چهارشنبه ۳۰ مرداد ۱۳۹۸ - Wednesday 21 August 2019
بازگشت به صفحه اول
 |  درباره ايران امروز  |  تماس با ايران امروز  |  آگهی در ايران امروز  | 
  |   صفحه اول   |   خبرهای روز   |   سياست   |   انديشه   |   فرهنگ و ادبيات   |   جامعه   |   محیط زیست   |   RSS   |  

جرج بوش رييس جمهوری آمريکا:

با فعاليت‌های مرگبار ايران مقابله می‌کنيم

بوش: اين گروه (سپاه قدس) سلاح و مواد منفجره پيشرفته در اختيار افراطی‌های عراق قرار می‌دهد و با کمک حزب الله برای آنها، امکان تعليمات نظامی فراهم می‌سازد. رژيم ايران بايد به اين فعاليت‌ها پايان دهد و تا زمانی که اين کار را نکرده، من برای حفاظت از نيروهای آمريکايی در عراق، به اقدام لازم دست خواهم زد.

iran-emrooz.net | Wed, 29.08.2007, 9:01

رادیوفردا: جرج بوش رييس جمهوری آمريکا، روز سه‌شنبه ۲۸ ماه اوت، گفت که به فرماندهان نظامی آمريکا در عراق اختيار داده است که با «فعاليت‌های مرگبار» ايران در عراق، مقابله کنند.

آقای بوش که در شهر رنو در ايالت نوادا، در جمع کهنه سربازان آمريکايی سخن می‌گفت، افزود: «افراطی‌های شيعه که مورد حمايت ايران قرار دارند، به آموزش عراقی‌ها برای حمله به نيروهای آمريکايی، دولت عراق و مردم اين کشور می‌پردازند.»

او به گزارش‌هايی که اخيرا درباره فعاليت سپاه قدس وابسته به سپاه پاسداران انقلاب اسلامی منتشر شده اشاره کرد و گفت: «اين گروه سلاح و مواد منفجره پيشرفته در اختيار افراطی‌های عراق قرار می‌دهد و با کمک حزب الله برای آنها، امکان تعليمات نظامی فراهم می‌سازد.»

رييس جمهوری آمريکا همچنين گفت نيروهای ائتلاف اخيرا راکت‌های ۲۴۰ ميلی متری مونتاژ ايران را در عراق ضبط کردند «که از سوی ماموران ايرانی در اختيار افراطی‌های عراق قرار داده شده بود.»

منابع اطلاعاتی آمريکا روز يکشنبه ۲۸ مرداد ماه، برای نخستين بار به شمار افراد سپاه قدس در عراق اشاره کردند. به گفته اين منابع، ۵۰ تن از نيروهای سپاه قدس در عراق در حال آموزش شبه نظاميان شيعه برای چگونگی انجام حمله‌های راکتی و خمپاره ای هستند.

ژنرال ريک لينچ، ژنرال ارشد ارتش ايالات متحده گفت که نيروهای قدس وابسته به سپاهِ پاسداران انقلاب اسلامی، در بخش‌های مرکزی عراق فعاليت می‌کنند و شبه نظاميان شيعه را برای حمله به نيروهای آمريکايی و عراق آموزش می‌دهند.

محمد علی حسينی، سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی، اين اتهام را رد کرد.

«رهبران ايران بايد جوابگو باشند»

رييس جمهوری آمريکا، در سخنان روز سه شنبه خود گفت: «عده‌ای می‌گويند رهبران ايران در جريان فعاليت‌های اعضای رژيم خودشان نيستند. عده‌ای ديگر می‌گويند رهبران ايران، به طور فعال تلاش می‌کنند (با اين اقدام‌ها)، غرب را تحريک کنند. جرج بوش افزود: «در هر صورت، مسوليت کمک به حمله به نيروهای ائتلاف در عراق و کشتن عراقی‌های بی‌گناه ، بر گردن رهبران ايران است.»

او گفت: «رژيم ايران بايد به اين فعاليت‌ها پايان دهد و تا زمانی که اين کار را نکرده، من برای حفاظت از نيروهای آمريکايی در عراق، به اقدام لازم دست خواهم زد.»

او افزود: «به فرماندهان نظامی آمريکا در عراق اختيار داده ام که با فعاليت‌های مرگبار ايران در عراق، مقابله کنند.

رييس جمهوری آمريکا در بخشی ديگر از سخنان خود گفت: «ما ايرانی می‌خواهيم که حکومت آن، به جای دامن زدن به ترور و دنبال کردن تکنولوژی که می‌تواند برای توليد سلاح هسته ای به کار رود، خود را در مقابل مردم جوابگو می‌داند.»


اظهارات تحریک آمیز احمدی نژاد

محمود احمدي‌نژاد، روز سه شنبه 28 اوت در یک کنفرانس مطبوعاتی به مناسبت هفته‌ی دولت، در برابر خبرنگاران داخلی و خارجی ادعا کرد «به زودی در منطقه شاهد يك خلاء بزرگ قدرت خواهيم بود.» وی سپس افزود "ما آمادگی داریم این خلاء قدرت را پر کنیم."

به گزارش «ایسنا»، احمدی نژاد گفت: به زودی در منطقه شاهد يك خلاء بزرگ قدرت خواهيم بود. ما در اينجا اعلام می‌كنيم با كمك همسايگان و دوستانمان در منطقه از جمله عربستان اين آمادگی را داريم كه اين خلاء را پر كنيم. با كمك مردم عراق اين خلاء را پر كنيم. اين واقعه در حال وقوع است. بايد چشم‌ها را باز كرد و اين مساله را ديد.

وی گفت: ما در همين جا به قدرت‌های زورگو توصيه می‌كنيم دست از لجاجت و خودخواهی برداريد. با بازی واژه‌ها و جنگ روانی چيزی عوض نمی‌شود. شما اگر 50 سال نيز در عراق بمانيد نه تنها شرايط بهتر نمی‌شود بلكه بدتر نيز خواهد شد.

وی گفت: صحنه‌ی عراق در حال حاضر نمونه‌ی ديگری از مديريت ناصالح قدرت‌های بزرگ است. ملت‌ها بايد حركت كنند و با كمك انسان‌های صالح مديريت صالح را جايگزين مديريت ناصالح بكنند.


نیروهای آمریکایی ایرانیان بازداشتی را آزاد کردند

بی‌بی‌سی: ماموران آمریکایی شهروندان ایرانی را دستبند زدند و با چشم بسته به نقطه نامعلومی انتقال دادند
بامداد چهارشنبه، 29 اوت، خبرگزاری دولتی ایران - ایرنا - از آزادی شهروندان بازداشتی ایرانی در عراق خبر داد و این خبر بعدا از سوی مقامات دولت عراق تایید شد.
گفته می شود این هفت نفر با مداخله مستقیم دولت عراق آزاد شده اند و به گزارش ایرنا، سفارت جمهوری اسلامی در بغداد در مورد آزادی این افراد، که کارمندان دولت ایران معرفی کرده، گفته است که "هیات ایرانی ساعت هفت بامداد امروز (چهارشنبه) از سوی نظامیان آمریکایی تحویل دفتر نخست وزیری عراق شد."

شامگاه سه شنبه گزارش شد که نظامیان آمریکایی در بغداد هفت شهروند ایرانی را که در هتل شراتون این شهر اقامت داشتند بازداشت کردند و با خود به محل نامعلومی بردند.

منابع آمریکایی علت این اقدام را توضیح ندادند اما بازداشت این هفت نفر ساعاتی پس از سخنرانی جورج بوش، رییس جمهوری آمریکا صورت گرفت که در آن ایران را به خاطر آنچه که مداخله در امور عراق می خواند هدف انتقادهای شدید قرار داد.

مقامات ایرانی بازداشت شدگان را اعضای یک هیات اعزامی از سوی وزارت نیرو ایران معرفی کردند که به دعوت دولت عراق به آن کشور سفر کرده بودند.

سفارت ایران در بغداد هدف این هیات از سفر به عراق را کمک به بازسازی نیروگاه های تولید برق در عراق اعلام داشت.

همچنین، از قول منابع ایرانی گزارش شده بود که سفارت جمهوری اسلامی در نظر دارد نسبت به بازداشت این هفت نفر به رسما به دولت عراق اعتراض کند.

خبرگزاری دولتی ایران در مخابره خبر بازداشت این افراد گفته بود که نظامیان آمریکایی پس از محاصره هتل شراتون بغداد، اتاق های محل اقامت اعضای هیات در طبقه سوم هتل را مورد تفتیش قرار دادند و سپس آنان را بازداشت کردند.

به گفته شاهدان عینی، نظامیان آمریکایی این افراد را در حالیکه چشم آنان را بسته و به آنان دستبند زده بودند با چهار خودرو ارتشی از محل منتقل کردند.
Iran Emrooz
(iranian political online magazine)
iran emrooz©1998-2019
e-mail:
ايران امروز (نشريه خبری سياسی الكترونيك)
«ايران امروز» از انتشار مقالاتی كه به ديگر سايت‌ها و نشريات نيز ارسال می‌گردند معذور است. استفاده از مطالب «ايران امروز» تنها با ذكر منبع و نام نويسنده يا مترجم مجاز است.