سه شنبه ۲۵ تير ۱۳۹۸ - Tuesday 16 July 2019
بازگشت به صفحه اول
 |  درباره ايران امروز  |  تماس با ايران امروز  |  آگهی در ايران امروز  | 
  |   صفحه اول   |   خبرهای روز   |   سياست   |   انديشه   |   فرهنگ و ادبيات   |   جامعه   |   محیط زیست   |   RSS   |  

اتهام آمریکایی‌های ایرانی‌تبار بازداشت‌شده اعلام شد

سخنگوی قوه‌ی قضاییه اتهام آمریکایی‌های ایرانی‌تبار بازداشت‌شده در ایران را "اقدام علیه امنیت ملی" اعلام کرد. سازمان‌های دفاع از حقوق بشر این اتهام‌ها را "بی‌اساس" می‌دانند و می‌گویند پشت این اتهام‌زنی تلاش حکومت ایران برای "سرکوب جامعه مدنی" نهفته است.

iran-emrooz.net | Wed, 30.05.2007, 9:43

سخنگوی قوه‌ی قضاییه جمهوری اسلامی ایران روز سه‌شنبه ۲۹ در گفت‌وگو با خبرنگاران در تهران، اتهام آمریکایی‌های ایرانی‌تبار بازداشت‌شده را "اقدام علیه امنیت ملی" اعلام کرد. طی چند هفته‌ی اخیر دست‌کم چهار شهروند آمریکایی که ایرانی‌الاصل هستند، یا بازداشت شده‌اند و یا با ضبط گذرنامه‌هایشان، از خروج آنها از کشور جلوگیری به‌عمل آمده است.

این چهار تن خانم‌ها نازی عظیما، خبرنگار رادیوفردا، هاله اسفندیاری، مدیر برنامه خاورمیانه مرکز مطالعات "وودرو ویلسون" در واشنیگتن، و آقایان کیان تاجبخش، جامعه‌شناس و از مشاوران موسسه‌ی "اوپن سوسایتی" در آمریکا و علی شاکری، فعال سیاسی اصلاح‌طلب ساکن آمریکا هستند.

علیرضا جمشیدی، سخنگوی قوه قضائیه گفت: «اسفندیاری به اتهام اقدام علیه امنیت كشور از طریق فعالیت تبلیغاتی علیه جمهوری اسلامی ایران به روش جاسوسی به نفع بیگانگان متهم است و شاكی پرونده، وزارت اطلاعات است. وی فعلا بازداشت است و پرونده در مرحله‌ی تحقیقات مقدماتی به سر می‌برد.»

سخنگوی قوه قضاییه درباره‌ی كیان تاج‌بخش نیز گفت: «تاج‌بخش نیز به اتهام اقدام علیه امنیت كشور از طریق فعالیت تبلیغاتی علیه جمهوری اسلامی ایران به روش جاسوسی به نفع بیگانگان متهم است و در بازداشت موقت به سر می‌برد.»

وی با بیان این‌كه «خانم عظیما نیز همین اتهام را دارد اما آزاد است»، گفت: «علی شاكری، بازداشت نیست و اتهامی نیز متوجه وی نیست.»

مقام‌های امینتی و قضایی جمهوری اسلامی ایران بازداشت‌شدگان را متهم می‌کنند که در کار راه‌اندازی یک "انقلاب مخملی" در ایران و "براندازی نرم" حکومت جمهوری اسلامی هستند.

سازمان‌های بین‌المللی دفاع از حقوق بشر اتهام‌های نهادهای قضایی و امیتی ایران علیه شهروندان آمریکایی ایرانی‌تبار را "بی‌اساس" می‌دانند و اعتقاد دارند پشت این اتهام‌ها تلاش حکومت ایران برای "سرکوب جامعه مدنی" نهفته است.

عزم دولت ایران برای ترساندن فعالان داخلی جامعه مدنی

"سازمان دیده‌بان حقوق بشر" هفته‌ی گذشته با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد: «دستگیری و زندانی کردن محققین ایرانی-آمریکایی در ایران، نشان‌دهنده عزم دولت ایران برای بازداشتن و ترساندن فعالان داخلی جامعه مدنی برای ارتباط و همکاری با ایرانیانی است که خارج از کشور زندگی می‌کنند.»

سارا لی ویتسون، مدیربخش خاورمیانه سازمان دیده‌بان حقوق بشر در این زمینه گفت: «دولت ایران شهروندان ایرانی- آمریکایی به عنوان گروگان نگهداشته است. مقامات امنیتی تلاش می‌کنند تا این زندانیان را برای اعتراف‌های اجباری تحت فشار بگذارند تا انگشت اتهام خود را برروی جمع وسیع‌تری از فعالان اجتماعی ومحققین نشانه روند.»

دیده‌بان حقوق بشر از مقام‌های رسمی ایران خواسته است که «فورا شهروندان ایرانی- آمریکایی و ده‌ها فعال اجتماعی، معلم و محققی که خودسرانه در سرکوب اخیر دولت علیه جامعه مدنی دستگیرشده‌اند را آزاد کنند.»

نامه سناتورهای زن آمریکا به دبیرکل سازمان ملل

هفته‌ی گذشته ۱۶ تن از سناتورهای زن آمریکایی، که در میانشان نانسی پلوسی، رئیس مجلس نمایندگان آمریکا و هیلاری کلینتون، سناتور سرشناس نیویورک قرار دارند، از دبیرکل سازمان ملل خواسته‌اند برای آزادی خانم‌ها هاله اسفندیاری و نازی عظیما تلاش کند.

سناتورهای زن آمریکا می‌گویند فعالیت اصلی شهروندان ایرانی – آمریکایی بازداشت دشه، تبلیغ صلح، آشتی و آزادی بوده است.

در این نامه آمده است: «هاله اسفندیاری، نویسنده، روزنامه‌نگار و سخنران سابق دانشگاه پرینستون است که در آنجا بارها درباره موضوعاتی چون مشکلات جهانی زنان، سیاست امروز ایران و توسعه دموکراتیک خاورمیانه سخنرانی کرده است.»

سناتورهای زن آمریکا در مورد خانم عظیما نوشته‌اند: «کار خانم عظیما در رادیو فردا نه تنها هیچ گونه تهدیدی را متوجه دولتمردان ایران نمی‌کرد، بلکه وی در خدمت تهیه اطلاعات ضروری برای زندگی تک تک افراد در خاورمیانه بود.»
Iran Emrooz
(iranian political online magazine)
iran emrooz©1998-2019
e-mail:
ايران امروز (نشريه خبری سياسی الكترونيك)
«ايران امروز» از انتشار مقالاتی كه به ديگر سايت‌ها و نشريات نيز ارسال می‌گردند معذور است. استفاده از مطالب «ايران امروز» تنها با ذكر منبع و نام نويسنده يا مترجم مجاز است.