جمعه ۲۸ تير ۱۳۹۸ - Friday 19 July 2019
بازگشت به صفحه اول
 |  درباره ايران امروز  |  تماس با ايران امروز  |  آگهی در ايران امروز  | 
  |   صفحه اول   |   خبرهای روز   |   سياست   |   انديشه   |   فرهنگ و ادبيات   |   جامعه   |   محیط زیست   |   RSS   |  

اعتراض به موج دستگيری ها و احکام اعدام اخير در ايران‏‎

اتحادیه اروپا روز جمعه، سوم اوت، نسبت به موج اعدام ها در ایران ابراز نگرانی کرد و خواهان توقف حکم ‏اعدام دو روزنامه نگار کرد شد
ث. ژ. ت و فدراسیون حمل و نقل آن، که از بزرگترین سندیکاهای کارگری فرانسه می باشد روز پنجشنبه ۹ اوت در برابر ‏سفات ایران در پاریس تظاهراتی برگزار می کند که هدف آن اعتراض به سرکوب حقوق سندیکایی در ایران و درخواست ‏آزادی منصور اسالو و محمود صالحی است

iran-emrooz.net | Sat, 04.08.2007, 19:07

اتحادیه اروپا روز جمعه، سوم اوت، نسبت به موج اعدام ها در ایران ابراز نگرانی کرد و خواهان توقف حکم ‏اعدام دو روزنامه نگار کرد شد.
پرتقال، که اکنون ریاست دوره‌ای اتحادیه اروپا را بر عهده دارد، در بیانیه ای از جمهوری اسلامی ایران خواست ‏که از اجرای حکم اعدام عدنان حسن پور و هیوا بوتیمار خودداری کرده و تضمین دهد که این دو از حق حضور ‏در دادگاهی عادلانه برخوردار خواهند شد.
قوه قضاییه جمهوری اسلامی ایران، صدور احکام اعدام برای دو روزنامه نگار کُرد ایرانی که به «محاربه با ‏خدا» متهم هستند را تایید کرده است.
علیرضا جمشیدی، سخنگوی قوه قضاییه ایران، در مصاحبه ای مطبوعاتی گفته بود: «بوتیمار و حسن پور به جرم ‏محاربه، به اعدام با طناب دار محکوم شده اند.»
‏«محاربه»، از جرایمی است که با واژه ای ریشه گرفته از کتاب قرآن توصیف می شود و می توان آن را به ‏‏«جنگ با خدا» تعبیر کرد.آقای جمشیدی از اینکه آیا حکم اعدام این روزنامه نگار به تایید دیوان عالی کشور ‏رسیده است یا نه، اظهار بی اطلاعی کرده بود.
اتحادیه اروپا در این بیانیه نسبت به روند رو به رشد و فزاینده صدور حکم اعدام طی ماه های جاری و سرکوب ‏اقلیت های قومی در ایران ابراز نگرانی کرده است.
در دور دوم اعدام ها در ایران، اول مردادماه سال جاری هفت نفر دیگر به اتهام «اراذل و اوباش » بودن در شهر ‏مشهد و در ملاء عام به دار آویخته شدند.

گزارشگران بدون مرز، سازمان بین المللی مدافع حقوق کارکنان رسانه های گروهی، چندی پیش، با انتشار بیانیه ‏ای، درباره صدور حکم اعدام برای دو روزنامه نگار کرد ابراز نگرانی کرد.
این سازمان، صدور حکم اعدام عدنان حسن پور و هیوا بوتیمار را «ظالمانه» خوانده است. این سازمان همچنین ‏خواستار افزایش فشارهای جهانی بر جمهوری اسلامی شد تا در این حکم تجدید نظر کند.
عبدالواحد بوتیمار از فعالین محیط زیست کردستان است. آقای بوتیمار در انجمن سبزچیا (کوه سبز)، که نشریه به ‏همین نام منتشر می کرده، عضویت داشته است.
آقای حسن پور نیز که‌ عضو هیأت تحریریه هفته نامه توقیف شده «آسو» است، در فرودین ماه سال جاری به ‏زندان عمومی مریوان انتقال یافته‌ و سپس اولین جلسه دادگاه او در تاریخ ۲۲ خرداد ماه تشکیل شده‌ و به اتهام اقدام ‏علیه امنیت ملی و «همکاری با گروه های مسلح» به اعدام محکوم شده است.
عدنان حسن پور در تاریخ پنجم بهمن ماه سال گذشته در شهر مریوان بازداشت شد و مدت طولانی را در ‏بازداشتگاه اداره اطلاعات سنندج و در سلول انفرادی گذراند.‏

هم زمان مطلع شديم که
ث. ژ. ت و فدراسیون حمل و نقل آن، که از بزرگترین سندیکاهای کارگری فرانسه می باشد روز پنجشنبه ۹ اوت در برابر ‏سفات ایران در پاریس تظاهراتی برگزار می کند که هدف آن اعتراض به سرکوب حقوق سندیکایی در ایران و درخواست ‏آزادی منصور اسالو و محمود صالحی است
‎ متن فراخوان به شرح زير است:

همبستگی بین المللی
پنج شنبه 9 اوت ساعت یک بعدازظهر
گردهم آیی در مقابل سفارت ایران در پاریس

باردیگر نقض آزادی های سندیکایی و اقدامات حکومت برای سرکوب اتحادیه های مستقل یک مورد نگران کننده را در زمینه ‏ی حقوق اساسی در ایران بوجود آورده است.

ث ژت و فدراسیون حمل و نقل آن از تصمیات اتخاذ شده بر علیه فعالان سندیکایی ایران اطلاع یافته و بدون کمترین تردیدی ‏این رفتار حکومت را که با استفاده از نیروی دولتی در پی خفه کردن فعالیت های سندیکایی مستقل است محکوم می کند.

س ژت و فدراسیون حمل و نقل آن همبستگی کامل و همه جانبه ی خویش را به زنان و مردان ایرانی که علیرغم سرکوب , ‏مبارزه برای آزادی های سندیکایی را ادامه می دهند ابراز می کند.

ث ژت به ویژه تقاضای آزادی بلافاصله و بی قید و شرط دو فعال سندیکایی زیر را دارد:

‏1- منصور اسانلو، مسئول اتحادیه ی کارگران شرکت واحد تهران و حومه که برای سومین بار درطی هجده ماه گذشته به ‏زندان افتاده است. آخرین بازداشت وی به صورت آدم ربایی در اتوبوس شهری در تهران در روز 10 ژوئیه انجام شد. او در ‏زندان اوین بسر می برد و اتهام وی «توطئه علیه امنیت ملی» می باشد.

‏2- محمود صالحی، عضو موسس انجمن کارگران نانوایان سقز و کمیته ی هماهنگی ایجاد سازمان های کارگری در حال ‏حاضر در سنندج در استان کردستان در بازداشت به سر می برد. دلایل مستند حکایت از آن دارد که سلامت وی به دلیل مناسب ‏نبودن درمان های پزشکی در زندان رو به وخامت است.

علاوه بر این ما از اعدام 16 زندانی در تاریخ 22 ژوئیه 2007 توسط مقامات ایرانی در زندان اوین مطلع شدیم. ما این اعدام ‏ها را با قاطعیت محکوم کرده و تقاضای آزادی همه زندانی های عقیدتی در ایران را داریم.
در پاسخ به فراخوان کنفدراسیون بین المللی سندیکاها و فدراسیون بین المللی کارگران حمل و نقل ارائه شده است ث ژت یک ‏تجمع همبستگی را فرا می خواند :
پنج شنبه 9 ژوئیه ساعت یک بعد ازظهر در مقابل سفارت ایران در پاریس 4, Avenue Iéna 75016
métro Iéna

در همبستگی با فعالین سندیکایی در ایران و همانند آنها، ث ژ ت و فدراسیون حمل و نقل آن در جهت جهانی شدن عدالت ‏اجتماعی مبتنی بر همبستگی، حقوق کارگران برای تشکیل و مدیریت اتحادیه های خود و دفاع ازحقوق خویش مبارزه می کند.

پاریس 29 ژوئیه 2007
Iran Emrooz
(iranian political online magazine)
iran emrooz©1998-2019
e-mail:
ايران امروز (نشريه خبری سياسی الكترونيك)
«ايران امروز» از انتشار مقالاتی كه به ديگر سايت‌ها و نشريات نيز ارسال می‌گردند معذور است. استفاده از مطالب «ايران امروز» تنها با ذكر منبع و نام نويسنده يا مترجم مجاز است.