يكشنبه ۳۰ تير ۱۳۹۸ - Sunday 21 July 2019
بازگشت به صفحه اول
 |  درباره ايران امروز  |  تماس با ايران امروز  |  آگهی در ايران امروز  | 
  |   صفحه اول   |   خبرهای روز   |   سياست   |   انديشه   |   فرهنگ و ادبيات   |   جامعه   |   محیط زیست   |   RSS   |  

طرح كنگره‌ی براى تشكيل فدراسيون عراق

سناى آمريكا به طرح تقسيم عراق و تشكيل فدراسيون بر اساس خطوط فرقه‌اى و مذهبى نظير آنچه در بوسنى شكل گرفته، راى مثبت داد. انتظار نمى‌رود كه اين لايحهء غيرالزام‌آور تغييرى در استراتژى جنگ بوش ايجاد كند.

iran-emrooz.net | Sat, 29.09.2007, 9:45

ايسنا: سناى آمريكا به طرح تقسيم عراق و تشكيل فدراسيون بر اساس خطوط فرقه‌اى و مذهبى نظير آنچه در بوسنى شكل گرفته، راى مثبت داد.

به گزارش خبرگزارى فرانسه، اين طرح با ۷۵ راى مثبت در مقابل ۲۳ راى منفى به تصويب سنا رسيد و حاميان آن ابراز اميدوارى كردند كه به اين ترتيب يك راه‌حل سياسى براى خاتمه دادن به درگيرى‌هاى فرقه‌اى درعراق ايجاد شده باشد. انتظار نمى‌رود كه اين لايحهء غيرالزام‌آور تغييرى در استراتژى جنگ بوش ايجاد كند، اما يك آزمايش كليدى از پذيرش اين نگرش در واشنگتن باوجود مخالفت دولت بوش بود.

بر اساس اين طرح عراق تمركززدايى شده و يك سيستم فدرالى در اين كشور برقرار مى‌شود.همچنين عراق به سه منطقهء كرد، شيعه و سنى‌نشين با يك دولت فدرال مركزى در بغداد كه مسوول امنيت مرزها و درآمدهاى نفتى است، تقسيم مى‌شود و اختصاص بخشى از درآمدهاى نفتى به اهل تسنن، خشونت‌هاى فرقه‌اى كاهش يافته و كمك‌هاى بازسازى و وام‌هاى رفاهى و انجام تلاش‌هاى ديپلماتيك بين‌المللى از سوى قدرت‌هاى بزرگ جهانى و همسايگان عراق به فدراسيون‌هاى جديد مى‌تواند به اين امر كمك كند.

خبرگزارى‌ها- به گزارش راديو سوا «هوشيار زيبارى» در گفت‌وگو با شبكهء تلويزيونى الحره در پاسخ به پرسشى دربارهء طرح تقسيم عراق كه در مجلس سناى آمريكا به تصويب رسيد، گفت: «همهء سران اصلى عراقى بر حفظ وحدت، سلامت و حاكميت عراق تاكيد مى‌كنند و هيچ گروه يا طيفى نيست كه خواستار تجزيه يا تقسيم و از بين رفتن عراق باشد.»

وزير امور خارجهء عراق افزود: «اصرار ما بر ادامهء حضور نظامى آمريكا به اين علت است تا توانايى و امكانات نظامى ما بهتر شود و خلايى ايجاد نشود، زيرا در اين صورت خداى ناكرده، موضوع تقسيم عراق حقيقت مى‌يابد اما مساله به اين شكل نيست. قانون اساسى عراق براين مساله تاكيد دارد كه كشورعراق كشورى دموكراتيك و يك كشور فدرالى يكپارچه است و ما بين نظام فدراليسم و كشور يكپارچه هيچ تناقضى نمى‌بينيم. كشورامارات يك نمونهء بسيار موفق ازآن است و ده‌ها نمونه ديگرهم دراين رابطه وجود دارد.»زيبارى گفت: «اين ايده و فكر مطرح نيست كه سه ايالت يا بيش از سه ايالت درعراق داشته باشيم و اين موضوع اين باور را القا مى‌كند كه عراق به سه دولت كردى، سنى و عراقى تقسيم مى‌شود، اما اين موضوع از طرف همهء گروه‌هاى عراقى موجود مطرود است. نظام فدرالى با تقسيم عراق فرق مى‌كند.»

عادل عبدالمهدى:
هيچ‌گونه تصميم و يا قانونى كه از خارج عراق اتخاذ شود، اهميت ندارد

به دنبال تصويب طرح تقسيم عراق توسط كنگرهء آمريكا، وزارت امور خارجهء اين كشور اجراى آن را منوط به خواست و نظر مردم عراق دانست.به گزارش خبرگزارى كويت،‌تام كيسى سخنگوى وزارت امور خارجهء آمريكا، در واكنش به اين طرح اظهار كرد: «هيچ‌گونه تعهد و يا الزام قانونى براى اجراى آن وجود ندارد.»وى افزود: «نهايتا مردم عراق در اين خصوص تصميم‌گيرى خواهند كرد و چگونگى ساختار نظام سياسى اين كشور به خود آن‌ها باز مى‌گردد.»عادل عبدالمهدى، معاون رييس‌جمهور عراق نيز كه به دمشق سفر كرده است، در كنفرانس مطبوعاتى مشترك با همتاى سورى‌اش در واكنش به اين طرح اظهار كرد: «عراق از هزاران سال پيش متحد بوده و همچنان متحد باقى خواهد ماند.»وى افزود: «هيچ‌گونه تصميم و يا قانونى كه از خارج عراق اتخاذ شود، اهميت ندارد و آن‌چه كه براى ما مهم است تصميمى است كه از سوى ملت عراق و موسسات منتخب آن‌ها اتخاذ شود بنابراين اين طرح جاى نگرانى ندارد.»

مخالفت نمايندگان پارلمان عراق با تصميم كنگرهء آمريكا

عدنان الدليمى، رييس جبههء التوافق العراقيه نيز تقسيم عراق را به افزايش خشونت‌و جنگ داخلى در اين كشور منجر دانست.نمايندگان پارلمان عراق نيز مخالفتشان را با اين طرح كنگرهء آمريكا مبنى بر تقسيم عراق به سه بخش سنى، شيعه و كردنشين اعلام كرده و آن را دخالت در امور داخلى عراق دانستند.صالح المطلق، رييس جبههء گفتمان ملى عراق، در واكنش به اين طرح از احزاب و گروه‌هاى سياسى عشاير عراق و جامعهء فرهنگى اين كشور خواست تا يكصدا مخالفتشان را با طرح كنگرهء آمريكا اعلام كنند.بهاء الاعرجى، عضو پارلمان عراق از گروه صدر نيز عنوان كرد: «تصويب طرح تقسيم عراق در كنگرهء آمريكا مغاير با اصول سازمان ملل‌متحد است.»

اتحاديهء عرب موافقت سناى آمريكا با طرح تقسيم عراق را محكوم كرد

اتحاديهء عرب، موافقت مجلس سناى آمريكا با طرح تقسيم عراق به سه بخش سنى، شيعه و كرد را محكوم كرد.

به گزارش روز جمعه شبكهء تلويزيونى العربيه، على الجاروش، مسوول امور عراق در اتحاديه عرب از كشورهاى عربى خواست مانع از اجراى نقشه‌هاى خرابكارانهء آمريكا در عراق شوند.همچنين تركيه نيز با اجراى چنين طرح‌هايى از بيم وجود ناآرامى در ميان كردها به شدت مخالفت كرده و تاكيد داشته كه تقسيم عراق باعث تقويت شبه‌نظاميان فرقه‌اى خواهد شد.
Iran Emrooz
(iranian political online magazine)
iran emrooz©1998-2019
e-mail:
ايران امروز (نشريه خبری سياسی الكترونيك)
«ايران امروز» از انتشار مقالاتی كه به ديگر سايت‌ها و نشريات نيز ارسال می‌گردند معذور است. استفاده از مطالب «ايران امروز» تنها با ذكر منبع و نام نويسنده يا مترجم مجاز است.