جمعه ۶ ارديبهشت ۱۳۹۸ - Friday 26 April 2019
بازگشت به صفحه اول
 |  درباره ايران امروز  |  تماس با ايران امروز  |  آگهی در ايران امروز  | 
  |   صفحه اول   |   خبرهای روز   |   سياست   |   انديشه   |   فرهنگ و ادبيات   |   جامعه   |   محیط زیست   |   RSS   |  

بازداشت مسئولان تشكل‌های صنفی معلمان ايران

شماری از مسئولان تشكل‌های صنفی معلمان از جمله علی‌اکبر باغانی دبیرکل کانون صنفی معلمان و محمود بهشتی لنگرودی بازرس این کانون، عليرضا هاشمی، دبيرکل سازمان معلمان ايران، محمد داوری و علی پورسليمان از اعضای شورای مرکزی سازمان معلمان شبانه دستگير و به مکان نامعلومی مننتقل شدند.

iran-emrooz.net | Thu, 08.03.2007, 7:43

باغانی دبیر کل کانون صنفی معلمان ایران و بهشتی بازرس این کانون دستگیر شدند.
علی‌اکبر باغانی دبیرکل کانون صنفی معلمان ایران و محمود بهشتی لنگرودی ساعت ١٢ نیمه شب امشب در منزل خود در حال خواب و استراحت به وسیله‌ی چند نفر مامور دستگیر شده، و به نقطه‌ی نامعلوی انتقال یافتند.
در تماسی که با همسر آقای باغانی گرفته شد. علت دستگیری و منبع دستگیر کننده نا مشخص بوده است. همچنین علیرغم درخواست باغانی و خانواده‌ی ایشان، افراد دستگیر کننده از تحویل برگه‌ی جلب خودداری نموده‌اند.
همسر آقای باغانی گفتند: نخست آقای باغانی از رفتن خودداری نمود ، و از آنان خواست که برگ جلب از طرف محاکم قضایی را به ایشان تحویل دهند، ماموران گفتند"چنانچه از آمدن خودداری کند،هرطورشده ،حتی به زور و یا به کمک پلیس ۱۱۰شما را خواهیم برد." که آقای باغانی بخاطراینکه مزاحم خواب همسایه‌ها نشود، حاضر به رفتن شد. اما با هزار منت به ایشان اجازه داده شد، که باآقای پیمان، وکیل افتخاری تشکل‌های صنفی تماس گرفته و ایشان را در جریان امر قرار دهند.

نقل از: وبلاگ کانون صنفی معلمان ایران - تهران


«رهبران تظاهرات معلمان دستگیر شدند»


راديوفردا: کانون صنفی معلمان ايران اعلام کرد که چهارشنبه شب برخی از اعضای سرشناس این کانون، توسط وزارت اطلاعات بازداشت شدند.
براساس اخبار منتشر شده، علی اکبر باغانی، دبيرکل کانون صنفی معلمان و محمود بهشتی لنگرودی، سخنگوی اين کانون به همراه عليرضا هاشمی، دبيرکل سازمان معلمان ايران، محمد داوری و علی پورسليمان از اعضای شورای مرکزی سازمان معلمان در ميان بيش از ۲۰ تن از معلمانی هستند که دستگير و به مکان نامعلومی مننتقل شدند.
دستگيری معلمان از ساعات نسختین نيمه شب آغاز و تا بامداد روز پنج شنبه ادامه داشت. خانواده معلمان بازداشت شده گفته اند که ماموران از نشان دادن حکم قضايی به بازداشت شدگان خودداری کرده و در مواردی از تهديد و زور استفاده کرده اند.
اين دستگيری ها دو روز پس از تجمع چندين هزار نفری معلمان در مقابل مجلس شورای اسلامی و در حالی صورت گرفت که به دعوت کانون صنفی معلمان و سازمان معلمان قرار است روز پنج شنبه هشتم مارس، ۱۷ اسفند ماه، معلمان در اعتراض به ناديده گرفتن خواستهای خود تجمع اعتراض آميزی در مقابل مجلس برگزار کنند.

دستگيری در آستانه اعتصاب
معلمان معترض در يک ماه اخير چهار تجمع اعتراض در مقابل مجلس برگزار کرده اند که اين تجمع ها به ترتيب در ۱۵ بهمن، اول اسفند، ۱۲ اسفند و ۱۵ اسفند برگزار شده است.
در آخرين مورد چندين هزار معلم، روز سه شنبه گذشته، برای دومين بار طی هفته جاری در برابر مجلس تجمع کردند. معلمان در اين تجمع با سر دادن شعارهايی چون «از فردا مدارس تعطيله» و «نظام هماهنگ بايد اجرا شود»، خواستار برکناری محمود فرشيدی، وزير آموزش و پرورش شدند .
براساس گزارش خبرگزاری ها، معلمان در تجمع روز سه شنبه خود با در دست داشتن کارت قرمز، خواهان برکناری وزير آموزش و پرورش شده و اعتراض شديد خود را به «صدا و سيمای جمهوری اسلامی» به خاطر عدم پوشش اعتراضات شان با سر دادن شعار «رسانه خصوصی ملی بايد گردد» بيان کردند.
در تجمع اعتراض آميز روز سه شنبه همچنين معلمان معترض اعلام کردند که روز پنجشنبه بار ديگر در مقابل مجلس تحصن خواهند کرد و در صورت بی توجهی مقامات کشور از روز شنبه از رفتن به سر کلاس خودداری می کنند و مدارس را تعطيل خواهند کرد.
اما چهار شنبه شب و نخستين ساعات بامداد روز پنج شنبه، ماموران وزارت اطلاعات جمهوری اسلامی با مراجعه به منازل رهبران تشکل های صنفی معلمان اغلب آنان را بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل کردند.

گسترش اعتراض معلمان به شهرستان ها
همزمان اخبار منتشر شده در خبرگزاری ها حاکی از گسترش اعتراض معلمان به شهرهای ديگر است. طی دو روز گذشته معلمان در شهرهای زنجان، کرمانشاه، رشت، اصفهان، ارديبل، مريوان، ميانه، شيراز، شهر رضا، سبزوار و چندين شهر ديگر در مقابل ادارات آموزش و پرورش تجمعات اعتراض آميز برگزار کرده اند .
خبرگزاری ايلنا روز چهارشنبه گزارش داد که در اردبيل جمعی از معلمان اردبيل در اعتراض به اجرا نشدن «لايحه نظام هماهنگ پرداخت» و بی توجهی به مطالبات خود، مقابل ساختمان آموزش و پرورش استان تحصن کردند.
غلامعلی عباسی، دبير کانون صنفی معلمان اردبيل در اين تجمع با اشاره به درآستانه سال جديد، معلمان به دليل تورم بالا قادر به خريد مايحتاج اوليه خود نيستند، گفت: «قول تمام مسوولين دروغی بيش نبوده است.»
وی با انتقاد از وزير آموزش و پرورش در برآورده نکردن قول خود در هنگام کسب رای در مجلس، خواست معلمان ارديبل را برکناری محمود فرشيدی، وزير آموزش و پرورش اعلام کرد.
به گزارش ايلنا، معلمان اردبيلی با شعار«معلم بيدار است، از تبعيض بيزار است»، «تا حق خود نگيريم، آرام نمی‏نشينيم» و «وزير بی‏کفايت، استعفا استعفا» خواستار رفع مشکلات خود شده اند.
در زنجان نيز براساس گزارش خبرگزاری ايسنا، جمعی از معلمان در اعتراض به آنچه که «تضييع برخی حقوق صنفی» خود عنوان کردند، در مقابل سازمان آموزش و پرورش استان زنجان تجمع کردند.
آقای سليمی، رييس کانون صنفی فرهنگيان استان زنجان در جمع معلمان معترض با اشاره به تجمع معلمان و نمايندگان کانون های صنفی در مقابل مجلس در روزهای شنبه و سه شنبه هفته جاری، اعلام کرد: «هيچ کس حتی علت اين تجمع را از آنها جويا نشد.»
رييس کانون صنفی معلمان زنجان در سخنان خود گفت: «ما به وزير آموزش و پرورش می گوييم ما انسان های با شعوری هستيم و متوجه می شويم که شما برای چه ما را نمی پذيريد. مسوولان مملکت خط فقر را ۴۰۰ هزار تومان اعلام کردند و طبق اين تعريف تعداد ۷۰۰ هزار نفر معلم در کشور زيرخط فقر هستند .»
در مريوان نيز روز چهارشنبه، معلمان معترض با تجمع در مقابل اداره آموزش و پرورش اين شهر و اعتراض به بی توجهی به خواسته های خود، با قرائت بيانيه ای يازده ماده ای از اعتراض معلمان تهران و سراسر ايران حمايت کرده و آمادگی خود را برای برگزاری تجمع گسترده تر و تعطیلی مدارس تا حل شدن مشکل اعلام کردند.
در دو روز گذشته، معلمان معترض در شهر ميانه استان آذربايجان شرقی نيز دست به تجمع اعراض آميز زدند.
در اين تجمع که روز چهارشنبه برخی از مقامات آموزش و پرورش اين شهر نيز در آن حاضر شدند، معلمان مريوانی با صدور قطعنامه ای ضمن تاکيد بر صنفی بودن اعتراضات خود اعلام کردند که در صورت بی پاسخ ماندن مطالبات شان از روز پنج شنبه دست به اعتصاب خواهند زد .
شهر شيراز نيز روز سه شنبه شاهد تجمع اعتراض آميز بيش از دو هزار معلم در خيابان معدل شيراز بود .
گروهی از معلمان در رشت نيز، روز سه شنبه به نمايندگی از ساير همکاران شان در ميدان فرهنگ اين شهر تجمع کردند. معلمان معترض ضمن اعلام حمايت از اعتراض معلمان تهران و در حالی که نيروهای حراست آموزش و پرورش به فيلمبرداری آز آنها مشغول بودند، اعلام کرده اند که برای شرکت در تجمع اعتراض آميز روز پنج شنبه معلمان در مقابل مجلس شورای اسلامی، به تهران می آيند .
بيش از ۱۵۰۰ تن از معلمان و فرهنگيان کرمانشاه نيز روز سه شنبه، با تجمع در سازمان آموزش و پرورش اين شهر تجمع کرده و با با سر دادن شعارهايی خواستار برکناری وزير آموزش و پرورش، و پاسخ گويی دولت به درخواست های خود شدند .
معلمان اصفهان نيز در هفته اخير به تجمع اعتراض آميز دست زدند. براساس اعلام تشکل های صنفی معلمان در تجمع اعتراض آميز معلمان اصفهان بيش از سه هزار معلم شرکت داشتند. در شهرهای ديگر و از جمله سبزوار، شهرضا نيز اخباری تجمعات اعتراض آميز معلمان منتشر شده است.

هشدار شورای هماهنگی معلمان
پيش از اين شورای هماهنگی کانون های صنفی معلمان که دربرگيرنده کانون های صنفی معلمان استان ها و شهرستان های يزد، اصفهان، خراسان، کردستان، آذربايجان شرقی، گيلان، قزوين، همدان، استان مرکزی، آذربايجان شرقی، ايلام، کرمانشاه،زنجان، کرمان، اردبيل، خمينی شهر، دزفول، اروميه، شهرری، مازندران، اسلامشهر، کاشان، دماوند، کوچصفهان، اليگودرز، کرج، شيراز، شهررضا، اهواز، شوشتر و کانون صنفی معلمان ايران است در نشست روز دوازدهم اسفند خود با انتشار بيانيه ای ضمن تشريح درخواست های خود و از جمله «تصويب بی قيد و شرط لايحه خدمات مديريت کشوری با تاکيد بر اجرای کامل فصول ۱۰ و ۱۳ آن از اول سال ۸۶»، «نگرانی از رواج تحجر» و «عدم برخورد امنيتی و قضايی با فعالان صنفی و فعالان تبعيد شده» را به عنوان برخی از خواسته های خود اعلام کردند.
شورای هماهنگی کانون های صنفی معلمان همچنين در بيانيه ای که به امضای نمايندگان بيش از ۳۲ تشکل صنفی معلمان سراسر کشور رسيده به مقامات کشور هشدار داده است که «فشارهای وارد شده بر تشکل های صنفی فرهنگيان و جامعه معلمان کشور تنها برای يک سال کارايی داشته و معلمان دوباره به پا خاسته اند .»
Iran Emrooz
(iranian political online magazine)
iran emrooz©1998-2019
e-mail:
ايران امروز (نشريه خبری سياسی الكترونيك)
«ايران امروز» از انتشار مقالاتی كه به ديگر سايت‌ها و نشريات نيز ارسال می‌گردند معذور است. استفاده از مطالب «ايران امروز» تنها با ذكر منبع و نام نويسنده يا مترجم مجاز است.