يكشنبه ۵ خرداد ۱۳۹۸ - Sunday 26 May 2019
بازگشت به صفحه اول
 |  درباره ايران امروز  |  تماس با ايران امروز  |  آگهی در ايران امروز  | 
  |   صفحه اول   |   خبرهای روز   |   سياست   |   انديشه   |   فرهنگ و ادبيات   |   جامعه   |   محیط زیست   |   RSS   |  

اعتراض به سهميه‌بندی جنسيتی دانشگاه‌ها

كميسيون زنان جبهه مشاركت: محروم كردن عده‌‏ای از حق تحصيل به دليل جنسيتشان بيانگر آن است كه طراحان چنين طرحی فاقد دركی درست و عميق از مسائل اجتماعی هستند و همچنان خواستار موقعيت فرودست زنان در همه عرصه‌‏ها هستند.

iran-emrooz.net | Mon, 05.02.2007, 14:49

ايلنا: كميسيون زنان جبهه مشاركت ايران اسلامی در اطلاعيه‌‏ای اعتراض شديد خود را نسبت به طرح نمايندگان مجلس برای سهميه‌بندی جنسيتی ورود به رشته‌های دانشگاهی اعلام كرد و خواستار خارج شدن اين طرح از دستور رسيدگی نمايندگان و منتفی شدن اين بحث در مجلس و دولت شد.
به گزارش "ايلنا"، در اين اطلاعيه آمده است: در حالی كه تلاش‌ها برای رفع انواع تبعيض‌های جنسيتی در تمامی كشورهای جهان جريان دارد و توصيه‌های كارشناسان معتقد به توسعه همه‌جانبه و متوازن مبنی بر اعمال سياست‌هايی برای جبران عقب‌نگه داشتن تاريخی زنان كه تحت عنوان «تبعيض مثبت» صورت می‌گيرد، به توصيه‌ای مؤثر و جدی بدل شده است، طرح پذيرش جنسيتی دانشجويان برای كنترل افزايش ورود دختران به دانشگاه‌‏ها و مراكز آموزش عالی در مجلس هفتم مجدداً مطرح می‌شود.
اين اطلاعيه می‌‏افزايد: در همه سال‌‏هايی كه از تاسيس دانشگاه و نهادهای آموزش عالی در كشور می‌‏گذرد، هيچ­گاه مسوولان نسبت به بيشتر بودن رقم پسران راه‌‏يافته به دانشگاه‌‏ها و مراكز آموزش عالی حساس و منتقد نبودند اما از سال ١٣٧٧ كه برای نخستين بار دختران با اختصاص بيش از ٥٢ درصد ورودی دانشگاه‌‏های كشور از پسران پيشی گرفتند، مقامات متعددی در وزارتخانه‌‏های علوم، تحقيقات و فناوری و بهداشت و درمان و آموزش پزشكی و سازمان سنجش آموزش كشور به اعتراض و چاره‌‏انديشی برای حضور زنان در اين تنها فضای ايجاد شده برای تنفس و رشد زنان و دختران پرداختند، با اين استدلال كه "زنان بايد دنبال كسب علم و دانشی باشند كه بيشتر به در خانه به كار آيد".
در ادامه اين اطلاعيه آمده است: عجيب نيست كه در شرايط فعلی ورود روزافزون زنان و دختران به دانشگاه‌‏ها تهديد تلقی شود و چنين استدلال گردد كه "وقتی دختری نمی‌‏تواند بدون اجازه پدر و همسر خود كار كند و به شهر دوری برود، تخصص او به درد مملكت نمی‌‏خورد."
اين اطلاعيه می‌‏افزايد: قانونگذاران كه بايد نمايندگی ملت از جمله زنان به عنوان نيمی از جمعيت كشور را به عهده داشته باشند، با بزرگ­نمايی مشكلاتی كه مجريان دستگاه‌‏های دولتی در ايفای وظايف خود دارند، از كمبود خوابگاه، عدم امنيت دانشجويان دختر در شهرهای محل تحصيل، مبهم بودن آينده شغلی زنان، ناتوانی نيروی انتظامی برای جذب و آموزش پسران موظف به خدمت و در اولويت قرار داشتن پسران برای برخورداری از شغلی كه ممكن است، تحصيلات يك زن مانع از اعطای آن به مردی شود، می‌‏گويند تا مفاد طرح تبعيض‌‏آميز خود را موجه جلوه كنند اما از اين امر غافلند كه محروم كردن دخترانی كه به‌‏حق و با داشتن برتری علمی، شايستگی ورود به دانشگاه‌‏ها را دارند، پاك كردن صورت مساله به جای حل مشكل بی‌‏انگيزگی پسران برای ورود به دانشگاه‌‏هاست.
در ادامه اين اين اطلاعيه آمده است: "هدر رفتن بيت‌‏المال" با اين استدلال كه "شمار زيادی از دختران دارای تحصيلات عالی وارد بازار كار نمی‌‏شوند و آنهايی كه وارد بازار كار می‌‏شوند، چون به امور خانواده می‌‏پردازند نمی‌‏توانند ارتقای شغلی يابند يا به مناطق محروم بروند"، استدلالی غيركارشناسانه و تنها به منظور حذف زنان از عرصه فعاليت‌‏های اجتماعی و اقتصادی و برخلاف نص صريح قانون اساسی جمهوری اسلامی است كه برخورداری از امكانات برابر برای همه آحاد ملت بی‌‏توجه به جنسيت آنها را ملزم ساخته است. به نظر می‌رسد مسؤولان وزاتخانه‌های آموزش و پرورش و آموزش‌عالی و نمايندگان مجلس شورای اسلامی فراموش كرده‌اند كه در نشست‌های متعدد بين‌المللی، دولت ايران متعهد به اجرای اهداف توسعه هزاره و از جمله ملزم به رفع تبعيض‌های جنسيتی در حوزه‌های آموزشی شده است. برخلاف اين تعهدات نمايندگان مجلس با موافقت مسؤولان دولت در جهت نهادينه كردن تبعيض عليه زنان اقدام و حركت می‌كنند.
‏اين اطلاعيه با اشاره به اينكه چنين طرحی به هر بهانه­ای كه باشد، نقض صريح حقوق بشر است، می‌‏افزايد: ‏محروم كردن عده‌‏ای از حق تحصيل به دليل جنسيتشان بيانگر آن است كه طراحان چنين طرحی فاقد دركی درست و عميق از مسائل اجتماعی هستند و همچنان خواستار موقعيت فرودست زنان در همه عرصه‌‏ها هستند.
در ادامه اين اطلاعيه آمده است: طرح سهميه‌‏بندی جنسيتی در پذيرش دانشجويان كه زنان و دختران ايران را از امكان تحصيل به عنوان يكی از طبيعی‌‏ترين و ابتدايی‌ترين حقوق انسانی محروم می‌‏سازد، اقدامی است پس‌روانه در جهت سلب حقوق اجتماعی زنان كه عدم پايبندی به شعار شايسته‌‏سالاری را به اثبات می‌‏رساند و ساده‌‏لوحانه، راه حل بحران بيكاری را در جلوگيری از ورود زنان به دانشگاه و به تبع آن تقاضای كار می‌‏داند.
كميسيون زنان جبهه مشاركت ايران اسلامی اعتراض شديد خود را نسبت به طرح نمايندگان مجلس، اعلام كرده و خواستار خارج شدن اين طرح از دستور رسيدگی نمايندگان و منتفی شدن اين بحث در مجلس و دولت و صدور دستور لغو سهميه‌بندی جنسيتی در همه رشته‌ها كه در سال‌ جاری هم در برخی رشته‌‏های پزشكی صورت گرفته است، شد تا با اعمال محروميت و محدوديت بيشتر بر دختران شاهد بحران‌های اجتماعی بيش از اين نباشيم.
Iran Emrooz
(iranian political online magazine)
iran emrooz©1998-2019
e-mail:
ايران امروز (نشريه خبری سياسی الكترونيك)
«ايران امروز» از انتشار مقالاتی كه به ديگر سايت‌ها و نشريات نيز ارسال می‌گردند معذور است. استفاده از مطالب «ايران امروز» تنها با ذكر منبع و نام نويسنده يا مترجم مجاز است.