ندارد و بنابراين غنی‌سازی در ايران مشکلی برای جامعه بين الملل محسوب می‌شود. ما برای اعمال يک قطعنامه ديگر در سازمان ملل تلاش کرده و تحريم‌های بيشتر در اين زمينه را در نظر خواهيم گرفت.

آمريکا و برخی متحدان اروپايی آن می‌گوینده برنامه هسته‌ای ايران پوششی برای دستيابی به تسليحات هسته‌ای است. اين کشورها در همين راستا در تلاش برای اعمال تحريم‌های بيشتر عليه ايران هستند تا تهران را به تعليق فعاليت‌های غنی‌سازی‌اش متقاعد کند. در اين بين چين و روسيه دو تن از اعضای دايم شورای امنيت سازمان ملل که دارای حق وتو هستند با اعمال تحريم‌های بيشتر عليه ايران مخالف بوده و معتقدند که اين اقدام می‌تواند اختلافات با ايران را افزايش دهد.

شورای امنيت سازمان ملل متحد طی دو قطعنامه ۱۷۳۷ و ۱۷۴۷ از ايران خواسته است تا فعاليت های مربوط به غنی اورانيوم را متوقف کند. اما تاکنون ايران از پذيرش اين درخواست خودداری کرده است.

شورای امنيت سازمان ملل متحد و قدرت های جهانی به دليل کاربرد دوگانه تکنولوژی غنی سازی اورانيوم در توليد سوخت هسته ای و توليد سلاح، از ايران خواسته‌اند تا فعاليت های مربوط به غنی سازی اورانيوم را متوقف کند. اما ايران با اصرار بر اينکه برنامه هسته ای را تنها با هدف توليد برق دنبال می کند، از پذيرش خواست جامعه جهانی مبنی بر توقف غنی سازی اورانيوم خودداری کرده است.


منابع: رادیوفردا، ایسنا
Iran Emrooz
(iranian political online magazine)
iran emrooz©1998-2019
e-mail:
ايران امروز (نشريه خبری سياسی الكترونيك)
«ايران امروز» از انتشار مقالاتی كه به ديگر سايت‌ها و نشريات نيز ارسال می‌گردند معذور است. استفاده از مطالب «ايران امروز» تنها با ذكر منبع و نام نويسنده يا مترجم مجاز است.