سه شنبه ۳ ارديبهشت ۱۳۹۸ - Tuesday 23 April 2019
بازگشت به صفحه اول
 |  درباره ايران امروز  |  تماس با ايران امروز  |  آگهی در ايران امروز  | 
  |   صفحه اول   |   خبرهای روز   |   سياست   |   انديشه   |   فرهنگ و ادبيات   |   جامعه   |   محیط زیست   |   RSS   |  

بازداشت سه دانشجوی دانشگاه علامه طباطبایی

«سعید عزت‌‏بخش»، عضو انجمن اسلامی دانشكده روانشناسی، «سعید فیض‌‏الله‌‏زاده»، عضو انجمن اسلامی دانشكده ادبیات و «مازیار سمیعی»، عضو انجمن اسلامی دانشكده اقتصاد دانشگاه علامه طباطبایی بازداشت شدند. چندین دانشجوی دیگر نیز از ورود به كلاس‌‏های درس منع شدند.

iran-emrooz.net | Mon, 21.05.2007, 14:47

بازداشت سه دانشجوی دانشگاه علامه طباطبایی

ایلنا: دانشجویان دانشگاه علامه طباطبایی در ادامه تجمعات روزهای گذشته خود، امروز نیز قصد داشتند در پردیس این دانشگاه تجمع كنند كه از حضور برخی دانشجویان دانشكده‌‏های دیگر در محل جلوگیری شد.

به گزارش خبرنگار "ایلنا"، دانشجویان دانشكده‌‏های مختلف دانشگاه علامه طباطبایی صبح امروز در مقابل در پردیس دانشگاه علامه طباطبایی حضور یافتند اما با ممانعت نیروهای انتظامی برای ورود به دانشگاه مواجه شدند. این موضوع باعث ایجاد درگیری‌‏هایی بین دانشجویان با نیروهای انتظامی و نیروهای لباس شخصی شد و به بازداشت «سعید فیض‌‏الله‌‏زاده» و «مازیار سمیعی» انجامید.
دانشجویان سپس متفرق شدند و به مقابل دانشكده علوم اجتماعی رفتند اما باز هم موفق به ورود به دانشگاه نشدند.

در حال حاضر تجمع در دانشكده‌‏های علوم اجتماعی ادامه دارد و دانشجویان پردیس پس از پایان تجمع خود به سمت دانشكده علوم اجتماعی حركت كردند.

خواسته‌‏های اصلی دانشجویان «آزادی دانشجویان بازداشت‌‏شده»، «لغو حكم‌‏های ممنوع‌‏الورودی و جلوگیری از حضور دانشجویان در كلاس‌‏ها» و «جلوگیری از احضارهای پیاپی دانشجویان در طول ایام امتحانات» است. دانشجویان با شعارهای «رییس انتصابی، استعفا استعفا»، «مازیار سمیعی آزاد باید گردد» و خواندن سرود «یار دبستانی» خواستار تحقق مطالبات خود هستند.

بر اساس این گزارش، سه تن از اعضای انجمن‌‏های اسلامی دانشكده‌‏های ادبیات، اقتصاد و روانشناسی دانشكده دانشگاه علامه طباطبایی بازداشت شده‌‏اند.

مرتضی اصلاح‌‏چی، دبیر انجمن اسلامی دانشگاه علامه طباطبایی با اعلام این خبر به خبرنگار "ایلنا"، گفت: «سعید عزت‌‏بخش»، عضو انجمن اسلامی دانشكده روانشناسی شب گذشته پس از دیدار با جمعی از نمایندگان فراكسیون اقلیت به خوابگاه برگشت اما یك ساعت پس از آن هنگام خروج از خوابگاه بازداشت شد.

وی افزود: امروز - دوشنبه 31 اردیبهشت - نیز در هنگام تجمع دانشجویان دانشگاه‌‏های مختلف مقابل دانشگاه علامه طباطبایی در دهكده المپیك، «سعید فیض‌‏الله‌‏زاده»، عضو انجمن اسلامی دانشكده ادبیات و «مازیار سمیعی»، عضو انجمن اسلامی دانشكده اقتصاد بازداشت شدند.
اصلاح‌‏چی تصریح كرد: دانشجویان دانشگاه‌‏های مختلف هم‌‏اكنون مقابل در دانشگاه علامه طباطبایی تجمع كرده‌‏اند اما اجازه ورود به دانشگاه به آنها داده نمی‌‏شود.

همچنین پنج فعال دانشجویی دانشكده علوم اجتماعی دانشگاه علامه طباطبایی از ورود به كلاس‌‏های درس منع شده‌‏اند.
به گزارش خبرنگار "ایلنا"، صبح امروز از حضور مریم سادات، سمیه كریمی، عسل اخوان، صادق شجاعی، امیر یعقوبعلی و فرهنگ اسلامی جلوگیری شد.

روز گذشته نیز سه دانشجویی دانشكده اقتصاد از حضور بر سر كلاس‌‏های درس منع شدند.اعتصاب غذا در دانشگاه امیركبیر

دانشجویان دانشگاه امیركبیر امروز در اعتراض به ادامه بازداشت هفت دانشجوی این دانشگاه، اعتصاب غذا كردند.

سید نریمان مصطفوی، عضو شورای مركزی انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه امیركبیر با اعلام این خبر به خبرنگار "ایلنا"، گفت: امروز دانشجویان ظروف غذای خود را از سلف مركزی تا در ولیعصر و مقابل كمیته انضباطی از یك سو و از سوی دیگر تا در حافظ مقابل دفتر انتظامات، سلف اساتید و دفتر مدیركل فرهنگی دانشگاه چیدند.

وی با بیان اینكه دانشجویان همچنین در اعتراض به انتقال دفتر ریاست دانشگاه به خارج دانشگاه، ظروف غذای خود را تا مقابل دفتر سابق ریاست هم چیدند، گفت: انجمن اسلامی منتخب دانشجویان دانشگاه به خواست اساتید در طول هفته گذشته، سعی در آرام كردن فضای دانشگاه داشت اما این آرامش نسبی از سوی مدیریت دانشگاه به موفقیت سیاست ارعاب و سركوب و برخوردهای امنیتی و قضایی تعبیر شد و مدیریت كه گمان می‌‏كرد موفق به حاكم كردن فضای ترس در دانشگاه شده است، با سوءاستفاده از آرامش دانشجویان 48 نفر را به كمیته انضباطی احضار، 15 نفر را ممنوع‌‏الورود و برای بیش از 10 نفر احكام سنگین انضباطی از جمله دو ترم تعلیق از تحصیل با احتساب سنوات و محرومیت از امكانات رفاهی تا پایان تحصیلات صادر كرد.

مصطفوی ادامه داد: اعتصاب غذا و اعتراض مدنی و آرام دانشجویان نشان داد كه مدیریت دانشگاه از حاكم كردن فضای ترس بر دانشگاه نتیجه دلخواه خود را نگرفته است و دانشجویان پلی‌‏تكنیك همچنان منتظر پاسخگویی رییس دانشگاه در مورد وقایع اخیر و نقش وی در این اتفاقات هستند.

وی با اشاره به انتشار برخی اخبار مبنی بر اعتراف مدیران مسوول چهار نشریه امیركبیر به انتشار مطالب موهن، گفت: چنانچه برخی نهادها بخواهند به زور از دانشجویان بازداشتی اعتراف گرفته یا اقدام به انتشار اعترافات ساختگی كنند، با واكنش شدید دانشجویان مواجه می‌‏شوند.

عضو شورای مركزی انجمن اسلامی منتخب دانشجویان امیركبیر افزود: امروز در كنار هر ظرف غذا عكسی از دانشجویان بازداشتی و جمله‌‏هایی همچون «هفت ستاره در اوین»، «دانشگاه = اوین»، «همكلاسی‌‏هایمان را آزاد كنید» و «احضارهای فله‌‏ای را متوقف كنید» به چشم می‌‏خورد.
Iran Emrooz
(iranian political online magazine)
iran emrooz©1998-2019
e-mail:
ايران امروز (نشريه خبری سياسی الكترونيك)
«ايران امروز» از انتشار مقالاتی كه به ديگر سايت‌ها و نشريات نيز ارسال می‌گردند معذور است. استفاده از مطالب «ايران امروز» تنها با ذكر منبع و نام نويسنده يا مترجم مجاز است.