يكشنبه ۳۰ تير ۱۳۹۸ - Sunday 21 July 2019
بازگشت به صفحه اول
 |  درباره ايران امروز  |  تماس با ايران امروز  |  آگهی در ايران امروز  | 
  |   صفحه اول   |   خبرهای روز   |   سياست   |   انديشه   |   فرهنگ و ادبيات   |   جامعه   |   محیط زیست   |   RSS   |  

پيشنهاد مجلس برای حل مشكل سد سيوند

«اگر ارتفاع آب از ١٨٠٠ متر فراتر نرود منطقه كشف شده به زير آب نمی‌رود و قبر كورش و منطقه پاسارگاد نيز از نفوذ رطوبت در امان هستند.»

iran-emrooz.net | Thu, 15.02.2007, 7:54

اعتماد ملی: وقتی اعتراض‌ها از مردم هم فراتر رفت و احزاب سياسی فعال در كشور را نيز بر آن داشت تا خواستار توقف آبگيری سد سيوند شوند، سرانجام يكی از نمايندگان مجلس از پيشنهاد اعضای كميسيون فرهنگی مجلس به وزارت نيرو برای حل مشكل آبگيری منطقه تنگه بلا‌غی و حفظ آثار باستانی خبر داد.

اميررضا خادم نماينده مردم تهران و عضو كميسيون فرهنگی مجلس روز گذشته در راهروهای مجلس اين خبر كوتاه اما بسيار مهم را به خبرنگار پارلمانی اعتماد ملی اعلا‌م كرده و پيشنهاد مجلس را پايان نگرانی‌های مردم برای تعرض به آثار باستانی كشور دانسته است. ايرانيان از به زير آب رفتن آثار كشف شده در تنگه بلا‌غی نگران بودند كه در كنار مقبره كورش و پاسارگاد قرار گرفته است و هر لحظه ممكن است آنچه را كه سال‌ها نماد ايرانيان باستان و تمدن چند هزار ساله ايرانيان بوده از بين ببرد. اما اعضای كميسيون در آخرين ديدار خود از منطقه پاسارگاد كه يك سال از آن می‌گذرد به نتايج ديگری رسيدند كه امروز خادم آن را تشريح كرد. ‌

كاهش حجم آبگيری

با نزديك شدن به زمان آبگيری و افزايش نگرانی مردم نسبت به وضعيت آثار باستانی، سرانجام نمايندگان سازمان ميراث فرهنگی و وزارت نيرو به دعوت اعضای كميسيون فرهنگی مجلس در جلسه‌ای مشترك شركت كردند تا هر آنچه را كه نظر كارشناسی ناميدند، به نمايندگان ارائه دهند و وضعيت منطقه را روشن كنند اما چندی پس از برگزاری آن جلسه، نمايندگان به نتيجه واحدی رسيدند كه آن را به پرويز فتاح وزير نيرو نيز ابلا‌غ كردند. تصميم نمايندگان را خادم ديروز توضيح داد. ‌ به گفته او ‌«اگر ارتفاع آب از ١٨٠٠ متر فراتر نرود منطقه كشف شده به زير آب نمی‌رود و قبر كورش و منطقه پاسارگاد نيز از نفوذ رطوبت در امان هستند.‌» ‌ آنچه را كه نماينده تهران می‌گويد با توجه به حجم اصلی ميزان آبگيری سد است كه خادم در آن مورد گفت: ‌«تاج سد سيوند ١٨١٩ متر است و اگر قرار باشد حجم كامل سد از آب پر شود، امكان به زير آب رفتن بعضی كشفيات وجود دارد، بنابراين با كاهش حجم آبگيری آسيب‌رسانی منتفی است.» ‌

رطوبت نفوذ نمی‌كند

عضو كميسيون فرهنگی مجلس معتقد است كه اين پيشنهاد مقبره كورش و پاسارگاد را نيز محافظت می‌كند. او گفت: ‌‌«بخشی از سد به كوه منتهی می‌شود كه خود به كاهش ميزان رطوبت كمك می‌كند، در كنار آن با كاهش حجم آب در سد، ميزان فشار آب به خاك كم می‌شود بنابراين رطوبت نفوذ كمتری به خاك پيدا می‌كند و نم آن به منطقه پاسارگاد و مقبره كورش نمی‌رسد.‌» ‌

آبگيری با نظر كل نظام

انگار نمايندگان مجلس و اعضای كميسيون فرهنگی خادم را مسوول پيگيری اين موضوع كرده‌اند، چون او به سرعت از ديدار خود با رئيس‌جمهور و فتاح وزير نيرو در مورد سد سيوند هم خبر داد و گفت: ‌«اين سد برای حل مشكل آبرسانی به زمين‌های كشاورزی احداث شده است، بنابراين بايد راهی انديشيد كه هم مشكل كشاورزان منطقه حل شود و هم آثار باستانی و تمدن ايرانی حفظ شود. به همين دليل در آخرين ديدار با وزير نيرو و رئيس‌جمهور، پيشنهاد نمايندگان به دولت اعلا‌م شد كه وزير نيرو از آن استقبال كرد و رئيس‌جمهور هم با آن مخالفتی نكرد.‌»او نظر فتاح وزير نيرو را اينگونه تشريح كرد: ‌«وزير نيرو با اينكه از طرح استقبال كرد اما همچنان آبگيری سد را به تعويق انداخته است تا به طور كامل كار كارشناسی سازمان ميراث فرهنگی به پايان برسد.‌»

البته خادم هم همچون وزير نيرو برخلا‌ف گفته معاون سازمان ميراث فرهنگی از موافقت سازمان ميراث فرهنگی با آبگيری سيوند خبر داد و گفت: ‌«وزير نيرو به موافقت رياست سازمان ميراث فرهنگی اشاره كرده اما زمان دقيق آبگيری سد را به توافق كل نظام موكول نموده است.‌» با اين حال خادم به تحقيقات كارشناسان وزارت نيرو در مورد احداث سدها در كشورهای ديگر اشاره كرد و گفت: ‌«به گفته وزير نيرو، در كشورهای اروپايی سدها هم در مناطق باستانی احداث می‌شوند. رطوبت آن هيچ آسيبی به گونه گياهی و آثار باستانی نمی‌رساند، چون محافظت از آثار باستانی در آنجا به گونه‌ای است كه هوای مرطوب و بارانی اروپا به هيچ عنوان آسيبی به اين آثار وارد نمی‌كند.‌»

نصب دستگاه‌های رطوبت‌سنج

عضو كميسيون فرهنگی مجلس همچنين از قول مساعد وزارت نيرو برای نصب دستگاه‌های رطوبت‌سنج در زمان آبگيری آزمايشی خبر داد و گفت: ‌«قرار شد در اين مدت آبگيری موقت، دستگاه‌هايی نصب شود كه ميزان رطوبت ورودی به خاك را بسنجد تا پس از آن بتوان شرايط خاك محيط و منطقه را ثابت نگه داشت و از نفوذ رطوبت جلوگيری كرد.‌»

تجمع دوستداران ميراث فرهنگی مقابل مجلس

با اينكه سرانجام پس از چند روز از به اوج رسيدن اعتراض‌های مردمی، نماينده مردم تهران آخرين جلسات در مورد شرايط سيوند را تشريح كرد اما انگار دوستداران ميراث فرهنگی قانع نشده‌اند. به همين دليل امروز از ساعت ١٠ صبح مقابل مجلس تجمع می‌كنند. تجمع امروز به دعوت ٨ انجمن حافظ ميراث فرهنگی استان فارس و شهر مرودشت انجام می‌شود. در فراخوان اين تجمع آمده است: ‌«ما جمعی از دوستداران ميراث فرهنگی كشورمان به نمايندگی از جمع كثيری از پاسداران آثار باستانی و هويت ايرانی و ايرانيت از سراسر اين كهن ديار پارسا، خواستار جلوگيری از تخريب آثار باستانی ميهن‌مان به‌خصوص توقف عمليات اجرايی و آبگيری سد سيوند در استان هميشه فارس هستيم.‌»قرار است كه در اين تجمع، دانشجويان و دانش‌آموزان دوستدار ميراث فرهنگی نيز شركت كنند. ‌
Iran Emrooz
(iranian political online magazine)
iran emrooz©1998-2019
e-mail:
ايران امروز (نشريه خبری سياسی الكترونيك)
«ايران امروز» از انتشار مقالاتی كه به ديگر سايت‌ها و نشريات نيز ارسال می‌گردند معذور است. استفاده از مطالب «ايران امروز» تنها با ذكر منبع و نام نويسنده يا مترجم مجاز است.