چهارشنبه ۲۹ خرداد ۱۳۹۸ - Wednesday 19 June 2019
بازگشت به صفحه اول
 |  درباره ايران امروز  |  تماس با ايران امروز  |  آگهی در ايران امروز  | 
  |   صفحه اول   |   خبرهای روز   |   سياست   |   انديشه   |   فرهنگ و ادبيات   |   جامعه   |   محیط زیست   |   RSS   |  

نامه سرگشاده‌ی دفتر تحکیم وحدت به احمدی‌نژاد

در دو سال زمامداری جنابعالی ۵۵۰ تن از فعالان دانشجویی راهی کمیته‌های انضباطی شدند، ۴۳ نهاد دانشجویی تعطیل گشت، بیش از ۱۳۰ نشریه دانشجویی توقیف گردید، بیش از ۷۰ تن از اعضا این اتحادیه دستگیر گشتند و ۱۰۰ تن از اساتید برجسته کشور به اجبار بازنشسته گشتند یا به ترفندهایی به ظاهرقانونی اخراج گشتند .

iran-emrooz.net | Sun, 07.10.2007, 9:26

خبرنامه امیرکبیر: در حالی که طبق برنامه از پیش اعلام شده در خبرگزاری های رسمی کشور قرار است محمود احمدی نژاد، رئیس جمهوری اسلامی ایران، به مناسبت آغاز سال تحصیلی جدید روز دوشنبه ۱۶ مهرماه در دانشگاه تهران حضور یافته و در جمع دانشجویان سخنرانی کند، شورای مرکزی اتحادیه انجمن های اسلامی دانشجویان دانشگاه های سراسر کشور(دفتر تحکیم وحدت) امروز دومین نامه سرگشاده خود را، طی یک هفته اخیر، به احمدی نژاد منتشر کرده است. دفتر تحکیم وحدت در این نامه ضمن درخواست برای حضور اعضای این اتحادیه در سالن سخنرانی، به نمایندگی از جامعه دانشگاهی کشور پیشاپیش اقدام به طرح ۲۰ سوال از رئیس جمهور نموده است.

به گزارش خبرنامه امیرکبیر احمدی نژاد قرار بود هفته گذشته در دانشگاه تهران حضور یابد اما پس از انتشار نامه دفتر تحکیم به وی و اعلام آمادگی این تشکل دانشجویی برای حضور در دانشگاه تهران جهت شرکت در جلسه سخنرانی رئیس جمهور، به صورت غیرمنتظره ای اعلام شد این سخنرانی به تعویق افتاده است. محورهای اصلی ۲۰ سوال دفتر تحکیم وحدت از احمدی نژاد به این شرح است: «بازداشت و شکنجه انتقام جویانه دانشجویان پلی تکنیک»، «ستاره دار کردن دانشجویان و محروم کردن آن ها از تحصیل»، «اعمال تبعیض جنسیتی در پذیرش دانشجو»، «کاهش بودجه دانشگاه ها»، «برخورد سنگین دولت نهم با دانشجویان فعال و تشکل های دانشجویی منتقد دولت»، «بازنشسته کردن اجباری و اخراج اساتید و استخدام اساتید همسو با دولت»، «فشار شدید دولت بر اقشار کم درآمد مانند کارگران و معلمان»، «تعطیلی و فشار مستمر بر رسانه ها و مطبوعات»، «تهدید و تحدید احزاب منتقد دولت و پلمب دفتر سازمان دانش آموختگان ایران»، «دستگیری و صدور احکام سنگین برای فعالین زن و تلاش برای اعمال تبعیض های مضاعف بر زنان»، «فساد فراگیر در نهادها و ارگان های دولتی»، «چگونگی هزینه کردن بودجه کشور»، «رکود اقتصادی و رشد فقر در جامعه»، «رشد سرسام آور قیمت مسکن»، «پرداختن بی مورد به بحث هولوکاست»، «سیاست های دولت در پرونده هسته ای»، «بذل و بخشش از کیسه ملت در کشورهای آمریکا لاتین»، «انفعال و باج دهی مداوم و بی ثمر دولت به روسیه و چین»، «بحران آفرینی در پی دستگیری ملوانان انگلیسی» و «تناقض میان عملکرد و رفتار رئیس جمهور با گفتار و شعارهایش».

متن کامل دومین نامه سرگشاده دفتر تحکیم وحدت به محمود احمدی نژاد به شرح زیر است:


نامه سرگشاده شورای مرکزی دفتر تحکیم وحدت به رئیس دولت نهم

جناب آقای احمدی نژاد
با سلام

هر چند سلام قبلی ما برخلاف فرهنگ ایرانی – اسلامیان پاسخ نداشت اما باز هم سلام می‌نماییم چون که تنها راه رسیدن به توسعه و دموکراسی را مدارا می‌دانیم لذا لازم می‌دانیم حتی به رئیس دولت نابردبار و ستیزه جوی نهم نیز سلام کنیم هرچند وی به سلامان پاسخ نداده باشد. و برای پاسخ ندادن به سوالات مان مراسم حضورش را در دانشگاه لغو کرده باشد تا بتواند در فرصتی بهتر و با هماهنگی از پیش تعیین شده که با هدف ممانعت از ورود منتقدان به مراسم صورت گرفته است، به دانشگاه بیاید.

آقای احمدی نژاد مطلع شدیم دوباره قرار است به دانشگاه بیایید در حالی که درخواستمان – طرح سوال ازسوی حتی یک نفراز اعضا شورای مرکزی این اتحادیه در جمع میهمانان گلچین شده‌ای که قرار است فردا به دانشگاه بیایند - بی پاسخ مانده است.

هر چند از دعوت رئیس جمهور امریکا به ایران برای سخنرانی و اصولا هر گفتگویی با کشورهای جهان استقبال می‌کنیم و آن را در جهت کاهش خطر جنگ مفید می‌دانیم اما برایمان جای سوال است که چه طور رئیس جمهور آمریکا می‌تواند به دانشگاههای ایران بیاید اما اساتید و دانشجوان منتقد حق اظهار نظر در دانشگاهها را ندارند؟ صدها درخواست صدور مجوز سخنرانی که در شورای فرهنگی دانشگاهها بایگانی شده است گواه ادعای ماست. چه استدلالی میتواند وجود داشته باشد که بوش می‌تواند در دانشگاه ما سخنرانی کند اما روشنفکران داخلی نه؟ چه توجیهی میتواند وجود داشته باشد که ملوانان انگلیسی که متجاوز می‌خواندی آزاد شوند اما اساتید و دانشجویان و کارگران و معلمان و روزنامه نگاران برای یک انتقاد ساده مجازات شوند؟

آقای احمدی نژاد از آنجا که مسئولان در تلاشند تا به هر نحو ممکن از ورود ما به سالن و حتی برگزاری مراسمی در حاشیه آن جلوگیری نمایند و نهادهای امنیتی تماسهای متعددی را با دانشجویان جهت جلوگیری از حضور آنها حتی در دانشگاه تهران در روز برگزاری مراسم برقرار نموده‌اند بنابراین از هم اکنون برخی از سوالاتمان را مطرح می‌نماییم به این امید که پاسخ آن را خودمان در سالن برگزاری مراسم بشنویم و مابقی سوالاتمان را در سالن طرح نماییم .

دانشگاهیان

۱- سه دانشجوی دانشگاه امیرکبیر به نامهای احسان منصوری، مجید توکلی و احمد قصابان که از اعضای این اتحادیه نیز می‌باشند، به اتهام انتشار نشریاتی جعلی بیش از 5 ماه است که درزندان به سر می‌برند. بسیاری معتقدند انتشار نشریات جعلی توسط حامیان شما و برای انتقام گیری ازدانشجویان بوده است. در جلسه اخیر دادگاه این سه دانشجو موضوع انتقاد به جنابعالی در دانشگاه امیر کبیر مطرح شده است. با این وجود چه طور در دانشگاه کلمبیا ادعا نمودید که با دانشجویانی که در دانشگاه امیر کبیر به شما انتقاد نمودند برخوردی صورت نگرفته است؟

۲- از آغاز به کار دولت نهم روند ستاره دار گشتن فعالین دانشجویی آغاز شد و دانشجویان ستاره دار از تحصیل محروم شدند. در سال جاری نیزاین امر به اقلیتهای قومی و مذهبی و معلمین شرکت کننده در آزمون دانشگاهها تسری یافت. به راستی بر اساس کدام یک از موازین حقوقی، اخلاقی و انسانی دانشجویان و سایر منتقدین واقلیتها توسط سازمانها و نهادهای تحت امر شما از ادامه تحصیل محروم می‌شوند؟

۳- در کنکوراسراسری امسال تبعیض جنسیتی اعمال گردید و گروهی از دختران با وجود داشتن رتبه‌ای بهتر از پسران نتوانستند به دانشگاه راه یابند یا در دانشگاههای دور افتاده پذیرفته شدند. در مراجعات حضوری معترضان ابن امر توسط سازمان ذیربط (سازمان سنجش آموزش کشور) تایید گردید. اعمال تبعیض جنسیتی بر اساس کدام مستند حقوقی صورت می‌گیرد و اساسا این موضوع می‌تواند معنایی جز نقض آشکار حقوق زنان چه می‌تواند باشد؟

۴- امسال با وجود افزایش ۲۵ درصدی دانشجویان- حتی بدون در نظر گرفتن تورم سالانه- بودجه جاری دانشگاههای کشور- بنا به گفته مسئولین وزارت علوم- کاهش یافت در نتیجه شاهد کاهش شدید امکانات رفاهی و آموزشی در دانشگاههای کشور هستیم. چرا و با چه منطقی با وجود افزایش شدید درآمدهای دولت باید شاهد کاهش بودجه در دانشگاه‌ها باشیم؟

۵- در دو سال زمامداری جنابعالی ۵۵۰ تن از فعالان دانشجویی راهی کمیته‌های انضباطی شدند، ۴۳ نهاد دانشجویی تعطیل گشت، بیش از ۱۳۰ نشریه دانشجویی توقیف گردید و بیش از ۷۰ تن از اعضا این اتحادیه دستگیر گشتند و گناه تمامی این افراد و تشکلها و نشریات انتقاد به بی تدبیریهای و سوء مدیریتهای مسئولین دولت نهم بود. تقریبا در هیچیک دانشگاه کشور تشکلی منتقد دولت وجود ندارد. تمامی نهادهایی از این دست یا دچار تعلیق و انحلال گشته‌اند و یا در معرض آن هستند،به راستی آزادی بیان در نظر شما چه مفهومی دارد و و تبلور این آزادی بیان در کجاست که در دانشگاه کلمبیا وضعیت ایران را در زمینه آزادی بیان بی نظیر می‌دانید؟

۶- در دوران دولت جنابعالی بیش از ۱۰۰ تن از اساتید برجسته کشور به اجبار بازنشسته گشتند یا به ترفندهایی به ظاهرقانونی اخراج گشتند . برای اولین بار در تاریخ آموزش عالی شخصی بدون مدرک دانشگاهی به ریاست دانشگاه برگزیده شد و در استخدام اساتید میزان وفاداری به جناح حامی دولت به ملاکی تعیین کننده بدل گشت. به راستی در حالی که به گواه قاطبه کارشناسان دانشگاههای ایران از کمبود استاد رنج می‌برند و دانشگاههای ایران در میان ۲۰۰۰ دانشگاه برتر جهان جایی ندارند، چنین رفتاری با اساتید می‌شود؟

حقوق بشر وآزادی بیان

۷- آرشیو خبرگزاری‌های رسمی و دولتی نشان می‌دهد در دوسال ریاست شما، کارگران و معلمان بسیاری تنها به دلیل طلب کردن حق صنفی خود و اندکی افزایش حقوق به زندان افتادند واز کار بیکار شدند. لطفا پاسخ دهید حمایت شما از اقشار محروم کم درآمد جامعه در چه زمانی و چگونه قرار است محقق شود؟

۸- مطبوعات وخبرگزاریهای گوناگونی با شکایت هیات دولت تعطیل و توقیف شدند. خبرگزاری کار ایران – ایلنا- با شکایت وزارت علوم و وزارت کار فیلتر شد ، سایت بازتاب با شکایت دولت توقیف گشت، روزنامه‌های شرق، هم میهن دارای شاکیانی دولتی بودند و توقیف شدند ،روزنامه‌های اعتماد و اعتماد ملی نیز دارای شاکیانی دولتی هستند. خبرنگارانی که در حوزه حقوق بشر، دانشجویی، اقوام و زنان مطلب می‌نویسند با فشارهای نهادهای متعدد امنیتی مواجه می‌شوند و وزارت ارشاد و اطلاعات فشاری خردکننده را بر مدیران رسانه‌ها وارد می‌نماید تا از انعکاس واقعیات خودداری نمایند. بنا به توصیه شورای عالی امنیت ملی، مطبوعات کشور از پرداختن به موضوعات مختلفی منع میشوند. روزنامه ایران به بولتن دولت تبدیل گشته اشت و مدیران خبرگزاری دانشجویان ایران – ایسنا- با فشاری مضاعف جهت سرپوش گذاشتن بر برخوردهای غیر قانونی صورت گرفته با دانشجویان مواجه شده‌اند. دلیل این همه فشار و سرکوب مطبوعات و خبرگزاریها چیست و تا به کجا مقرر است که ادامه پیدا کند؟

۹- احزاب سیاسی منتقد کشور در دوران جنابعالی با بیشترین هجمه‌ها روبرو گشتند. دفتر سازمان دانش آموختگان ایران اسلامی (ادوار تحیکم وحدت) در یورشی مسلحانه پلمپ شد، پیگیری‌های مکرر اعضای آن نیز مؤثر واقع نگشته و هیچ استناد قانونی نیز ارائه نمیشود. یارانه احزاب قطع گردیده و وزارت ارشاد از دادن مجوز نشریه به احزاب اصلاح طلب از جمله جبهه مشارکت ایران اسلامی و سازمان مجاهدین انقلاب اسلامی خودداری می‌ورزد. در حالی که در جوامع امروزی همگان احزاب را به عنوان یکی از ارکان دموکراسی پذیرفته‌اند. از شما میخواهیم روشن کنید دموکراسی تهوع آور که چندی پیش عنوان کرده بودید چیست و تبیین کنید چه تفاوتی با دموکراسی که در آمریکا از آن دفاع کردید دارد. اصولا در نگاه شما دموکراسی بدون احزاب مستقل و پویا دست یافتنی است؟

۱۰- صرف نظر از اعمال تبعیض جنسیتی بر علیه دختران شرکت کننده در کنکور سراسری، در حالیکه بیش از نیمی از جمعیت کشور را زنان تشکیل می‌دهند، دولت نهم با ارائه لایحه‌ای برای تدوین حقوق خانواده آشکارا حقوق زنان را نادیده گرفته است. این اقدام در حالی صورت گرفت که فعالین در عرصه حقوق زنان که مسائلی مانند دیه برابر ، ارث برابر و مخالفت با تعدد زوجات را پیگری می‌نمایند به بدترین وجهی مجازات شده و روانه زندان می‌شوند. حال سوال ما اینست این برخورد خصمانه با فعالین زن از یکسو و ارائه چنین لایحه‌ای که با مخالفت مجلس نیز همراه است از سوی دیگر، غیر ازنگاه کج اندیشانه به حقوق زنان چه معنایی می‌تواند داشته باشد؟

وضعیت اقتصادی :

۱۱- شما با دو شعار آوردن پول نفت بر سر سفره مردم و مبارزه با تبعیض و فساد در انتخابات شرکت کردید. اما در دو سال گذشته طبق اعلام مراجع معتبر فساد درمیان مسئولین ایرانی افزایش یافته است و ایران سقوطی ۱۵ پله‌ای را در امر فساد تجربه کرده است. وضعیت معیشتی مردم نیز که اظهر من اشمس است . مشتاقیم بدانیم در حالی که کمتر از دو سال به پایان ریاست شما باقی مانده وعده‌های انتخاباتی شما در چه زمان محقق خواهد شد؟

۱۲- در حالی که درآمدهای نفتی کشور به واسطه افزایش قیمت نفت - که ارتباطی با سیاستهای شما نیز دارد- در دو سال اخیر تقریبا با درآمدهای ۸ ساله دوران آقای خاتمی یا ۸ سال آقای‌هاشمی رفسنجانی برابر است، با گزارشی کمی و نه کیفی بگویید این در آمدها چگونه صرف شده است؟ چند طرح عمرانی آغاز گشته و چند پروژه زیر بنایی به سر انجام رسیده است؟

۱۳- در نتیجه سیاستهای غلط دولت با وجود این درآمد کلان نفتی رشد اقتصادی کشور ۲ درصد کمتر از برنامه چهارم توسعه بوده است که در یک افق پنج ساله معنای آن ضرری ۷۰ هزار میلیارد تومانی است، یعنی هر ایرانی تقریبا از درآمدی برابر با یک میلیون تومان محروم گشته است. آیا می‌دانید برخی از این مردم از تامین حداقلهای معیشتی خود نیز عاجزند و درآمد یک میلیون تومانی را در رویاهای شان نیز تصور نمی‌کنند و سود سهام عدالت که آن همه بر روی تبلیغات نمودید بسیار کمتر از این مقدار است؟ این در حالی است که تنها با سیصد میلیارد تومان کل کسر بودجه دانشگاه‌های کشور تامین می‌شود.

۱۴- در نتیجه سیاستهای غلط دولت در بخش مسکن تورمی شدید را شاهد بودیم که به گفته مسئولین دولت نهم نتیجه سیاستهای غلط دولت بوده است .در نتیجه این سیاستها کار به جایی رسید که مسئولین اعلام می‌نمایند مردم در شهرهای بزرگ فکر مسکن دار شدن نباشند. آیا می‌دایند مشکل بسیاری از جوانان در زمینه ازدواج مسکن است؟

آیا میدانید در نتیجه این سیاستهای غلط مشکل مسکن امروز بزرگترین معضل گریبانگیر مردم است؟ شاید مسکن نیز در محله شما ارزان است؟

سیاست خارجی:

هرچند سیاست خارجی کشور نتیجه تاثیرات مراکز مختلف قدرت در ایران است، اما نقش دولت را در این میان نمی‌توان انکار نمود به خصوص سخنان نسنجیده و بی‌تدبیرانه شما هزینه‌ای گزافی برای کشور به همراه داشته است.

۱۵- در حالی که کشتار یهیودیان در جنگ جهانی دوم واقعیتی تلخ و انکارناپذیر است چرا شما تا این حد به این مساله می‌پردازید؟ آیا هولوکاست مهمترین معضل فراروی بشریت است؟ به فرض که هدف شما دفاع از مردم فلسطین است، آیا زیر سؤال بردن هولوکاست گرهی از مشکلات فلسطینیان حل می‌کند؟

۱۶- سخنان جنجال برانگیز در مورد سیاست هسته‌ای که حتی مورد انتقاد همفکران شما نیز قرار گرفته است که گاه در تعارض با مواضع رسمی حاکمیت است و رسد کنندگان دیپلماسی کشور را دچار سردرگمی می‌کند با چه نیتی عنوان می‌شود؟ آیا غیر از این است که این سخنان تحریک برانگیز و نسنجیده نقشی اساسی در ارجاع پرونده ایران به سازمان ملل ایفا کرده است؟

۱۷- سفرهای مدام به کشورهای آمریکای جنوبی و بذل و بخشش بی حساب به مردم آن کشورها از چه محلی و با چه هدفی صورت می‌پذیرد و چه دستاوردی برای کشور داشته است؟

۱۸- علت سکوت در برابر باج خواهی‌های چین و روسیه و دادن امتیازات فراوان اقتصادی به آنها چیست؟ آیا غیر از این است که سیاستهای غلط شما در این مورد تنها منابع کشور را از بین می‌برد و در نهایت نیز هر دو کشور به قطعنامه‌های برضد ایران رای مثبت می‌دهند؟ همچنین دلیل فروش گاز به هند و پاکستان کمتر از حداقل قیمت موجود چیست؟

۱۹- علت بازداشت و هزاران موضع گیری بر علیه ملوانان انگلیسی و آزادی یک دفعه آنان چه بود و چرا این امر به فاصله کوتاهی پس از تهدید نخست وزیر انگلیس صورت پذیرفت؟

۲۰- اما سوال آخر اینکه در دانشگاه کلمبیا و سایر سخنرانی‌ها و مصاحبه‌های خارجی تان سخنانی را بیان نمودید که آشکارا با اهداف و رفتار و موضع گیریهای شما در تضاد بود. دلیل این تناقض در گفتار و رفتار چه می‌تواند باشد؟ غیر از این می‌توان تصور کرد که اهداف و رفتار شما قابل دفاع نیست و بی شک پیامدهایی مخرب تر از آنچه تا کنون پیش آمده به دنبال خواهد داشت؟ اساسا از این تناقض رفتار و گفتار جز تحمیق مردم چه برداشتی می‌توان کرد؟

آقای احمدی نژاد بار دیگر تکرار می‌نماییم:

براستی اگر تمام سوالات و انتقادات و اعتراض‌هایمان را پاسخی هست، اجازه دهید در میان آن همه میهمان گلچین شده که با خود به درون سالن خواهید آورد، تنها یک نفر از اعضا شورای مرکزی این اتحادیه فردا به داخل سالن راه یابد و سوالات خود را از رئیس دولت آزادترین کشور جهان! بپرسد.

ما فردا پاسختان را انتظار می‌کشیم. بی شک همگان به نظاره برخورد مردی با هموطنانش خواهند نشست که عالمیان را برای پرسشگری به کشور خود فرا می‌خواند. به خاطر داشته باشید که آیندگان خواهند نوشت وی با دانشجویان کشور خود چه کرد.


شورای مرکزی دفتر تحکیم وحدت
۱۵مهر۱۳۸۶
Iran Emrooz
(iranian political online magazine)
iran emrooz©1998-2019
e-mail:
ايران امروز (نشريه خبری سياسی الكترونيك)
«ايران امروز» از انتشار مقالاتی كه به ديگر سايت‌ها و نشريات نيز ارسال می‌گردند معذور است. استفاده از مطالب «ايران امروز» تنها با ذكر منبع و نام نويسنده يا مترجم مجاز است.