دوشنبه ۲۴ تير ۱۳۹۸ - Monday 15 July 2019
بازگشت به صفحه اول
 |  درباره ايران امروز  |  تماس با ايران امروز  |  آگهی در ايران امروز  | 
  |   صفحه اول   |   خبرهای روز   |   سياست   |   انديشه   |   فرهنگ و ادبيات   |   جامعه   |   محیط زیست   |   RSS   |  

نامه در باره وضعيت روزنامه‌نگاران ايران

گزارشگران بدون مرز با ارسال نامه‌ای به بان کی مون دبير کل سازمان ملل متحد، از وی خواست که جمهوری اسلامی ايران را به رعايت تعهدات بين‌المللی خود وادار کند.

iran-emrooz.net | Wed, 15.08.2007, 6:05

نامه گزارشگران بدون مرز به دبير کل سازمان ملل متحد در باره وضعيت روزنامه‌نگاران ايران

گزارشگران بدون مرز در پی صدور حکم اعدام برای عدنان حسن پور و عبدالواحد (هيوا) بوتيمار و گسترش احضار و دستگيری روزنامه نگاران ايراني، روز دوشنبه ٢٢ مرداد ماه با ارسال نامه‌ای به بان کی مون دبير کل سازمان ملل متحد، از وی خواست که جمهوری اسلامی ايران را به رعايت تعهدات بين المللی خود وادار کند.

گزارشگران بدون مرز در اين نامه نوشته است " ابتدای ترين حقوق عدنان حسن پور وعبدالواحد (هيوا) بوتيمار زير پا نهاده شده است. اين دو زندانی حتا از صدور حکم اعدام برای خود از سوی دادگاه بی خبر بوده اند و شرم آور آنکه از طريق روزنامه در داخل زندان از سرنوشت خود آگاه شده اند."

عدنان حسن پور و عبدالواحد (هيوا) بوتيمار در تاريخ ١٧ مرداد ماه با اعضای خانواده خود در زندان اطلاعات سنندج ملاقات کردند. هر دو زندانی در سلول‌های انفرادی زندان اداره ی اطلاعات سنندج بسر می‌برند و در پی انتقال آنها به زندان سنندج، يک ماه است که عدنان حسن پور و عبدالواحد (هيوا) بوتيمار در اعتصاب غذا بسر می‌برند.

گزارشگران بدون مرز در بخشی ديگر از اين نامه نوشته است "هم اکنون يازده روزنامه نگار برای انجام وظيفه خود از آزادی محروم و در زندان بسر می‌برند. تعدادی از آنها در دادگاه‌هايی ناعادلانه به زندان محکوم شده اند و در حال سپری کردن دوران محکوميت خود هستند و اما عده ای ديگر بدون محاکمه در وضعيت نابسامان که از حق درمان نيز محروم شده اند، در بازداشت "موقت" بسر می‌برند." در اين نامه همچنين تاکيد شده است که " تهاجم عليه روزنامه نگاران و رسانه‌های مستقل هر روز بيشتر می‌شود و تعداد بيشتری روزنامه نگار از سوی رژيم تهران مورد آزار و تهديد قرار می‌گيرد و برای محاکمه احضار می‌شوند. روزنامه نگاران بايد در برابر دادگاه‌هايی فرمايشی حاضر و به اتهامات بی پايه و اساس پاسخ دهند."

در اين نامه گزارشگران بدون مرز خطاب به دبير اول سازمان ملل متحد نوشته است : روزنامه نگاران ايران به حمايت شما نياز دارند. اقدام سازمان ملل متحد می‌تواند ياريگر آنها در تلاش شان برای محترم شمردن شان و آزادی عمل در انجام وظايف حرفه ای شان باشد. ما مطمئن هستيم که شما می‌توانيد روش و ابزار مناسب را برای متقاعد جمهوری اسلامی ايران به رعايت ميثاق بين المللی حقوق مدنی و سياسی که خود از امضا کنندگان آن است، پيدا کنيد.

سهيل آصفی در روز ١٣ مردادماه به دادسرای انقلاب اسلامی تهران احضار شده بود که به بازداشت وی منجرشد. در روز ۹ مرداد ماه ماموران دادستانی به منزل سهيل آصفی مراجعه و پس از تفتيش منزل همه دست نوشته‌ها، کتاب‌ها، سی دی و کامپيوتر و لوازم شخصی وی را ضبط کردند. وی از حق ملاقات محروم اما طی تماسی تلفنی با مادرش گفته است در بند ٢٠۹ زندان اوين بسر می‌برد. علت بازداشت اين روزنامه نگار از سوی مقامات قضايی به خانواده و وکلای وی اعلام نشده است.

فرشاد قربانپور از تاريخ ۹ مرداد ماه در منزل اش بازداشت و به زندان اوين انتقال يافته است. همسرش يکبار توانسته است با او ملاقات کند. بنا بر اظهارات همسرش اتهام اين روزنامه نگار " اقدام عليه امنيت ملي" است. برای وی وثيقه ی ٢٠٠ ميليون تومانی صادر شده است. که خانواده از تامين آن معذور است.

آکو کردنسب روزنامه نگار هفته نامه کرفتو در روز ٣٠ تيرماه توسط ماموران وزارت اطلاعات در دفتر اين نشريه بازداشت و پس از تفهيم اتهام در شعبه چهار دادگاه سنندج به زندان اطلاعات اين شهر انتقال يافته است. علت بازداشت اين روزنامه نگار از سوی مقامات قضايی اعلام نشده است. خانواده و وکلای اين روزنامه نگار از تاريخ دستگيری تا امروز از وی بی اطلاع هستند. اجلال قوامی روزنامه نگار هفته‌‏نامه توقيف شده ی پيام مردم کردستان در تاريخ ١٨ تيرماه پس از احضار به دادگاه دستگير و روانه زندان شد. علت بازداشت اين روزنامه نگار رسما اعلام نشده است، اما وی در ١۹ خرداد ماه از سوی شعبه‌ی اول دادگاه انقلاب سنندج، به سه سال زندان محکوم شده بود. اجلال قوامی که پيش از اين در سال ١٣٨٤ چند ماه زندانی بود از بيماری عفونت چشم رنج می‌برد و در وضعيت نامناسب جسمی قرار دارد.

محمد صديق کبودوند مدير مسئول هفته نامه توقيف شده ی صدای مردم کردستان توسط ماموران وزارت اطلاعات در ١٠ تير ماه دستگير و به بند ٢٠۹ زندان اوين انتقال يافته است. دليل دستگيری وی هنوز اعلام نشده است. بنا بر اطلاعاتی که به گزارشگران بدون مرز رسيده است اين روزنامه نگار به مدت ٨ روز دست به اعتصاب غذا زده است. وی از سوی مقامات امنيتی برای انحلال "سازمان دفاع از حقوق بشر کردستان" و پذيرش " انتشار گزارش‌هایی نادرست" از سوی اين سازمان، شديدا تحت فشارهای روحی و جسمی قراردارند. از جمله اتهامات ايشان نيز "اقدام عليه امنيت ملی " اعلام شده است.

سعيد متين پور روزنامه نگار هفته نامه يارپاق و همکار روزنامه‌های محلی استان آذربايجان از تاريخ ٥ خرداد ماه در زنجان دستگير و به بند ٢٠۹ زندان اوين انتقال يافت. دليل دستگيری وی رسما اعلام نشده است. او از حق ديدار با خانواده و وکلايش محروم است.

محمد حسن فلاحيه خبرنگارتلويزيون العالم، شبکه عرب زبان راديو تلويزيون دولتی ايران از آذرماه ١٣٨٥ در زندان بسر می‌برد، وی در تاريخ ۹ ارديبهشت ١٣٨٦ از سوی دادگاه انقلاب اسلامی تهران در پشت درهای بسته به اتهام " جاسوسي" محاکمه و به سه سال زندان محکوم شده است. محمد حسن فلاحيه نيز در بند امنيتی ٢٠۹ زندانی ست و بنا بر گفته نزديکان و وکلايش شديدا بيمار و نياز به معالجه جدی در خارج از زندان دارد.

کاوه جوانمرد که در روز ٢٦ آذر ماه در سنندج دستگير شده است، روزنامه نگار هفته نامه کرفتو در تاريخ ٢٧ ارديبهشت ماه سال جاری از سوی شعبه شش دادگاه سنندج و در پشت درهای بسته به دو سال زندان محکوم شد.

علی فرحبخش روزنامه نگار و کارشناس اقتصادی، همکار بسياری از روزنامه‌های اصلاح طلب از جمله ياس نو، شرق، سرمايه، ٦ آذرماه ١٣٨٥ به هنگام بازگشت به کشور در فرودگاه دستگير شد. وی در تاريخ ٦ فروردين ماه به اتهام "جاسوسي" به سه سال زندان و پرداخت ٦۹ هزار دلار جريمه محکوم شده است. گزارشگران بدون مرز پيش از اين به عدم دسترسی اين روزنامه نگار به حق درمان اعتراض کرده است.
Iran Emrooz
(iranian political online magazine)
iran emrooz©1998-2019
e-mail:
ايران امروز (نشريه خبری سياسی الكترونيك)
«ايران امروز» از انتشار مقالاتی كه به ديگر سايت‌ها و نشريات نيز ارسال می‌گردند معذور است. استفاده از مطالب «ايران امروز» تنها با ذكر منبع و نام نويسنده يا مترجم مجاز است.