يكشنبه ۳ شهريور ۱۳۹۸ - Sunday 25 August 2019
بازگشت به صفحه اول
 |  درباره ايران امروز  |  تماس با ايران امروز  |  آگهی در ايران امروز  | 
  |   صفحه اول   |   خبرهای روز   |   سياست   |   انديشه   |   فرهنگ و ادبيات   |   جامعه   |   محیط زیست   |   RSS   |  

محروميت فوتبال ايران از بازی‌های بين‌المللی

كميته ويژه فدراسيون بين‌المللی فوتبال (فيفا) مركب از روسای اين سازمان و يك نماينده از هر قاره، فوتبال ايران را به دليل دخالت مسائل سياسی در امور اين فدراسيون و خدشه به قانون شماره ١٧ و تبصره‌های آن، از حضور در كليه صحنه‌های بين‌المللی محروم كرد. عدم اجرای تعليق بستگی به اين دارد كه مقامات مسئول ايران، طرح فيفا را پذيرفته و در صدد اجرای آن برآيند.

iran-emrooz.net | Thu, 23.11.2006, 14:25

كميته ويژه فدراسيون بين‌المللی فوتبال (فيفا) مركب از روسای اين سازمان و يك نماينده از هر قاره، فوتبال ايران را به دليل دخالت مسائل سياسی در امور اين فدراسيون و خدشه به قانون شماره ١٧ و تبصره‌های آن، از حضور در كليه صحنه‌های بين المللی محروم كرد. اين تصميم روز چهاشنبه ٢٢ نوامبر ٢٠٠٦ (اول آذر ١٣٨٥) اتخاذ شد.
اين كميته اعلام كرد: فدراسيون ايران در شرايطی نبوده كه بر اساس قوانين فيفا، در آزادی عمل رفتار داشته باشد. تغيير مديريت آن نيز براساس قوانين عاليترين سازمان فوتبال جهان نبوده است.
اين كميته اظهار داشت: تا هنگاميكه اوضاع فدراسيون ايران متاثر از قوانين فيفا و كنفدراسيون آسيا، عادی نشود و اساسنامه استانداری برپايه قوانين وضع نشود و انتخابات جديد تحت كنترل اين دو نهاد برقرار نشود، اين تعليق به قوت خود باقی‌ است.
اين سايت افزود: فيفا و كنفدراسيون فوتبال آسيا در ماه اوت سال ٢٠٠٦ در جريان بركناری محمد دادكان، رئيس وقت فدراسيون قرار گرفت؛ اتفاقی كه براساس اساسنامه فيفا صورت نگرفته بود؛ به همين دليل تا پانزده نوامبر ٢٠٠٦ به ايران مهلت دادند و ضرب الاجلی اعلام شود؛ اما فدراسيون ايران به آن توجه كافی نكرد.
به علاوه کمیته اضطراری فیفا این مسیر را برای ادامه راه به تصویب رساند:
- تشکیل کمیته ساماندهی فدراسیون فوتبال جمهوری اسلامی ایران که ترکیبی از نفرات مستقل و مورد اعتماد فیفا و AFC خواهند بود. نفرات کمیته فوق را این دو نهاد تعیین خواهند کرد.
- تهیه اساسنامه جدید اصلاح شده بر اساس اساسنامه فیفا.
- برگزاری انتخابات جدید تحت نظر فیفا و AFC پس از تایید نهایی اساسنامه ای که در بالا به آن اشاره شد.

محمد بن همام رئیس کنفدراسیون فوتبال آسیا و عضو کمیته اضطرار فیفا در این باره گفت: "ما امیدوارم آنها – متولیان امور مربوطه در ایران - شرایط مطرح شده را بپذیرند، نه تنها برای بهبود وضعیت فوتبال بلکه برای حضور تیم‌های فوتبال ایران در مسابقات مهم آسیایی".

هشدار فيفا ناديده گرفته شد
بنابر آیین‌نامه‌ی فیفا دولت هیچ کشوری حق دخالت در مسایل فدراسیون فوتبال خود را ندارد. اما سازمان تربیت بدنی کشور پس از ناكامی تيم ملی ايران در بازی‌های جام جهانی ٢٠٠٦ آلمان، محمد دادکان را از ریاست فدراسیون فوتبال ایران بركنار كرد. این عمل سازمان تربیت بدنی ایران از طرف فیفا کاری غیرمجاز توام با مجازات تلقی شد.
فیفا به ایران تا ٢٤ آبانماه - ۱۵ نوامبر - فرصت داده بود تصميم خود در برکناری محمد دادکان را لغو کند و اساسنامه‌ی فدراسیون فوتبال ایران را مطابق قوانین فیفا اصلاح و تنظيم نماید. فيفا به فدراسيون فوتبال ايران هشدار داده بود در غیراین صورت فوتبال ایران با محرومیت از حضور در مسابقات بين‌المللی روبه‌رو خواهد شد. اكنون مسئولان فوتبال ايران با ناديده گرفتن هشدار فيفا، موجب محروميت فرتبال ايران از حضور در مجامع جهانی شدند.
براساس اعلام فيفا، عدم اجرای تعليق بستگی به اين دارد كه مقامات مسئول ايران، طرح فيفا را مورد پذيرش قبول داده و در صدد اجرای خواسته فيفا برآيند.

منبع: فارس، مهر
Iran Emrooz
(iranian political online magazine)
iran emrooz©1998-2019
e-mail:
ايران امروز (نشريه خبری سياسی الكترونيك)
«ايران امروز» از انتشار مقالاتی كه به ديگر سايت‌ها و نشريات نيز ارسال می‌گردند معذور است. استفاده از مطالب «ايران امروز» تنها با ذكر منبع و نام نويسنده يا مترجم مجاز است.