جمعه ۲۸ تير ۱۳۹۸ - Friday 19 July 2019
بازگشت به صفحه اول
 |  درباره ايران امروز  |  تماس با ايران امروز  |  آگهی در ايران امروز  | 
  |   صفحه اول   |   خبرهای روز   |   سياست   |   انديشه   |   فرهنگ و ادبيات   |   جامعه   |   محیط زیست   |   RSS   |  

اجتماع کارگران در تهران در روز جهانی کارگر

روز سه‌شنبه اول ماه مه و روز جهانی کارگر، هزاران تن از کارگران در تهران در راهپیمایی و تجمع، خواهان رسیدگی دولت به مطالبات خود شدند. آنان شعار می‌دادند: "وزیر بی‌لیافت استعفا، استعفا" و "دولت‌‏، مجلس؛ شعار نده، عمل كن".

iran-emrooz.net | Tue, 01.05.2007, 14:01

به گزارش خبرگزاری کار ایران (ایلنا)، قرار بود كارگران در مقابل خانه كارگر تجمع كرده و سپس با وسایل نقلیه به محل اجتماع در ورزشگاه شیرودی بروند، اما كارگران به صورت دسته‌‏های پراكنده از محل خانه كارگر به سوی استادیوم شهید شیرودی اقدام به راهپیمایی کردند.

بر اساس این گزارش، كارگران در طول مسیر با سر دادن شعارهایی همچون " امنیت شغلی حق مسلم ماست"، "زندگی آینده حق مسلم ماست"، "قرار داد موقت ملغی باید گردد"، "وزیر بی‌كفایت استعفا استعفا"، مطالبات صنفی خود را فریاد می‌‏زنند .

این گزارش می‌افزاید: كارگران در طول مسیری كه حركت می‌‏كنند با اقبال عمومی مواجه شده و آحاد مردم نیز به آنان پیوسته و همراهی‌‏شان می كنند.

این راهپیمایی با واکنش نیروی انتظامی روبرو شد که درگیری‌‏های پراكنده‌‌ای را میان کارگران و نیروی انتظامی به همراه داشت. دخالت نیروی انتظامی با واكنش شدید كارگران رو به رو شد و كارگران با شعار "نیروی انتظامی؛ خجالت، خجالت" نسبت به این عملكرد نیروی انتظامی عكس العمل نشان دادند.

بنابه گزارش خبرگزاری کار ایران، با وجود تلاشهای مأموران نیروی انتظامی برای پراکنده‌ساختن تظاهرات، كارگران در دسته‌های ۱۰۰ و ۲۰۰ نفره به سوی میدان هفت تیر حركت کرده و با شعارهایی همچون "نیروی انتظامی؛ خجالت، خجالت"، "حكومت عدل علی، این همه بی‌عدالتی" ، "كارگر، كارگر، اتحاد، اتحاد" و "كارگر، دانشجو، اتحاد، اتحاد" به راهپیمایی خود ادامه دادند.


تجمع کارگران در ورزشگاه شیرودی

در اجتماع کارگران در ورزشگاه شیرودی هزاران تن از کارگران حضور داشتند که شماری از آنها از واحدی‌های مختلف تولیدی و صنعتی دیگر استان‌های كشور بودند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، حضور كارگران صنایع نساجی و كارگران استان‌های شمالی كشور (كه بیشترین كارخانه‌های نساجی در این منطقه واقع است) به دلیل وضعیت بحرانی این صنعت، در این تجمع چشمگیر بود. همچنین كارگران شركت واحد اتوبوسرانی با حمل پلاكارد‌ها و تراكت‌های "سندیكا حق مسلم ماست" در این تجمع شركت كرده بودند.

كارگران جوان و زنان که از شهر‌های مختلف و با اتوبوس به تهران آمده بودند، حضور موثری در گردهمایی امسال روز جهانی کارگر داشتند.

بنا به این گزارش، کارگران برخی از کارخانه‌ها به عقب افتادن حقوق خود از ۳ ماه تا ۱۷ ماه معترض بودند. بعضی از آن‌ها عیدی سال ۸۴ را نیز دریافت نكرده بودند. دو تابوت به صورت نمادین، نمایانگر "قانون كار" و "امنیت شغلی" با پارچه‌ای سیاه پوشانده شده بود كه بر روی آن نوشته بود «جهرمی‌ جهرمی این آخرین پیام است». این تابوت‌ها به صورت نمادین و با فریادهای كارگران تشییع شدند.

اجتماع ورزشگاه شیرودی با خواندن قطعنامه‌ای پایان یافت. در این قطعنامه کارگران خواهان تشکل‌های مستقل کارگری و قطع دخالت دولت در امور این تشکل‌ها شده‌اند.

در قطعنامه‌ی کارگران از جمله آمده است: «با پایان دادن به دخالت‌های آشكار در امور تشكل‌های كارگری، باید كارگران بتوانند آزادانه به شكل‌دهی سازمان‌های دلخواه اقدام كنند چرا كه یك تشكل غیرمستقل هرگز قادر نخواهد بود اهداف و خواسته‌های كارگران را بیان كرده و از آن دفاع كنند و شرایط را برای حركت منطقی و اصولی تشكلهای كارگری مستقل بار دیگر مهیا كند. »

در بند دیگری از قطعنامه گفته می‌شود: «حل مشكلات كار و تولید در كنار سیاست‌های كلی نظام در صورتی میسر است كه با همفكری شركای واقعی اجتماعی و در قالب سه‌جانبه كارگر و كارفرما و دولت با توجه خاص به كارگر مورد نقد و بررسی واقع شود.»

به گزارش "ایسنا"، پس از پایان قرائت قطعنامه، كارگران از محوطه استادیوم شیرودی خارج شده و به سمت شمال خیابان مفتح و میدان هفت‌تیر راهپیمایی كردند اما به هنگام ورود كارگران به خیابان مفتح و سر دادن شعارهایی، نیروی انتظامی وارد عمل شد و با ضرب و شتم کارگران، از راه‌پیمایی آنان جلوگیری کرد.


برخی شعار‌های كارگران

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، برخی از شعار‌های كارگران از این قرار بودند: «كارگر می‌میرد، ذلت نمی‌پذیرد»،‌ « وزیر كار حیا كن، وزارت رو رها كن»،‌ «كارگر عرق می‌ریزه، وزیر به فكر میزه»، «‌مرگ بر حامی‌ سرمایه‌دار»، «فلسطین رو رها كن، فكری به حال ما كن»، «كارگر زندانی آزاد باید گردد»، «سندیكا سخنران، سندیكا سخنران»، «كارگر، معلم، اتحاد اتحاد»، «كارگر، دانشجو، اتحاد اتحاد»،‌ « عدالت می‌لرزد، سرمایه‌دار می‌خندد»،‌ «اعتصاب حق مسلم ماست»، «مجلس قانون گذار، سر به سر ما نذار»، «ننگ بر این زندگی، این همه شرمندگی» و ‌«ننگ بر این قانون برده‌داری» بود.
Iran Emrooz
(iranian political online magazine)
iran emrooz©1998-2019
e-mail:
ايران امروز (نشريه خبری سياسی الكترونيك)
«ايران امروز» از انتشار مقالاتی كه به ديگر سايت‌ها و نشريات نيز ارسال می‌گردند معذور است. استفاده از مطالب «ايران امروز» تنها با ذكر منبع و نام نويسنده يا مترجم مجاز است.