شنبه ۳۱ فروردين ۱۳۹۸ - Saturday 20 April 2019
بازگشت به صفحه اول
 |  درباره ايران امروز  |  تماس با ايران امروز  |  آگهی در ايران امروز  | 
  |   صفحه اول   |   خبرهای روز   |   سياست   |   انديشه   |   فرهنگ و ادبيات   |   جامعه   |   محیط زیست   |   RSS   |  

ایران در اطراف نطنز تونل حفر می‌کند

واشنگتن پست نوشته است، تصاویر ماهواره‌ای جدید از پایگاه اتمی نطنز نشان می‌دهند که در اطراف این مرکز حفره‌هایی را کنده‌اند که ممکن است تونلهایی باشند برای مقابله با حمله‌ی هوایی.

iran-emrooz.net | Mon, 09.07.2007, 17:35

دویچه وله: روزنامه‌ی واشنگتن پست در شماره‌ی روز دوشنبه ۹ ژويیه‌ی خود حاوی گزارشی است درباره‌ی تصویرهای ماهواره‌ای جدید از پایگاه اتمی نطنز. این تصویرها نشان می‌دهند که در اطراف این مرکز حفره‌هایی را کنده‌اند که ممکن است تونلهایی باشند برای مقابله با حمله‌ی هوایی.

پایگاه نطنز و فعالیتهای تازه در اطراف آن

عکس‌های ماهواره‌ای فعالیتهای تازه‌ای را در اطراف پایگاه اتمی نطنز نشان می‌دهند، پایگاهی که مطابق اطلاعات تا کنون منتشر شده، مرکز اصلی فعالیتهای جمهوری اسلامی برای پیشبرد غنی‌سازی است.

نطنز، همان‌جایی است که احمدی نژاد در ماه فروردین امسال طی مراسمی در آن اعلام کرد که ایران به تولید صنعتی اورانیوم رسیده و دیگر قدرتی اتمی به حساب می‌آید. این خبر در تبلیغات حکومتی، زیر عنوان "خبر خوش هسته‌ای" انتشار یافت.

پایگاه اتمی نطنز دارای تأسیسات ساختمانی مستحکمی است. واشنگتن پست با ذکر این نکته این پرسش را مطرح می‌کند که فعالیتهای تازه‌ در نزدیکی‌های این پایگاه چه معنایی می‌تواند داشته باشد؟

ممکن است تصور شود که این فعالیتها جاده‌سازی عادی هستند.

واشنگتن پست می‌نویسد که مقامات آمریکایی این تصور را ندارند. به نوشته‌ی این روزنامه «عکسهای این پایگاه توسط حکومتها، آژانس‌های اطلاعاتی و متخصصان هسته‌ای در دست بررسی هستند. برای همگی آنها این پرسش مطرح است: آیا ایران بر آن است با قرار دادن بخشهای اصلی تأسیسات هسته‌ای خود در پناه‌گاه‌های زیر زمینی با حمله‌های هوایی محتمل مقابله کند؟»

کنترل فعالیتهای ایران

حرکتی همچون سهیمه‌بندی بنزین نیز نه به عنوان یک تصمیم اقتصادی ساده بلکه به مثابه حرکتی که پیشاپیش به استقبال تشدید فشار بر ایران به خاطر برنامه‌ی اتمی حکومت صورت می‌گیرد، تعبیر شده است. دلیلی که آورده می‌شود این است که این برنامه با دستوری از بالا و با حالتی دارای فوریت نظامی به اجرا درآمد.

اکنون ناظران سیاسی هر حرکتی در ایران را از این زاویه برررسی می‌کنند که ارتباط آن با برنامه‌ی اتمی و واکنشهای جهانی در قبال آن چیست. ماهواره‌ها همه‌ی گوشه‌های کشور را زیر نظر دارند و کسانی که عکسهای آنها را تفسیر می‌کنند، فعالیت‌‌های جاده‌سازی را نخست به‌عنوان فعالیت‌هایی غیر عادی در نظر می‌گیرند.

عکسهای ماهواره‌های تجاری از ایران نیز از این زاویه ارزیابی می‌شوند. انگیزه‌ی انتشار مقاله‌‌‌ی تازه‌ی واشنگتن پست عکس‌های ماهواره‌ای شرکت تجاری دیجیتال گلوب (Digital Globe) بوده است. این عکسها که در تاریخ ۱۱ ژوئن برداشته شده‌اند، دو جاده‌ی جدید را نشان می‌دهند که به سازه‌هایی در دامنه‌ی کوهی ختم می‌شوند که در مرز جنوبی پایگاه اتمی نطنز است. تونلهای کنده شده آشکارا به چشم نمی‌خورند، اما تلی از خاک و سنگ‌ در نزدیکی آنها مشاهده می‌شود که در عکسهای مشابه دیده نمی‌شود.

مقاله‌ی واشنگتن پست، به قلم بابی واریک (Boby Warrick)، منعکس‌کننده‌ی شکی است که به برنامه‌های اتمی حکومت جمهوری اسلامی وجود دارد. مضمون مقاله را می‌توان به مثابه هشداری در این مورد نیز تعبیر کرد که همه چیز زیر نظر است و حکومت تهران نمی‌تواند فعالیتی داشته باشد که پنهان بماند.

به نوشته‌ی واشنگتن پست، مقامات آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در وین در جریان حرکات تازه در اطراف نطنز هستند و موضوع را با مقامات تهران مطرح کرده‌اند. مقامات آژانس از تهران توضیحاتی گرفته‌اند، اما تصمیم دارند در روزهای آینده باز پیگیر موضوع شوند و توضیح‌های بیشتری بخواهند.

کار کرد تونلها

دیوید آلبرایت، کارشناسی که در سازمان ملل به‌عنوان بازرس تسلحیاتی خدمت کرده است، احداث تونل در اطراف پایگاه نطنز را به طور قطع با فعالیتهای اتمی مرتبط می‌داند. مرتبط بودن با فعالیتهای اتمی هنوز مشخص‌کننده‌ی کار کرد دقیق تونلها نیست: آیا قرار است از آنها در فعالیتهای غنی‌سازی استفاده شود یا کارکرد آنها اساساً نظامی است، یعنی برای دفاع در مقابل یک حمله‌ی احتمالی هوایی در آینده تعبیه شده‌اند؟

واشنگتن پست در این رابطه نوشته است که از طریق عکسهای نمی‌توان مشخص کرد، از تونلهای نطنز قرار است چه استفاده‌ای شود. ولی چنین تونلی به گفته‌ی کارشناسان، حفاظتی مؤثر در برابر حمله‌ی هوایی است.

تأثیر سیاسی تونلها از هم اکنون روشن است. واشنگتن پست معتقد است که این گونه فعالیتها باعث افزایش تنش میان ایران و ایالات متحده‌ی آمریکا می‌شوند.
Iran Emrooz
(iranian political online magazine)
iran emrooz©1998-2019
e-mail:
ايران امروز (نشريه خبری سياسی الكترونيك)
«ايران امروز» از انتشار مقالاتی كه به ديگر سايت‌ها و نشريات نيز ارسال می‌گردند معذور است. استفاده از مطالب «ايران امروز» تنها با ذكر منبع و نام نويسنده يا مترجم مجاز است.