چهارشنبه ۳۰ مرداد ۱۳۹۸ - Wednesday 21 August 2019
بازگشت به صفحه اول
 |  درباره ايران امروز  |  تماس با ايران امروز  |  آگهی در ايران امروز  | 
  |   صفحه اول   |   خبرهای روز   |   سياست   |   انديشه   |   فرهنگ و ادبيات   |   جامعه   |   محیط زیست   |   RSS   |  

بيانيه جمعی از فعالان جنبش زنان

مروری بر وقايع مربوط به زنان در يك سال گذشته نشان می‌دهد كه علاوه بر تداوم تبعيض عليه زنان، از يكسو سياستهای دولتی مبتنی بر خانه راندن زنان شدت گرفته و از سوی ديگر فشار حاكميت بر فعالان جنبش مستقل زنان از فيلترينگ گسترده سايتهای زنان گرفته تا تهديد، ممنوع‌الخروج كردن، احضار، بازجويی و بازداشت آنان به طور چشمگيری افزايش يافته است.

iran-emrooz.net | Sat, 03.03.2007, 18:39

بيانيه جمعی از فعالان جنبش زنان
درباره‎ی فشارهای غيرقانونی به فعالان جنبش زنان
در آستانه‎ی ٨ مارس روز جهانی زن:
ما چشم به آينده دوخته‌ايم


روز جهانی زن در حالی فرا می‌رسد كه كشور ما در شرايطی بس بحرانی قرار دارد. سياستهای داخلی مبتنی بر سركوب و ارعاب و ناكارآيی سياست خارجی و پافشاری بر توليد انرژی هسته‌ای در حالی كه اعتماد و اطمينان جهانی را از دست داده‌ايم، به عنوان مسأله‌ای تنش‌زا و تداوم سياست‌های جنگ‌طلبانه آمريكا و متحدانش در سراسر جهان به بهانه صدور دموكراسی و حقوق بشر از راه تحريم و حمله نظامی ما را در چالشی مداوم و روزافزون قرار داده است. از يكسو در فقدان يك ساختار دموكراتيك شاهد اجرای تصميماتی برای سرنوشت‌مان هستيم كه بدون حضور ما يا نمايندگان واقعی ما اتخاذ می‌شود و از سوی ديگر، فشار جامعه جهانی را بر گرده خود احساس كنيم كه حلقه محاصره خود را با تهديد و تحريم و كابوس جنگ هر روز تنگ تر می كند. ما، جمعی از فعالان جنبش زنان، در آستانه روز جهانی زن ( ٨ مارس/ ١٧ اسفند ١٣٨٥)، و با تبريك اين روز به همه زنان ايرانی، اعتراض خود را به كليه سياست های پدر سالارانه خواه به نام تفسير ناصواب از اسلام، يا به نام حقوق بشر و دموكراسی را اعلام می كنيم و اعتقاد داريم آنچه جامعه جهانی بايد بر آن پافشاری كند، بحث دموكراسی و حقوق بشر است و نه انرژی هسته ايی، آن هم از طريق گفتگوی ديپلماتيك و صلح آميز و نه جنگ و ويرانی.

مروری بر وقايع مربوط به زنان در يك سال گذشته نشان می‌دهد كه علاوه بر تداوم تبعيض عليه زنان، از يكسو سياستهای دولتی مبتنی بر خانه راندن زنان شدت گرفته و از سوی ديگر فشار حاكميت بر فعالان جنبش مستقل زنان از فيلترينگ گسترده سايتهای زنان گرفته تا تهديد، ممنوع الخروج كردن، احضار، بازجويی و بازداشت آنان به طور چشمگيری افزايش يافته است.

عليرغم همه فشارها و مخالفتها، جنبش زنان ايران هم اينك در يكی از پوياترين و فعال‌ترين دوران‌های خود در طول تاريخ معاصر به سر می‌برد و مجدانه طرح خواسته‌های زنان را در قالبهايی به مراتب سازماندهی شده تر از گذشته پی می‌گيرد. فعالان جنبش ضمن تأكيد بر اصلی‌ترين خواسته‌های خود يعنی رفع تبعيض حقوقی و عملی و برقراری عدالت جنسيتی، به عنوان يكی از پيشروترين نيروهای اجتماعی نسبت به مسائل عام نيز واكنش نشان داده‌اند. گروههای مختلف جنبش زنان در عين حفظ همبستگی، مطالبات گوناگون شامل رفع جداسازی جنيستی ، محو سنگسار ، اعتراض به قوانين تبعيض‌آميز، نگارش منشور زنان ايرانی، تلاش برای شكستن سد حضور در ورزشگاه‎ها، فعاليت در جهت صلح و… را در قالب كمپين ها و كار گروه های مختلف پی گرفته‌اند.

همبستگی همواره يكی از آرمانهای جنبش زنان در ايران بوده است. ما فعالان جنبش زنان محاكمه تعدادی از فعالان اين جنبش را در آستانه ٨ مارس، روز جهانی زن، نشانه تداوم سياست های سركوب گرانه عليه مطالبات بر حق زنان ايران می دانيم و ضمن محكوم كردن اين سياست ها و اقدامات، نسبت به تبعات منفی امنيتی نمودن فضای مسالمت آميز فعاليت های مدنی جنبش زنان هشدار می دهيم و با تأكيد دوباره بر خواسته های دموكراتيك و خود جوش ملت ايران، به ويژه جنبش زنان، برای ابراز همبستگی با پنج نفر از فعالان جنبش زنان كه به اتهام دعوت به تجمع مسالمت‎آميز ٢٢ خرداد در ميدان هفت تير، درست چند روز مانده به روز جهانی زن برای شركت در جلسه دادرسی به دادگاه انقلاب فراخوانده شده اند (شهلا انتصاری، فريبا داوودی مهاجر، پروين اردلان، نوشين احمدی خراسانی و سوسن طهماسبی) و نيز همه فعالانی كه در يك سال گذشته مورد آزار، تحقير و توهين قرار گرفته، كتك خورده اند، احضار و بازجويی شده اند (از جمله ژيلا بنی‎يعقوب، دلارام علی، عاليه اقدام‎دوست، آزاده فرقانی، بهاره هدايت، نسيم سلطان‎بيگی، مريم ضياء، ليلا موسی زاده ، فاطمه حاج حسينی، معصومه ضياء، فريده فرهی و... كه به دليل شركت در تجمع ٢٢ خرداد دستگير و محاكمه شده يا در انتظار محاكمه هستند) و فعالان زنی كه دستگير شده‎ و در انتظار پرونده‎سازی هستند (از جمله طلعت تقی نيا، منصوره شجاعی و فرناز سيفی كه به خاطر قصد به شركت در يك كارگاه آموزشی در هند در فرودگاه بازداشت شده‎اند)، روز يكشنبه، ١٣ اسفند ساعت ٨ و نيم صبح در مقابل دادگاه انقلاب (واقع در خيابان شريعتی، ابتدای خيابان معلم) حضور می يابيم و اعتراض خود را نسبت به هر گونه برخورد امنيتی و قضايی با فعاليت‎ های مدنی و مبارزات مسالمت آميز زنان برای احقاق حقوق خويش ابراز می داريم.

ما چشم به آينده دوخته‌ايم.

امضا كنندگان:
زهره ارزنی، نسرين افضلی، زارا امجديان، اميلی امرايی، آسيه امينی، شهلا انتصاری، يلدا ايرانی، سما بابايی، ژيلا بنی‌يعقوب، طلعت تقی‌نيا، فرنوش تهرانی، جادی، جلوه جواهری، ناهيد جعفری، اشرف چيتگرزاده، مريم حسين‌خواه، فريبا داودی مهاجر، پرستو دوكوهكی، عيسی سحرخيز، احترام شادفر، فخری شادفر، منصوره شجاعی، مهسا شكرلو، شادی صدر، محبوبه عباسقلی‌زاده، فريده غائب، فاطمه فرهنگخواه، آزاده فرقانی، ليلی فرهادپور، گيسو فغفوری، پريسا كاكايی، رويا كريمی مجد، ناهيد كشاورز، فاطمه گوارايی، سارا لقايی، ساقی لقايی، سارا لقمانی، مهناز محمدی، هما مداح، سحر مرانلو، مينو مرتاضی لنگرودی، سيمين مرعشی، كاوه مظفری، رضوان مقدم، ناهيد ميرحاج، فيروزه مهاجر، روزبه ميرچرخچيان، زهرا مينويی، شيوا نظرآهاری، مصصطفی نيلی.
Iran Emrooz
(iranian political online magazine)
iran emrooz©1998-2019
e-mail:
ايران امروز (نشريه خبری سياسی الكترونيك)
«ايران امروز» از انتشار مقالاتی كه به ديگر سايت‌ها و نشريات نيز ارسال می‌گردند معذور است. استفاده از مطالب «ايران امروز» تنها با ذكر منبع و نام نويسنده يا مترجم مجاز است.