پنجشنبه ۵ ارديبهشت ۱۳۹۸ - Thursday 25 April 2019
بازگشت به صفحه اول
 |  درباره ايران امروز  |  تماس با ايران امروز  |  آگهی در ايران امروز  | 
  |   صفحه اول   |   خبرهای روز   |   سياست   |   انديشه   |   فرهنگ و ادبيات   |   جامعه   |   محیط زیست   |   RSS   |  

احضار معلمان به دادسرا ادامه دارد

سازمان معلمان با صدور بیانیه‌ای خواسته ها و مطالبات مطرح شده در اعتراضات معلمان را صنفی و معیشتی دانست و برخوردهای صورت گرفته با فرهنگیان، فعالان تشکل ها را محکوم کرد.

iran-emrooz.net | Sat, 14.04.2007, 6:36

احضار معلمان به دادسرا ادامه دارد

اعتماد / شیرزاد عبداللهی

حمید پوروثوق نایب رئیس کانون صنفی معلمان ایران روز جمعه در تماس با خبرنگار اعتماد خبر از احضار سه نفر دیگر از اعضای هیات مدیره کانون به معاونت امنیت دادسرای انقلاب اسلامی داد و افزود؛ «براساس احضاریه هایی که دریافت کرده ایم روز شنبه 25 فروردین، بنده به اتفاق دو تن از اعضای هیات مدیره آقایان علیرضا اکبری و محمدرضا رضایی همراه با وکلای خود به دادسرای انقلاب خواهیم رفت.» پوروثوق با بیان اینکه در برگه های احضاریه دلیل احضار ذکر نشده است گفت؛ «روز چهارشنبه 22 فروردین نیز سه تن از اعضای هیات مدیره به نام های سیدمحمود باقری، علی اصغر منتجبی و محمدتقی فلاحی در پی دریافت احضاریه به دادسرای انقلاب اسلامی رفتند و عصر همان روز برای ادامه تحقیقات، بازداشت شدند.» در تحولی دیگر هفته گذشته 35 نفر از معلمان همدانی که شنبه شب 18 فروردین هنگام تشکیل جلسه در دفتر کانون صنفی معلمان همدان بازداشت شده بودند به تدریج آزاد شدند. به گفته پوروثوق هنوز 10 تن از معلمان همدانی در بازداشت به سر می برند.

وی اسامی معلمان همدانی را که هنوز در بازداشت هستند به این شرح اعلام کرد؛ نادر قدیمی، غلامی، نجفی، رفاهیت، فروزانفر، جلیلیان، نادری، صادقی، وفایی.

نایب رئیس کانون با بیان اینکه به رغم فشارها ما از مسیر صنفی خارج نخواهیم شد، گفت؛ «خواست اصلی ما تصویب نهایی و اجرای لایحه مدیریت خدمات کشوری است که توسط نمایندگان مجلس تصویب شده و فعلاً معطل مانده است. همچنین ما خواستار برکناری وزیر آموزش و پرورش به دلیل ناکارآمدی و عذرخواهی به خاطر هتک حرمت و ضرب و شتم معلمان در حوادث 23 اسفند و آزادی همه معلمان بازداشت شده هستیم.» وی با اظهار تاسف از اینکه هزینه ناکارآمدی وزیر آموزش و پرورش و تعلل نمایندگان مجلس را باید معلمان بپردازند، گفت؛ «مطالبات ما جنبه سیاسی و امنیتی ندارد.» نایب رئیس کانون با انتقاد از سکوت وزیر آموزش و پرورش و نمایندگان مجلس در مورد حوادث تلخ فروردین ماه گفت؛ «کانون های صنفی برای مذاکره با مسوولان و جست وجوی راهکارهای عملی برای اجرای لایحه خدمات مدیریت و سایر مسائل آمادگی دارند.»


بیانیه سازمان معلمان ایران

سازمان معلمان ایران روز جمعه 24 فروردین با صدور بیانیه یی بر ادامه پیگیری مطالبات فرهنگیان تاکید کرد. در این بیانیه با اشاره به چشم انداز توسعه دانایی محور در افق کشور آمده است؛ «دستگاه تعلیم و تربیت جامعه بستر انسان سازی است و انسان موضوع، عامل و محور توسعه است. آموزش وپرورش سنگ بنای آینده کشور بوده و بایستی بهترین و برجسته ترین اندیشه ها در آن به کار گرفته شود و در صورت لزوم، برای مدتی از پروژه های دیگر چشم پوشید.»
سازمان معلمان، آموزش وپرورش کنونی را فاقد روح توسعه، خرد تشخیص محیط و درک نیازهای زمانه می داند و با اشاره به اعتراضات معلمان در ماه های پایانی سال گذشته می نویسد؛ «اگر خواسته ها صبورانه شنیده می شد و گوش شنوایی در راس هرم مدیریتی آموزش وپرورش وجود داشت، کاسه صبر معلمان لبریز نمی شد و فریاد اعتراض آنان بلند نمی شد. کارت قرمز معلمان در 17 اسفند 85 به مدیران آموزش وپرورش در تاریخ ثبت خواهد شد.»
سازمان معلمان با تاکید بر اینکه خواسته ها و مطالبات مطرح شده در اعتراضات معلمان جنبه سیاسی نداشته و صرفاً معطوف به امور صنفی و معیشتی است برخوردهای صورت گرفته با فرهنگیان، فعالان تشکل ها و امنیتی کردن فضای فعالیت های صنفی- مدنی را محکوم کرده و تداوم برخوردها در روزهای اخیر را نشان تداوم اشتباهات گذشته مسوولان می داند.
در بیانیه آمده است؛ «حضور تشکل ها در تصمیم سازی و تصمیم گیری ها می توان، آرامش را به خانواده آموزش وپرورش بازگرداند و در صورت حذف تشکل ها، اعتراضات خیابانی جایگزین گفت وگوهای عقلانی و تفاهمی خواهد شد که ضرر آن متوجه همه خواهد بود.» در بخش دیگری از بیانیه سازمان معلمان خواستار برگزاری جلسات مشترک، هم سو کردن افق نگاه ها و اهتمام برای تحقق خواسته ها شده است. در پایان بیانیه خواسته های معلمان در 5 بند بیان شده است؛

1- آزادی سریع فرهنگیان بازداشت شده در روزهای اخیر و پیگیری حقوقی برخوردها، دستگیری ها و پرونده های مفتوح فعالان صنفی- مدنی
2- پیگیری نهایی شدن لایحه مدیریت خدمات کشوری و اجرای آن در سال 86
3- پیگیری استیضاح وزیر آموزش وپرورش یا استعفا و برکناری ایشان
4- احیای پست مشاور وزیر در امور تشکل ها برای تعامل منطقی با نهادهای صنفی فرهنگیان
5- ایجاد شورای برگزیدگان نمایندگان معلمان که ادامه منطقی شوراهای معلمان در مدارس مناطق و استان ها بوده و می تواند سخنگو و پیگیر واقعی مطالبات فرهنگیان باشد.
Iran Emrooz
(iranian political online magazine)
iran emrooz©1998-2019
e-mail:
ايران امروز (نشريه خبری سياسی الكترونيك)
«ايران امروز» از انتشار مقالاتی كه به ديگر سايت‌ها و نشريات نيز ارسال می‌گردند معذور است. استفاده از مطالب «ايران امروز» تنها با ذكر منبع و نام نويسنده يا مترجم مجاز است.