يكشنبه ۲۶ خرداد ۱۳۹۸ - Sunday 16 June 2019
بازگشت به صفحه اول
 |  درباره ايران امروز  |  تماس با ايران امروز  |  آگهی در ايران امروز  | 
  |   صفحه اول   |   خبرهای روز   |   سياست   |   انديشه   |   فرهنگ و ادبيات   |   جامعه   |   محیط زیست   |   RSS   |  

شکنجه دانشجویان برای اعتراف‌گیری!

خانواده‌های مجید توکلی، احمد قصابان و احسان منصوری در نامه‌ای به‌هاشمی شاهرودی از بیم خود برای تحت فشار گذاشتن فرزندانشان برای گرفتن اعترافات ساختگی و تلقین سناریوهای خاص به دانشجویان خبر دادند.

iran-emrooz.net | Tue, 17.07.2007, 10:10

نامه خانواده‌های سه دانشجوی دربند پلی تکنیکی به‌هاشمی شاهرودی:

حضور محترم ریاست قوه قضاییه
حضرت آیت‌الله‌ هاشمی شاهرودی
با سلام و احترام
این سومین نامه را در شرایطی می‌نگاریم که هفتاد و دو روز از بازداشت سه تن از فرزندانمان احسان منصوری، مجید توکلی و احمد قصابان اعضای انجمن اسلامی دانشگاه امیرکبیر می‌گذرد.

اعمال خلاف قانون و منافی اخلاق که در این مدت روی داده است ما را به شدت نسبت به وضعیت فرزندانمان نگران کرده است. در ابتدا بازداشت به گونه‌ای بوده است که شاهدین امر آن را بیشتر به یک آدم ربایی تشبیه می‌کنند. در این مدت مسئولین مربوطه حتی پس از چندین بار مراجعه‌ی وکلا به ایشان هنوز اجازه ملاقات نداده اند.
وضعیت فرزندانمان نگرانی‌های زیادی را برای ما ایجاد کرده است و بیم آن داریم برخوردهایی که در چند سال گذشته انجام گرفته مجددا تکرار شود. بیم آن داریم گروهی برای پیشبرد یک سناریو از پیش تعیین شده و گرفتن پاسخ‌های دلخواهشان فرزندانمان را تحت فشارهای شدید روحی و جسمی قرار دهند در جهت کسب اعترافات غیر واقعی و پذیرش اتهامات واهی و روش‌هایی که حضرتعالی نیز بارها به کار گیری آنها را مذموم دانسته اید مجددا به کار برده شوند. بیم آن داریم که این اقدامات باعث خشنودی دشمنان اسلام و انقلاب شود. همه این اقدامات در حالی صورت گرفته است که طبق مصوبه شورای عالی امنیت ملی در مورد پرونده‌های دانشجویان و اعمالی که در دانشگاه انجام می‌دهند در کمیته‌های انضباطی تصمیم گیری می‌شود و نهاد‌های امنیتی بیرون از دانشگاه اقدامی در این زمینه انجام ندهند.

جناب آیت‌الله‌ هاشمی شاهرودی؛
از شما به عنوان عالی ترین مقام قضایی کشور این پرسش مطرح است که آیا اعمال انجام شده در بند ۲۰۹ زندان اوین بر فرزندانمان مطابق قوانین حقوق شرعی و شهروندی ابلاغ شده توسط جنابعالی می‌باشد؟ آیا نحوه بازداشت آنان خلاف اصل ۱۲۴ قانون آیین دادرسی نمی‌باشد؟ آیا عدم تفهیم اتهام و نحوه رسیدگی به پرونده آنان خلاف اصل ۳۲ قانون اساسی نیست که بیان می‌کند هیچکس را نمی‌توان دستگیر کرد مگر به حکم و ترتیبی که قانون معین می‌کند، در صورت بازداشت موضوع اتهام باید با ذکر دلایل بلافاصله کتبا به متهم ابلاق و تفهیم شود و حداکثر ظرف مدت ۲۴ ساعت پرونده مقدماتی به مراجه صالحه قضایی ارسال و مقدمات محاکمه در اسرع وقت فراهم گردد. آیا اجبار آنها در زمان بازجویی و پرسیدن سوالات جهت دار و تلقینی از ایشان طی حبس در سلول انفرادی تحت انواع فشارهای روحی و جسمی خلاف ماده ۱۲۹ قانون آیین دادرسی کیفری و اصل ۱۲۸ قانون اساسی نمی‌باشد؟ آیا عدم امکان ملاقات ایشان با وکلای قانونی خلاف اصل ۳۵ قانون اساسی نمی‌باشد؟ آیا اساسا بازداشت آنها خلاف مصوبه اسفند ۸۳ شورای عالی امنیت ملی نمی‌باشد که تاکید نموده است رسیدگی به تخلفات دانشجویی در کمیته‌های انضباطی دانشگاه‌ها انجام پذیرد؟

جناب آیت‌الله ‌هاشمی شاهرودی؛
آنچه تا کنون مطرح شد نه صرفا برداشت ما از قانون، که موید سخنان اخیر شما در همایش “حفظ حقوق شهروندی” در تیر ماه ۸۶ تهران می‌باشد.
اینک همگان منتظر وقوع آن وعده‌ها و پایان بخشیدن به این وضعیت نابسامان می‌باشد. اینجانبان با اطمینان و اعتقاد قلبی از بی گناهی فرزندان مسلمان و دربندمان در قضایای اخیر که در جهت تخریب وجهه اعتقادی دانشجویان صورت پذیرفته، در پایان از شما به عنوان عالی ترین مقام قضایی کشور انتظار پیگیری وضعیت آقایان مجید توکلی، احسان منصوری و احمد قصابان را داریم و مصرانه و مجدانه امکان ملاقات وکلای قانونی ایشان و آزادی هرچه سریع تر ایشان طبق اصل برائت تا برگزاری دادگاهی صالح و عادل را داریم.
امید است پیگیری‌های مسئولین امر در این مورد همگان را به دنبال کردن حل این مساله از طریق نهاد‌های داخل کشور دلگرم نماید و نیازی به رجوع به نهادهای رسمی بین المللی نباشد.
Iran Emrooz
(iranian political online magazine)
iran emrooz©1998-2019
e-mail:
ايران امروز (نشريه خبری سياسی الكترونيك)
«ايران امروز» از انتشار مقالاتی كه به ديگر سايت‌ها و نشريات نيز ارسال می‌گردند معذور است. استفاده از مطالب «ايران امروز» تنها با ذكر منبع و نام نويسنده يا مترجم مجاز است.